kalphastaligi.gen.tr https://www.kalphastaligi.gen.tr Kalp, Kalp Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi tr-TR hourly 1 Copyright 2020, kalphastaligi.gen.tr Sun, 19 Apr 2015 00:00:00 +0000 Fri, 24 Jan 2020 00:00:00 +0000 60 Dakikada Kalp Atışı https://www.kalphastaligi.gen.tr/dakikada-kalp-atisi.html Fri, 05 Oct 2018 18:17:05 +0000 Dakikada kalp atışı, bir dakikada kalbin kaç defa attığı demektir. Kalp atışına nabız denir. Nabız insan sağlığı açısından oldukça önemlidir. Dakikada kalp atışı kişiden kişiye değişkenlik gösterir. İçinde bulund Dakikada kalp atışı, bir dakikada kalbin kaç defa attığı demektir. Kalp atışına nabız denir. Nabız insan sağlığı açısından oldukça önemlidir. Dakikada kalp atışı kişiden kişiye değişkenlik gösterir. İçinde bulunduğunuz ruhsal durumda (üzüntü, heyecan, korku gibi) kalp atışını etkilemektedir. Hareket halinde iseniz, koşuyor veya egzersiz yapıyorsanız kalbiniz dakikada daha çok atar. Yani kalp atışı kişinin bedeni ve ruhani durumuna göre değişiklik gösterir. Kişinin kullandığı ilaçlar var ise onlarda kalp atış hızını etkileyebilmektedir. Dakikada kalp atışınızı öğrenmek için bileğinizdeki atardamarı elinizle dinleyebilirsiniz. Parmak ucu ile yapacağınız dinlemede atar damarınızın 15 saniyede kaç defa attığını sayın ve 4 ile çarpın. Çıkan sonuç sizin dakikadaki kalp atışınızdır. İdeal kalp atışınızı bulmak için 220'den yaşınızı çıkarın. Örneğin; 50 yaşında olan bir kişinin dakikada kalp atışı 220-50=170 olmalıdır. Bu çıkan sonuç kişinin hareket halindeyken veya koşarken çıkabilecek sonucudur. 

Dakikada Kalp Atışı Ne Kadar Olmalıdır

Yarım saatlik dinlenmenin ardından nabzınızı ölçebilirsiniz. Dakikada 60 ile 100 arasında atıyor ise kap atış hızınız normal demektir. Bazen bu hız 40 ve 50'ye düşebilmektedir. Bu düşüş genelde uzun yıllar spor yapmış kişilerde görülür. Spora bağlı olarak kalp kasları güçlendiğinden kalp daha fazla kan pompalamaktadır. Kalp hızının bu kadar düşük olması kişide bir rahatsızlık yaratmıyor ve hiçbir şikayeti yok ise üzerinde durulmaması gereken bir durumdur. Dakikada kalp atışının 60 ile 100 arasında olması normal olsa da kalp hızının yavaş ve ritmik olması sağlık açısından daha önemlidir. Örneğin kalp hızı dakikada 70 atanlar, kalp hızı dakikada 80 atanlardan daha avantajlıdırlar. Kalbiniz dakikada 50 ile 70 arası atıyorsa çok iyi, 70 ile 85 arası atıyorsa normal, 85 ve üzeri atıyorsa yüksek nabız söz konusudur. Bu artışın sebebi hareket, stres, üzüntü gibi durumlar ise kalp hızı normale dönecektir. Geçici bir nabız yüksekliğidir. Fakat hiçbir sebebe bağlı olmayan yüksek nabzın sebebi araştırılmak üzere doktora gidilmelidir.
]]>
Genç Yaşta Kalp Krizi https://www.kalphastaligi.gen.tr/genc-yasta-kalp-krizi.html Sat, 06 Oct 2018 02:51:12 +0000 Genç yaşta kalp krizi, son birkaç yıldır, bilhassa genç yaşta kalp krizi ve benzeri kalp veya damar hastalığı sonucu ani ölüm durumlarının sayısındaki artış hepimizi rahatsız edecek düzeye vardığı görülüyor. Tabi Genç yaşta kalp krizi, son birkaç yıldır, bilhassa genç yaşta kalp krizi ve benzeri kalp veya damar hastalığı sonucu ani ölüm durumlarının sayısındaki artış hepimizi rahatsız edecek düzeye vardığı görülüyor. Tabi bu gibi durumlardan kurtulmak ve kendimize iyi bakarak, doktorumuza danışarak bu gibi olaylardan sıyrılabiliriz. Beslenme alışkanlıklarımız, uyuma saatimiz, yiyecek ve içeceklerle olan bağımıza çeki düzen verdiğimizde bu riskleri en asgari düzeye indirebiliriz. 

Genç Yaşta Kalp Krizi nedenleri 

 • Aşırı Yorgunluk ve Stres: Yoğun stres altında çalışan veya çok yoğun şekilde spor yapan kişilerde magnezyum iyonunda azalma oluyor. Kalp kasının çalışmasında çok önemli role sahip olan magnezyumun az olması, aşırı yada bilinçsiz spor yapanlarda görülen kalp krizine bağlı ani ölümlerin en büyük nedenlerinden biridir.
 • Yanlış Beslenme: Kalp hastalıklarının temel nedeni olarak ele alınmalıdır. Ülkemiz için dikkat çeken bir araştırmaya göre kalp krizinden ölümlerin en çok görüldüğü bölgemiz Karadeniz'dir. En az görüldüğü bölge ise Akdeniz Bölgesidir. Bize göre burada esas neden beslenme tarzıyla ilgili. Tereyağı gibi  katı yağların ve hayvansal yağlarla yapılan kızartma et ürünlerinin en çok tüketildiği bölge olan Karadeniz'e karşı, sebze ürünleri ve zeytinyağı en çok tüketildiği yer Akdeniz bölgesidir.
 • Sigara: Artık zararlı olduğu konusunda herkesin ortak fikir olduğu sigaranın, kalp krizinden ölüm riskini 3 kat arttırdığı bilinmektedir.
 • Genetik Özellikler: Birinci derecede akrabalar arasında erkekler için 55, kadınlar için ise 65 yaşın altında kalp hastalığına yakalanmış kişiler genetik olarak damar ve kalp hastalığına yatkın olarak kabul ediliyor. Bununla birlikte ailede genetik olarak hipertansiyon ve  hiper kolesterolemi mevcutsa bu kişilerin çok genç yaştan itibaren damar ve kalp hastalıkları açısından düzenli kontrolleri gerekiyor.

Genç yaşta kalp krizi belirtileri

 • Ara ara gelen göğüs ağrıları olması
 • Yoğun ve eforla stresle oluşan çarpıntı, halsizlik, terleme ve baş dönmesi gibi yakınmaların meydana gelmesi
 • Aşırı stresle veya yorgunlukla göğüs ağrılarının süresinin uzun sürmesi
 • Göğüs ağrısının sol kola ve sırta doğru yayılması
 • Göğüste sıkıntı ve basınç hissinin oluşması

Genç Yaşta Kalp Krizi önlemek için ne yapılmalıdır

 • Uzun zaman spor yapmamışsak birdenbire ağır sporlara başlayıp kendimizi zorlamamamız gerekir.
 • Eğer spor yapacaksak, mutlaka düzenli şekilde sağlık kontrolünden geçmeli ve doktorumuzun dediklerine kesinlikle yapmalıyız.
 • Sporu sağlık için yapmalı, asla kendimizle yarışma haline sokmamalıyız.
 • Unutmayalım ki, her gün sabah ve akşam kendimizle yarışmadan yapacağımız 30-60 dakikalık tempolu ve düzenli yürüyüşler 40-50 yaş sonrası için uygun bir spor dalıdır.
 • Spor yaparken stresten ve aşırı hırstan kaçınmalıyız.
 • Sporu yemek sonrası ve aşırı sıcaklarda yapmamalıyız.
]]>
Kalp Kası Hastalığı https://www.kalphastaligi.gen.tr/kalp-kasi-hastaligi.html Sat, 06 Oct 2018 13:45:16 +0000 Kalp kası hastalığı, kalp kaslarının görevi, kalbin vücuda gerekli kanı pompalamasını sağlıyor. Bu bağlamda kalbin bu görevini iyi yerine getirmesinde kalp kasları önemli bir işleve sahiptir. Fakat kimi zaman kalp kasları Kalp kası hastalığı, kalp kaslarının görevi, kalbin vücuda gerekli kanı pompalamasını sağlıyor. Bu bağlamda kalbin bu görevini iyi yerine getirmesinde kalp kasları önemli bir işleve sahiptir. Fakat kimi zaman kalp kasları bu görevini iyi yerine getiremez ve iyi çalışmaz durumda olur. Bu da kalbin vücuda kanı pompalamasında yetersizliklere yol açmaktadır. Kalp kaslarının iyi çalışmamasında tabi ki çeşitli sebepler vardır. Kalp damarlarındaki yüksek, sertlik, alkol, tansiyon içilen ilaçların etkisi ve farklı enfeksiyonlar kalp kaslarına zarar verip ve iyi çalışmalarını engellemektedir. Bazı durumlarda ise kalp kasları iltihaplanarak miyokart adı verilen duruma sebebiyet vermektedir. Bu durumda da hastada göğüs hastalıkları, ateş kalp atışlarında düzensizlikler görülmektedir.

Kalp kası hastalığı belirtileri

 • Bu durumdan kalp zarar görmektedir. Çünkü kanı iyi pompalayamadığı için kalp şişmeye başlar ve büyümektedir.
 • Kalbin büyümesi kalbin işlevini iyice kötü hale getirir.
 • Kalp kanı iyi pompalayamadığı için damarlardaki kan akışı düzensiz olup ve bundan dolayı da farklı organlarda kan birikmesi de olabilmektedir. Bu da örneğin karaciğerde büyümeye yol açmaktadır.
 • Ayaklarda su birikmesi olabilir.
 • Çok ileri vakalarda akciğerler de bundan olumsuz etkilenebilir ki bu tehlikeli bir duruma yol açabilir.
 • Kalp kası iyi çalışmayan kişilerde çeşitli belirtilerle hastalık kendini gösteriyor. Bu tür hastalar çok çabuk yorulurlar.
 • Nefes alıp vermede zorluk yaşarlar, iştahsızlık belirtileri  de görülebilir.
 • Göğüs ağrıları ve kimi zaman bayılmalar da olabilmektedir. Ayrıca bu tür hastalarda oturduğu yerde uyuma gibi durumlar da görülür.
 • Bazen genç insanlarda bile kalp kası hastalığı ani ölümlere sebebiyet vermektedir.

Kalp kası hastalığı tedavisi

Bu gibi hastaların tedavisinde dinlemesine dikkat etmesi çok önem arzeder. Bol bol dinlenmek için kendilerine zaman ayırmaları gerekir. Kendilerini yoracak aktivitelerden ve işlerden uzak durmaları gerekir. Ağır işler yapmamaları gerekir. Hastanın yüksek tansiyon problemi varsa bu probleminin çözümü de gerekli olacaktır. Hasta olan kişi günlük beslenmesinde mümkün mertebede az tuz kullanmalıdır. Ayrıca çok fazla sıvı tüketerek de bu hastalığın tedavisini güçleştirebilen bir faktördür. Tabi kalp kaslarını güçlendirecek, vücuttan su atılımını kolaylaştıracak ilaçlar da doktor tarafından verilecektir. 

]]>
Psikolojik Kalp Çarpıntısı https://www.kalphastaligi.gen.tr/psikolojik-kalp-carpintisi.html Sun, 07 Oct 2018 06:02:54 +0000 Psikolojik kalp çarpıntısı; oluşan kalp çarpıntıları tehlikeli olduğu gibi bazen de önemsenmeyecek şiddette olabilir. İnsan kalbi korkunç, birini görünce ve heyecanlandığında çarpıntı yapması çok normaldir. Ama dikkat e Psikolojik kalp çarpıntısı; oluşan kalp çarpıntıları tehlikeli olduğu gibi bazen de önemsenmeyecek şiddette olabilir. İnsan kalbi korkunç, birini görünce ve heyecanlandığında çarpıntı yapması çok normaldir. Ama dikkat edilmesi gereken durum devamlı tekrarlayan kalp çarpıntısı olduğundandır. Devamlı tekrarlayan kalp çarpıntısı kişiyi korkutur ve sağlığının tehlikede olduğu düşüncesine kapılır. Bazı kalp çarpıntısını  nedeni kalbin normalden fazla çalışması ve yersiz olan kalp atışları olabilir. Çarpıntı çok şık tekrar ise devamında baygınlık hissi, baş dönmesi, kendini halsiz hissetme, göğüste ağrı mevcutsa kalbinizle ilgili bir rahatsızlık olduğunu gösterir. Bu tarz bir durumla karşı karşıya kaldığınızda acil olarak doktora başvurulmalıdır. Bazen gelişen sorunlar psikolojik kalp çarpıntısından da kaynaklı olabiliyor.

Psikolojik kalp çarpıntısı hangi durumlarda olur

İnsan meydan gelen kalp çarpıntısı genellikle paniğe kapılmaya ve korkuya sebep olur. Gerçekleşen her çarpıntı kalp rahatsızlığına işaret sayılmamaktadır. Çarpıntının oluşmasının nedenleri endişe, korku, stresten kaynaklı, göğüs kasların üşümesinden dolayı oluşan çarpıntıların hepsi psikolojik kökenlidir. İçilen çay ve kahve içeriğinde bulunan kafein maddesi de çarpıntıya neden olmaktadır. Yoğun çalışmadan dolayı yorgunlukta çarpıntı artırabilir. Bazı kişilerde nikotin den dolayı sigara içerken kalp ritminde çarpıntı oluşur. Bu nedenlerden dolayı oluşan çarpıntılar psikolojik sebeplidir ama genede insanların endişe etmesini sağlar. Bu durumlarda olan kalp ritm bozuklukları aslına bakılırsa normaldir. Acele işlere yetişmeye çalışanlarda, iş ve aile hayatlarında stresleri sorunları olanlarda meydana gelmektedir. Oluşan kalp çarpıntısı kişiyi rahatsız edecek derecede ise yoğunluk, kafein, sigara, stres, alkol tüketimi yada ruhsal sorunlardan kaynaklı olup olmadığını takip etmekte yarar vardır. Sigara tüketiyorsanız  bunu azaltın. Alkol fazla kullanıyor iseniz bırakın yada azaltın. Paniğe kapılmadan uzak durup sakinleşmeye çalışın. Kafein tüketimini azaltın. Yoğun ve stresli iş temposundan uzak durun. Bunları yaptıktan sonra durumunuzu tekrardan gözden geçirin. Çarpıntınız  devam ediyor ise ciddiye almanızda yarar vardır.

Psikolojik kalp çarpıntısı nöbetler halinde oluşuyor ise nöbet anında şu durumlardan faydalanın

İlk yapılması gereken doktordan randevu almaktır. Çünkü bu sorunu ileride yaşam ihtimalini düşünerek hareket edilmelidir. Çarpıntı atağını geçirebileceğiniz uygulayabileceğiniz yöntemler;

 • Güçlü ve derin bir şekilde öksürün,
 • Ikınma manevraları yapılmalıdır,
 • Burun  ve kulaklarınızı 20-30 saniye olarak tıkayarak üfleyin,
 • Buzlu ve soğuk bir içecek içmeye başlayın,
 • Soğuk su ile doldurulmuş olan bir kaba ellerinizi daldırın ve bekletin.
Tekrar eden çarpıntıda tıbbı destek gereklidir. Yaşlı insanlarda ciddi sorunlara neden olabilir. Yaşlılarda  duyarlı ve hassas olmak gereklidir. Bazen kullanılan ilaçların yan etkileri de olabilir.Kullanılan ilaçların bazıları kan basıncını arttırır. Bundan kaynaklı çarpıntı olabilir. Bazen tiroid bezlerin fazla çalışmasından kaynaklı hipertiroid çarpıntıya sebep olur. Şeker hastalarında ve idrar söktürücü ilaçlardan olabilir. Psikolojik kalp çarpıntısı çoğu zaman tehlikeli değildir. Fakat nöbetler halinde tekrarlaması ve şiddetin artması tehlikeli olabilir.
]]>
Kalp Kapakçığı Çökmesi https://www.kalphastaligi.gen.tr/kalp-kapakcigi-cokmesi.html Sun, 07 Oct 2018 10:39:16 +0000 Kalp kapakçığı çökmesi, Kalbiniz vücuda gerekli olan oksijenli kanı hiç durmadan pompalayan bir pompadır. Kalbin içinde 4 kapakçık bulunur bu kalp kapakçıkları kanın kalp içerisinde tek yönde pompalanmasını sağlar. Eğer Kalp kapakçığı çökmesi, Kalbiniz vücuda gerekli olan oksijenli kanı hiç durmadan pompalayan bir pompadır. Kalbin içinde 4 kapakçık bulunur bu kalp kapakçıkları kanın kalp içerisinde tek yönde pompalanmasını sağlar. Eğer 1 veya daha çok kapakçıkta sorun çıkarsa bu kalbin vücut için gerekli olan kanı pompalamasını daha ağır bir şekilde yapmasına neden olur. Kalbin her atışında kapakçılar kanın düzenli olarak akışını sağlamak için düzenli olarak açılır ve kapanır bu şekilde kanın vücuda en etkin şekilde pompalanması mümkün olur. Kalp kapakçığı çökmesi demek, kanın akışı doğru istikamette ilerlerken kalp kapakçığının zorluk çekmesidir. Yani eğer kalp kapakçığı çökmesi yaşıyorsanız vücuttaki normal akım bozulur. Bu durum sağlığınızın bozulmasına yol açar. Kalp kapakçığı tam olarak kapanmazsa pompalanan kanın bir kısmı geriye doğru sızar. Bu durumda kan dolaşım miktarını sağlamak için daha ağır bir tempoda ve daha çok çalışmaya başlar. Buda zamanla kalbin yorulmasına ve kalp zayıflamasına yol açar. Kalp kapakçığı çökmesi cerrahi sayesinde kalp kapakçıklarındaki sorun iyileştirilebilir. 

Kalp kapakçığı çökmesi belirtileri
 • Yatarken nefes almakta güçlük çekme,
 • Egzersiz sırasında öksürük, 
 • Nefes darlığı,
 • Gece öksürük,
 • Hırıltı,
 • Halsizlik ve aşırı yorgunluk,
 • Nefes darlığı ile uyanma,
 • Baş dönmesi,
 • Bayılma,
 • Ayaklarda ve ayak bileklerinde şişme,
 • Hızlı ve şiddetli kalp atımı,
 • Göğüste baskı hissetme ve göğüs ağrısı
Kalp kapakçığı çökmesi teşhis ve tedavisi, 

Yukarıda sıralanan belirtilerden bazılarını gördüğünüz zaman vakit kaybetmeden doktora gitmeniz gerekir. Bazen belirtiler olmadan da ''Üfürüm' denilen bir ses kalpten doktor tarafından duyulabilir. Duyulan bu ses kalp kapakçığı çökmesi yada kalp kapakçığında sorun olduğunda ortaya çıkar. Doktor tarafından kalp kapakçığı çökmesinin belirlenmesi için bir takım tetkikler yapılır. Kalp kapakçığı çökmesi erken teşhisle ilaçla tedavi edilebilecek bir durumdur. Ancak bazı durumlarda ilaç tedavisi işe yaramayabilir. Bu nedenle kalp kapakçığı çökmesi ameliyatı yapılır. Bu ameliyat esnasında kalp kapakçığı çökmesi onarılır veya uygun görülürse kalp kapakçıkları değiştirilir. Bu kalp kapakçığı çökmesi ameliyatı kalbinize ihtiyacı olan enerji ve kuvveti kazandırır. Kendinizi iyi hissetmeniz ve daha önce yapmaktan hoşlandığınız bir çok şeyi yeniden yapmanızı sağlayacaktır. Ameliyat sonrasında kan sulandırıcı ilaçlar bir süre kullanılır ve doktorunuz tedavi sürecini ve sizi daha sağlıklı tutmak için neler yapmanız gerektiğini anlatacaktır. Sizde zaman kaybetmeden kalp kapakçığı çökmesi tedavinizi yaptırabilirsiniz hayat kalitenizi yeniden kazanabilirsiniz. Sağlıklı günler dileriz.
]]>
Ani Kalp Çarpıntısı https://www.kalphastaligi.gen.tr/ani-kalp-carpintisi.html Sun, 07 Oct 2018 12:37:11 +0000 Ani kalp çarpıntısı nedenleri neler olabilir Birey bazen kendi kalp atış seslerini sert ve kuvvetli bir şekilde hisseder. İşte kalbin bu şekilde sert ve kuvvetli bir biçimde atmasının ve bireyinde bunu hissetmesinin tam adı çarp Ani kalp çarpıntısı nedenleri neler olabilir Birey bazen kendi kalp atış seslerini sert ve kuvvetli bir şekilde hisseder. İşte kalbin bu şekilde sert ve kuvvetli bir biçimde atmasının ve bireyinde bunu hissetmesinin tam adı çarpıntıdır. Bu çarpıntı bazen bir egzersiz sonrası bazen bir sinirlenme esnasında olur iken bazen de korkulu bir durumda ve uyarılma anlarında meydana gelebilir. Eğer birey dinleniyor iken veya ufak hareketler de dahi bu çarpıntıları yaşıyor ise doktora başvurmasında fayda vardır. Çarpıntı günümüzde çok fazla şikayet edilen bir durumdur. Bireyin yaşadığı bu çarpıntıların bazen ciddi bir sebebi yok iken bazen de önemli sebepleri olabilmektedir. Ani kalp çarpıntısı bazen çok masum iken bazende birey için tehlikeli olabilir. Hatta öyle ki bu çarpıntılar bazen ölüm ile nihayet bulabilecek olayların habercisi olabilmektedir. Normal bir zamanda birey dinleniyor iken kalbi 60 ile 100 aralıklarında düzenli olarak atmaktadır. Kalp çarpıntısı psikolojik sebeplerden de kaynaklanabilmektedir. Çarpıntı birey tarafından göğüste, ensede boyunda hissedilebilir. Eğer kalpte meydan gelen çarpıntı bayılma hissi, nefes darlığı, göğüs ağrısı, aşırı terleme ile birlikte meydana geliyor ise doktora başvurulmalıdır. Başlıca ani kalp çarpıntısı sebepleri şunlardır: Stres, korku, endişe, egzersiz, ateş, tiroit bezinin fazla çalışması, kafein, nikotin, kokain, alkol, bazı uyarıcı diyet haplar, kansızlık, derin nefes alma, kalp hastalıkları, kandaki oksijenin düşmesi, panik atak, astım, grip, hipertansiyon, ritim düzenleyici ilaçların bir kısmı, fazla yorulma, sinirlenme, stres, psikolojik sebepler. Ani kalp çarpıntısı yaşayan birey nöbet sırasında derinden ve güçlü bir biçimde öksürmelidir. Soğuk ya da buzlu bir içecek içmelidir. Yine ellerini buzlu bir kabın içine koyup beklemelidir. 20-30 saniyeye yakın kulak ve burnunu kapatarak üfleme hareketi yapmalıdır. 

Ani Kalp Çarpıntısından Korunmak İçin Neler Yapılmalıdır

Birey uyarıcı özelliklere sahip olan kahve, çay, kola, çikolata, sigara ve ilaçlardan uzak durmalıdır. Dengeli ve düzenli beslenmeli, yağ oranı düşük besinler tüketmeye dikkat etmelidir. Eğer birey fazla kiloya sahip ise kilo vermelidir. Düzenli bir şekilde egzersiz yapmalıdır. Birey çok stresli bir yaşama sahip olsa da olmasa da stresi kontrol altına almalıdır. Düzenli bir şekilde uyumalı ve uykusuna dikkat etmelidir. Kan basıncını, kolesterol ve şekerini kontrol altında tutmalıdır. 
]]>
Anne Karnında Bebek Kalp Atışı Ne Zaman Başlar https://www.kalphastaligi.gen.tr/anne-karninda-bebek-kalp-atisi-ne-zaman-baslar.html Mon, 08 Oct 2018 08:28:40 +0000 Anne karnında bebek kalp atışı ne zaman başlar, hamilelik dönemi bir anne adayı için yaşayabileceği en özel ve en güzel anları oluşturur. Gebelik dönemi her anne adayı için baştan itibaren farklı süreçler iç Anne karnında bebek kalp atışı ne zaman başlar, hamilelik dönemi bir anne adayı için yaşayabileceği en özel ve en güzel anları oluşturur. Gebelik dönemi her anne adayı için baştan itibaren farklı süreçler içerir ve her aday farklı belirtiler yaşar. Özellikle anne adayı gebe kalmak için uzun bir uğraş vermişse yaşadıkları endişeler ve stres daha fazla olur. Sürekli olarak bebeğinin sağlığından endişe eder ve gelişimi hakkında bilgi sahibi olmak ister. Anne adayı gebe olduğunu kesin olarak öğrendikten sonra kalp atışları ile alakalı merak gündeme gelir. Çünkü gebelik kalp atışlarının duyulması ile kesinleşir. Anne adayı da bebeğin kalp atışını duyduktan sonra rahatlar. Anne adayı bebeğinin kalp atışını belli bir haftada duyabileceğini bilirse endişelenmesine gerek kalmaz.  

Hamilelikte bebeğin kalp atışı ne zaman duyulur

Anne adayları bebeklerinin kalp atışını duyamadıkları zaman strese girerler. Çünkü stres durumları gebelik üzerinde olumsuz etkiler yaratmaktadır. Gebeliğin ilk 3 aylık dönemi  en hassas dönemlerdir. Hamilelik döneminde normalde ilk 5 haftalık dönemde bebeğin kalp atışları duyulmaktadır. Ultrason ile yapılan inceleme dede bebeğin kalp atışları görüntülenebilmektedir. Ancak çoğu anne adayında kalp atışları ve görüntüleri 6. hafta da gözlenebilmektedir. Bundan dolayı 5. hafta kalp atışlarını duyamayan anneler gereksiz stres ve endişeye girmemelidirler. Yapılan doopler ultrason ile bebeğin kalp atışları dinlenebilmektedir. Bebeğin kalp atışları hamilelik döneminde en rahat ve en net şekilde 10-12 haftalar arasında duyulabilmektedir. Bebeğin kalp atışlarının sesi durulduğu andan itibaren bebeğin kalp atışları da izlenmelidir. Hamileliğin 5. haftasında kalp atışları her gebede duyulamadığı için transvajinal ultrason yolu ile dinlenebilmektedir. Yalnız bu yöntem her gebe de değil riskli gebelikler de yapılmaktadır. Hamile anne adaylarına bu konuda düşen görev zor olsa da sabretmek ve uygun zamanı beklemektir. Zaten kalp atışlarının ritmi ve kalbin yapısında bir sıkıntı olup olmadığı daha ileriki dönemler de incelenecektir. Sağlıklı bir kalp değerlendirmesi için gebelik sürecinin 20. haftada olması gerekir. Kalp kapakçıkları yada kalpte sorun olup olmadığı teşhis edilir. 

6 haftalık bebeğin kalp atışı,

Hamilelik sürecinin 6. haftasında bebeğin kalp atışları duyulamıyor ise, ve izlenemiyorsa bebeğin canlanmadığı yani ölü olduğu düşünülebilir. Bu durum ancak ultrason incelemesi ile kesinleşir. Eğer bebek ölü ise kürtaj yolu ile rahimden alınır. Çünkü bebeğin bu halde anne rahminde bırakılması anne adayı için pek uygun bir durum değildir zehirlenmelere yol açabilmektedir. Hamilelik döneminin devam ettiği 9 ay boyunca anne bebeğinin kalp atışlarını sürekli duymak ve hareketlerini izlemek ister. Kalp atışlarının ve hareketlerinin kaybolması anne adayını endişelendirir ve gerginlik yaratır.

Bazı durumlarda gebelik sürecinde bebeğin kesesi, zar gelişimi plasenta  normal gibi görünürken ancak kesenin içinde bebek izlenemez, tıpta boş gebelik olarak adlandırılan bu durumda zaten kesede embiryo görünmez ve bu durumda kalp atışları da duyulup izlenemez. Normal gebelik sürecinde son adet tarihi esas alınarak takip eden 5 haftalık süreç içerisinde yapılan ultrason muayenesinde bebek izlenir ve kalp atışlarıda duyulur. 

]]>
Kalp Sintigrafisi https://www.kalphastaligi.gen.tr/kalp-sintigrafisi.html Mon, 08 Oct 2018 21:32:03 +0000 Kalp sintigrafisi, kalp damarlarındaki tıkanıklık sonucu kalp kaslarının beslenememesi halinde ya da beslenmenin yetersiz kalması nedeniyle ortaya çıkan koroner arter hastalığı tanısı sırasında kullanılan bir tetkiktir. Korone Kalp sintigrafisi, kalp damarlarındaki tıkanıklık sonucu kalp kaslarının beslenememesi halinde ya da beslenmenin yetersiz kalması nedeniyle ortaya çıkan koroner arter hastalığı tanısı sırasında kullanılan bir tetkiktir. Koroner arterdeki tıkanıklıklar bir süre sonra kaslarda iskemi denilen beslenme problemine neden olur. Bu sorun kalp krizi riskini yükseltir. Kalp sintigrafisi sayesinde hastaların kalp krizi geçirmeden tedavi edilmesi mümkün olabilir. Kalpteki RCA, LAD ile LCX denilen üç ana damardaki tıkanıklıkların, bunların neden olduğu iskemi ve kalp enfarktüsü riskinin tespit edilmesi için iki yöntem bulunmaktadır. Bu yöntemlerin birisi anjiyo, diğer yöntem ise kalp sintigrafisi yapılmasıdır.

Kalp sintigrafisi hangi durumlarda kullanılır
 • Koroner arter hastalığı teşhisinde kullanılır.
 • Teşhisi yapılan bir hastalığın şiddetinin ve yaygınlığının belirlenmesi için kullanılır
 • Yapılan tedavinin sonuçları ve endikasyonunun değerlendirilmesinde kullanılır
 • İskemik miyokard hasarları ile miyokard infarktüsünü ayırt etmek için kullanılır
 • Hastalığın gidişatını ve sonuçlarının değerlendirilmesi için kullanılır
 • Başka bir sebeple ameliyat edilmesi gereken hastalardaki kardiyak riskin belirlenmesi açısından kullanılır
 • Miyokard enfarktüsü geçiren hastalardaki miyokarda canlılığın tespitinde kullanılır
Kalp sintigrafisi tetkiki için hastaların hazırlanması

Hastalar tetkikten en az 2 gün önceden kullandıkları bazı ilaçları kesmelidir. Kullanılan nitrat grubu ilaçlar bir gün önce, beta bloker, kalsiyum kanal bloker ilaçların ise iki gün önceden kesilmesi gerekir. Kalp sintigrafisi yapılacağı gün hastaların en az 4 saat açlığı olmalıdır. Tetkik bazen bir gün boyunca sürebilir. Bu durumda hastalar süt ya da çikolata tüketebilir. Efor bandında yapılan tetkik sırasında hastaların eşofman ve spor ayakkabı giyerek rahat olmaları uygundur.

Kalp sintigrafisi görüntülemesi

Yapılan tetkikte öncelikle stres görüntüleme yapılmaktadır. Önce hastaya efor verilmekte ve enjeksiyon yapılmaktadır. Hasta 30-60 dakika kadar dinlendiğinde görüntüleme işlemine geçilir. Bunun süresi ortalama 20 dakika kadardır. Hastalardaki diyafram kası ve kadınlardaki göğüsler nedeniyle görüntüleme yeniden yapılabilir. Hastaya stres görüntüleme yapılınca 3 saat dinlendirilir. Ardından rest görüntüleme yapılır.

Kalp sintigrafisi sonuçları

Tetkik sonuçlarında kalp bir tarla olarak kabul edilir. Koroner arter damarlarda tarlayı sulayan kanallar olarak görülür. Buna göre tetkikin sonuçları aşağıdaki gibi değerlendirilir.
Normal: Hastada dinlenme ve efor sonrasında kanlanmanın iyi olduğu görülür. Bu tarlanın yeşil bir alan olduğunu gösterir.
Enfarktüs: Hastada dinlenme ve efor sonrasında belli bir bölgede kanlanmanın olmadığı görülür. Bu tarlada geri dönüşü olmayan çölleşmenin olduğunu gösterir.
İskemi: Hastada efordan sonra kötü kanlanmanın olduğu görülür. Dinlenmede kanlanmanın düzeldiği izlenir. Bunun sonucunda hastaya operasyon yapılması gerektiği kabul edilir. Tarladaki sararmış yerlerdeki kanallar açıldığı takdirde yeniden yeşerme olabilir diye kabul edilir.
]]>
Bebeklerde Açık Kalp Ameliyatı https://www.kalphastaligi.gen.tr/bebeklerde-acik-kalp-ameliyati.html Tue, 09 Oct 2018 13:18:12 +0000 Bebeklerde açık kalp ameliyatı, günümüz koşullarında artık kardiyolojik ameliyatlar en ağır doğumsal kalp rahatsızlıklarında bile büyük bir başarı ile yapılabilmektedir. Bebeklerde görülen kalp hastalığın Bebeklerde açık kalp ameliyatı, günümüz koşullarında artık kardiyolojik ameliyatlar en ağır doğumsal kalp rahatsızlıklarında bile büyük bir başarı ile yapılabilmektedir. Bebeklerde görülen kalp hastalığının nedenleri, radyasyon, hamilelik döneminde geçirilen enfeksiyonlar, akraba evlilikleri, kromozom anomalileri, annenin gebelik sırasında alkol kullanması yada annenin diyabet hastası olması gibi nedenlerden dolayı oluşmaktadır. Yapılmış olan istatistiklere göre her 1000 bebekten 8'i kalp hastası olarak dünyaya gelmektedir. Yaklaşık her yıl 12.000 civarındaki bebeğin kalp anormallikleri kalp ameliyatları ile tedavi edilmektedir.

Bebeklerde açık kalp ameliyatı nasıl yapılmaktadır

Bebeklerde doğuştan oluşan kalpte delik, kalp kapaklarında darlık, kapak ve odacıkların tam gelişememesi gibi rahatsızlıklarda kalp ameliyatı yapılabilmektedir. Bebek ve çocuklardaki kalp hastalıklarının tedavisinde erken tanı çok büyük önem taşımaktadır.

Bebek muayene edildikten sonra röntgen, EKG, ekokardiyografi ve bazı kan testleri istenmektedir. EKG de bebek hiç bir şekilde acı hissetmez. Ekokardiyografide ise yine iğne kullanılmadan yapılan bir tetkiktir. Kardiyolog EKG ve ekokardiyografi tekniklerini kullanarak bebeğin kalbinin yapısını ve işlevleri hakkında bilgi edinmiş olur.

Göğüs röntgeninde ise bebeğin kalp ve akciğer büyüklüğü hakkında fikir sahibi olunur. Kalpte ne tür bir kusurun bulunduğu ise  anjiyokardiyografi ile tespit edilir. Bazı bebek ve çocuklarda tüm bu tetkikler yapılmasına rağmen sıkıntının ne olduğu tespit edilememektedir. Kalpteki sorunun tam olarak teşhisi için kardiyak MR çekilmektedir. 

Tüm bu incelemeler yapıldıktan ve tanı koyulduktan sonra, ameliyata karar verilmektedir. Ameliyat kararını vermiş olan ekipte çocuk kalp rahatsızlıkları uzmanları ve kalp cerrahları yer almaktadır. Doktorlar birlikte değerlendirme yapmak sureti ile bebeğin yada çocuğun kalp ameliyatından fayda sağlayıp sağlamayacağına karar vermektedirler.

Bebek ameliyattan kısa bir süre önce hastaneye yatış yapar. Hastanede kalınan süre 5-10 gün arasındadır. Bazı durumlarda bu süre uzayabilmektedir. Bebeklerde açık kalp ameliyatlarında kalp-akciğer makinası kullanılmaktadır. Ameliyat sırasında kalp ve akciğer devre dışı kaldığından dolayı bu makine kana oksijen sağlayarak vücuda kan pompalar. Cerrah bu sayede kalbin içini istediği gibi görür ve gerekli tamiratı yapar. Ameliyatın bitiminde bu pompa çıkarıldığında kalp ve akciğer vücuda oksijen sağlama ve kan pompalama görevlerine geri dönmektedir. Kalp-akciğer makinası açık kalp ameliyatlarında kullanılmaktadır. Açık kalp ameliyatı yapılır iken vücudun ısısı düşürülerek kan akımı yavaşlatılır.

Açık kalp ameliyatı biten bebek yoğun bakım odasına alınır. Burada doktor ve hemşireler 24 saat boyunca hizmet vermektedirler. Bebek yoğun bakımda bilgisayarlı elektronik cihazlar ile takiptedir. Yoğun bakımdaki cihazlar açık kalp ameliyatından sonra rutin olarak kullanılan cihazlar olduğundan endişe etmenize gerek yoktur.

]]>
Kalp Krizi Belirtileri https://www.kalphastaligi.gen.tr/kalp-krizi-belirtileri.html Wed, 10 Oct 2018 02:11:11 +0000 Kalp Krizi Belirtileri, özellikle kalp krizinin en yaygın bir şekilde görülen belirtisi kişinin kalbinin normalden hızlı çarpması veya düzensiz bir kalp çarpıntısı, nefes almada güçlük çekilmesidir. Ayrıca yoğun derecelerd Kalp Krizi Belirtileri, özellikle kalp krizinin en yaygın bir şekilde görülen belirtisi kişinin kalbinin normalden hızlı çarpması veya düzensiz bir kalp çarpıntısı, nefes almada güçlük çekilmesidir. Ayrıca yoğun derecelerde halsizlik olması ve kalbe yetersiz oranda kan gelmemesinin sonucunda ortaya çıkan göğüs ağrısıdır. Eğer bu belirtilerden herhangi birisini gün içinde aktiviteler esnasında meydana gelirse kalp krizinin belirtisi olabilir. Kalp krizi esnasında kişinin göğsünde bir baskı oluşur, hatta bir dolgunluk hissi vardır. Özellikle göğsü eziliyormuş hissi gibi bir ağrı meydana gelir ve genellikle bu ağrı 2-3 dakikan uzun süren bir ağrıdır. Göğüste oluşan ağrı çoğunlukla kalp krizinin şiddetine bağlı olarak hafiften, ortaya ya da çok şiddetli olarak değişkenlik göstermektedir. Kalp krizinde ortaya çıkan ağrı sadece göğüs bölgesinde değil, aynı zamanda çene ve boyun bölgesinde, karın bölgesinin üst kısımında, omuzlarda ya da her iki kolda görülebilir. Kalp krizi belirtisinde meydana gelen göğüs ağrısının dışında ani terleme, göz kararması, baş dönmesi ve mide bulantısı da görülebilir. Özellikle kalp krizi geçiren kimsenin vücut ısısı normalin altına düşer ve cildi bir anda soğuyabilir, ayrıca sinirlilik ve kaygı sorunları kalp krizine bağlı olarak ortaya çıkabilir. Fakat kalp krizi durumunun yaklaşık olarak dörtte birinde hiç bir belirti olmadan aniden ortaya çıkabileceği unutulmamalıdır.

Kalp Krizinin Belirtisi Göğüs Bölgesinde Ağrı Olması, kalp krizi sebebi ile kişinin göğüs bölgesinde oluşan ağrı çoğunlukla bıçak giriyormuş gibi ortaya çıkan ağrıya benzetilmektedir. Bu ağrı özellikle göğsün tam ortasının sıkılıyor gibi hissedilmesi ya da üzerinde ağır bir baskı hissinin olması şekilde anlatılmaktadır. Kalp krizindeki göğüs ağrısı yaklaşık 3-4 dakika sürebilir, ancak kısa bir ara verip yeniden tekrarlayabilir.

Kalp Krizinin Belirtisi Vücudun Üst Kısmında Ağrının Olması, Kalp krizine bağlı olarak gelişen göğüs ağrısı vücudun üst kısmında bulunan diğer bölgeleri de kolaylıkla etkisi altına alabilmektedir. Özellikle omuzlarda, kollarda, sırt bölgesinin üst kısmında, çene ya da dişlerde meydana gelen ağrıların her biri kalp krizinin yaygın olan belirtisi arasında yer almaktadır. 

Kalp Krizinin Belirtisi Soluk Alıp Vermede Güçlük, kalp krizi anında kişi derin bir nefes almaya çalışır, ancak bu pek de mümkün olmaz. Solunumda yaşanılan güçlük çoğunlukla kalp krizi geçiren kişinin ortaya çıkan göğüs ağrısından önce gelmektedir. 

Kalp Krizinin Belirtisi Karın Bölgesinde Ağrı, kalp krizi sırasında kişinin karın bölgesinde oluşan ağrı özellikle mide bölgesine inebilir ve midede yanma ile reflü rahatsızlığında hissedilen ağrılara benzeyen ağrılar yaşanabilmektedir. 

Kalp Krizinin Belirtisi Baş Dönmesi, kalp krizi geçiren kişinin göğsünde meydana gelen ağrı ile beraber sanki bayılacakmış hissi gbi bir baş dönmesi hissedilebilir, hatta hemen baş dönmesi başlayabilir. 

Kalp Krizinin Belirtisi Mide Bulantısı Ve Kusma, kalp krizi sırasında kişinin midesi bulanabilir ve buna bağlı olarak kusma ihtiyacı da hissedilebilir.

Kalp Krizinin Belirtisi Terleme, kalp krizi geçiren kimsenin göğsündeki ağrıdan sonra baş dönmesi, soluk almada güçlük, mide bulantısı ile birlikte ani bir terleme gözlenebilir. Bu aniden terlemeye bağlı olarak da kişinin vücut ısısında düşüşler yaşanabilmektedir. 

Kalp Krizinin Belirtisi Kaygı, hiç bir sebep olmadan kişinin aniden kaygılı bir ruh halinde olabileceği göz önünde tutulmalıdır. 

Kalp Krizi Belirtisinde Ortaya Çıkan Ağrı Ne Kadar Sürer, göğüs bölgesinde ortaya çıkan ağrı genellikle yarım saatten az sürmektedir. Hatta göğüs ağrısı ile birlikte kişinin alın bölgesinde soğuk bir şekilde terleme ve mide bulantısı eşlik edebilir. Ancak bazı kimselerde kalp krizi belirtileri Gebelikte Kalp Çarpıntısı https://www.kalphastaligi.gen.tr/gebelikte-kalp-carpintisi.html Wed, 10 Oct 2018 02:11:32 +0000 Gebelikte kalp çarpıntısı: Kalp çarpıntısı, sanki kalp göğsün altında çırpınıyormuş, çalkalanıyormuş, düzensizce vuruyormuş gibi bir his verir. Bu durum nefes darlığına ve paniğe sebep olabilir. Ama bazı çarpıntı Gebelikte kalp çarpıntısı: Kalp çarpıntısı, sanki kalp göğsün altında çırpınıyormuş, çalkalanıyormuş, düzensizce vuruyormuş gibi bir his verir. Bu durum nefes darlığına ve paniğe sebep olabilir. Ama bazı çarpıntılar, özellikle gebelik esnasındaki çarpıntılar normal sayılır. Yine de telaşlandırması ve korkutucu olması kaçınılmaz olur. Bunun yanında çeşitli sebeplerle çoğu kadın gebelikte  diğer insanlardan daha fazla kalp çarpıntısı yaşayabilir.

Gebelikte kalp çarpıntısı nedenleri: 

Gebelikte sık karşılaşılan bir durumdur. Çarpıntılar herhangi bir neden olmadan da yaşanabilir. Özellikle stres altında iken, egzersiz esnasında, heyecan veya kaygı dolu anlarda görülebilir. Gebe kadınlar çarpıntı esnasında nefessiz kalıyor gibi hissedebilirler. Bütün bu hisler bir kaç dakika içinde yok olacaktır. 

Artan kan miktarı: Gebe kadınlar olmayanlara göre % 50 daha fazla kana sahiptirler. Bunun nedeni, anne kanının hem fetüsü hem de anneyi besliyor olmasıdır. Annenin kalbi daha fazla kanı vücuda dağıtabilmek için daha çok çalışır. Bu durum çarpıntıya sebep olabilir.

Progesteron hormonu: Bu hormon gebe kadınlarda artar. Progesteron hormonu fiziksel ve duygusal değişimlerden sorumludur. Etkilerinden biri de kalp atış gücünü ve hızını arttırmaktır. Bu şekilde bütün kan fetüs dahil olmak üzere vücut döngüsünü sağlıklı tamamlar.

Kafeinli ürünler: Gebelikteki kalp çarpıntıları bol miktarda alınan kafeinin sonucudur. Kafein, çarpıntı yapıyorsa azaltılması gerekir.

Duygu durumları: Çarpıntı herkeste görülebilir. Korku, şok, kaygı, sinir gerginliği ve aşırı fiziksel çaba bu çarpıntıların nedeni olabilir. Özellikle stresten uzak durulmalı ve derin nefes alınmalıdır. Doğum öncesi masaj veya yoga faydalı olacaktır.

Gebelikte kalp çarpıntısı için ne zaman endişelenmeli

Bazı çarpıntılar hipertiroidi belirtisi olabilmektedir. Bu durum doğmamış çocuk için hayati tehlike arz edebilir. Nefes darlığı ile beraber görülen çarpıntı çok nadiren bir kalp aritmisinin belirtisi olabilir. Düzensiz kalp atışı ile birlikte baş dönmesi, bayılma göğüs ağrısı veya nefes darlığı yaşanır ise, hemen doktora başvurulması gerekir.
]]> Kalp Atışı Düzensizliği https://www.kalphastaligi.gen.tr/kalp-atisi-duzensizligi.html Wed, 10 Oct 2018 05:16:13 +0000 Kalp Atışı Düzensizliği, Kalp atışı düzensizliğinin tıp alanındaki ismi aritmidir. Aritmi kalbin çok daha fazla hızlı atması taşikardi veya daha yavaş atması brakardi yada çok düzensiz bir şekilde atması gibi kalp ri Kalp Atışı Düzensizliği, Kalp atışı düzensizliğinin tıp alanındaki ismi aritmidir. Aritmi kalbin çok daha fazla hızlı atması taşikardi veya daha yavaş atması brakardi yada çok düzensiz bir şekilde atması gibi kalp ritim problemlerini ifade etmektedir. Kalp atışı düzensizliğinde kalbin her zamanki elektriksel ritminde ortaya çıkan bir düzensizlik vardır. Aritmiler her yaş grubunda meydana gelebilir ve çokta ciddi problemlere neden olmaz. Vücudun kalp kaslarının kasılmasına yardımcı olan doğal bir elektrik sistemine bağlıdır. Bu sistem ise kanın kalp ile kalpten de vücuda akışını sağlamaktadır. Normalde elektrik kalp boyunca belirli bir yolu takip etmektedir. Fakat elektriğin akış hızında bir sorun olursa eğer kalp atışı daha çok yavaşlar yada tam tersi hızlanır veya düzensiz bir hal alır. Siz dinlenir iken dahi kalp genelde dakikada tam altmış ve yüz defa atmaktadır. Fakat siz egzersiz yapar iken kalbinizin çok daha hızlı attığını veya çok daha yavaş attığını hissedebilirsiniz. Sigara içmek, aşırı alkol içmek, yoğun egzersiz, stres ufak çaplı bir aritmiye sebep olmaktadır. Fakat kalp atışı düzensizliğinin en yaygın olan ve en ciddi olan sebebi baş tetikleyicileri arasında koroner arter rahatsızlığı kalp kapak fonksiyon bozukluğu ile kalp yetmezliği olan kişilerde kalp rahatsızlığı olur. 

Kalp Atış Düzensizliği Sebepleri Nelerdir

Normalde kalp akciğeri ile vücudun geri kalan kısmına kan taşıyan bir pompa gibi çalışmaktadır. Bunun gerçekleşmesi içinde kalbin düzenli bir biçimde kasılmasını sağlamakta olan bir elektrik sistemi bulunmaktadır. Kalpte kasılmaları başlatmakta olan elektriksel sinyal sinüs düğümü adı verilen bir nokta da başlamaktadır. Bu nokta da kalbin doğal pili gibi olur. Sinüs düğümünden çıkmakta olan sinyal kalbi dolaşarak elektriksel bir yol oluşmaktadır. Değişik sinir iletileri kalbin çok daha yavaş veya çok daha hızlı atmasında belirleyici olur. 

Anormal Kalp Atışı Düzensizliği Diğer Sebepleri 

 • Hamilelik
 • Potasyum veya diğer minerallerin anormal seviyede olması
 • Aşırı stres
 • Kalp krizi veya daha önceden geçirilen kalp krizinden dolayı kalp kasının hasar alması
 • Diyabet (şeker)
 • Doğuştan gelmiş olan kalp rahatsızlığı
 • Yüksek tansiyon
 • Kalp büyümesi yad kalp yetmezliği
 • Anemi
 • Tiroit bezinin çok az açılması (hipotiroidi)
 • Akciğer rahatsızlıkları
 • Tiroit bezinin çok fazla çalışması (hipertiroiti)
Kalp Atış Düzensizliği Belirtileri

Aritmi çok sık olmasa da ara ara kendini gösteren veya sürekli olan bir rahatsızlık biçiminde ortaya çıkmaktadır. Aritmi belirtilerini hissetmemeniz veya yalnızca aktif olduğunuz anlarda hissetmeniz mümkün olmaktadır. Öyle çok dikkat çekici bir belirti göstermediğinden dolayı kalp atış düzensizliğinin hiç fark edilmeyen durumları da olur. Bu tür rahatsızlığı olan kişilerde doktorlar kalp atışı düzensizliğini rutin bir muayene esnasında fark etmektedirler. Ancak genele bakıldığı zaman aritmilerin fark edilebilmesi çokta zor olmayan belirtiler göstermektedir. Bu belirtileri şu biçimde sıralayabiliriz.
 • Terleme
 • Çok hızlı kal atışı çarpıntı
 • Soluk beniz
 • Bayılma
 • Yavaş kalp atışı
 • Baş dönmesi
 • Tekleme hissi veren kalp atışı
 • Çok fazla yorgunluk hissi
 • Nefes darlığı
Kalp Atışı Düzensizliği Tedavisi

Birçok aritmi zararsız olarak kabul edilmektedir. Yani hiçbir tedavi istemez doktorunuz aritmiyi tedavi ettikten sonra durumun ciddi olup olmadığını ileri de size problem çıkarıp çıkarmayacağını ve tedavi isteyip istemeyeceğini belirler. Aritmilerin teşhisinde EKG (elektrokardiyografi), efor EKG ekokardiografi, Holter EKG ve kalp kateterizasyonu gibi çeşitli birçok yöntemler kullanılmaktadır.
]]>
Kalp Damar Tıkanıklığı Ameliyatı https://www.kalphastaligi.gen.tr/kalp-damar-tikanikligi-ameliyati.html Wed, 10 Oct 2018 13:13:51 +0000 Kalp damar tıkanıklığı ameliyatı; Kalp damar tıkanıklığı günümüzde önemli rahatsızlıkların başında gelmektedir. Özellikle stresli hayat sigara yanlış beslenme kalp damar tıkanıklığını tetiklemek de ve devamı Kalp damar tıkanıklığı ameliyatı; Kalp damar tıkanıklığı günümüzde önemli rahatsızlıkların başında gelmektedir. Özellikle stresli hayat sigara yanlış beslenme kalp damar tıkanıklığını tetiklemek de ve devamında önemli rahatsızlıklara sebebiyet vermektedir.

Kalp damar tıkanıklığı nedir

Kalbimizi besleyen damarların içerisinde belirli oranda kan akışı olur. Bu damarlardan geçen kan efor anında üç katına çıkar zaman içerisinde meydana gelebilecek herhangi bir daralma veya tıkanma sebebiyle geçmesi gereken kanın  yeterli oranda geçememesi durumuna ise kalp damar tıkanıklığı denir. Kalp damar tıkanıklığında kalbe yeterli kan ve oksijen gidemediği için kişide bazı rahatsızlıklar ortaya çıkar. Bu rahatsızlıklar kolda, göğüste, çenede ve boyunda ağrılar şeklinde kendini gösterir. Kalp damar tıkanıklığı riskli bir rahatsızlıktır. Damar ilk tıkanmaya başladığında vücuda bir uyarı vermez. Ancak damar büyük oranda tıkandığında kalp krizi ile ortaya çıkabilir.

Kalp damar tıkanıklığının başlıca sebepleri şunlardır;
 • Sağlıksız beslenme
 • Diyabet hastalığı
 • Çok fazla tuz tüketimi
 • Sigara kullanmak
 • Stres
 • Aşırı kilo
Kalp damar tıkanıklığı ameliyatı (bypass)

Kalp damar tıkanıklığı rahatsızlığı olan hastalarda ilaç tedavisi veya balon ve stent tedavisi ile iyileşemeyecek derecede rahatsızlığı ileri boyutta olan hastalar için kalp damar tıkanıklığı ameliyatı uygulanır. Bypass ameliyatı olarak da adlandırılır. Bu cerrahi müdahalede tıkalı olan damarın yanına kol veya bacak damarlarından kullanılarak ikinci bir damar yapılır. Böylece kan, yapılan yeni damardan geçer. Bu sayede kalp büyük oranda rahatlar. Kalp damar tıkanıklığı ameliyatı çok riskli bir ameliyattır. Ameliyattan sonrası ameliyat kadar önemli olmakla birlikte kişinin herhangi bir enfeksiyon kapmaması ve temiz bir ortamda bakılması gerekir. Hastanın yapılan ameliyattan sonra düzenli olarak doktoruna kontrole gitmesi gerekir.
]]>
Sürekli Kalp Çarpıntısı https://www.kalphastaligi.gen.tr/surekli-kalp-carpintisi.html Wed, 10 Oct 2018 15:45:42 +0000 Sürekli kalp çarpıntısı; İnsanda devam eden sürekli kalp çarpıntısı mevcutsa önemli hastalıklara neden olabilir. Çoğunlukla yaşlılarda görülen  bu çarpıntıya antiviral fibrilasyon gibi hastalıkların belirtisi olabilir. Sürekli kalp çarpıntısı; İnsanda devam eden sürekli kalp çarpıntısı mevcutsa önemli hastalıklara neden olabilir. Çoğunlukla yaşlılarda görülen  bu çarpıntıya antiviral fibrilasyon gibi hastalıkların belirtisi olabilir. Gençlerde oluşan sürekli kalp çarpıntısı kullanmış olduğu bir ilacın yan etkisi  olabilmektedir. Birde sürekli olarak kalp çarpıntısını yaşan kişilerde kan basıncında yükselme olmaktadır.

Sürekli kalp çarpıntısının nedenleri
 • Kalp  çarpıntısı ile beraber baygınlık hissi, göğüs kafesinde daralma, yorgunluk, göğüs kafesinde ağrı, baş dönmesi, mide bulantısı tarzı sorunlarda gelişiyor ise kalple ilgili sıkıntıların olduğun habercisidir. Bu durumlarda acil olarak doktora gidilmesi lazımdır.
 • Karşınızda birini gördüğünüz zaman yada mutlu bir haber duyduğunuzda çarpıntı oluşuyor ise heyecanla alakalıdır. Fakat devamı olan çarpıntılar mevcut ise dikkat edilmesi gereklidir.
 • Oluşan her kalp çarpıntı hastalık habercisi olmamaktadır. Kişinin yaşamış olduğu stres yada korkuda buna sebep olabilmektedir.
 • Çarpıntı nedeni kalbin çok çalışmış olması, yetersiz kalp atışları çarpıntının şiddetlenmesine sebep olabilir. Devam eden ve sık sık tekrarlayan kalp çarpıntı var ise başka hastalıkların habercisi de olabilir. Bu nedenden dolayı acil olarak doktora gidilmelidir.
 • Nikotin duyarlılığı olan kişide sigara içilmesi kalp çarpıntısı yaparak artmasına sebep olur.
 • Kalp çarpıntısı olan kişinin alışkanlıklarında kahve, alkol, sigara ve çay tarzı maddeleri fazla tüketmesi durumunda da çoğalmaktadır. Bu durumun sürekli olmasını da tetiklemektedir. Kişi bu tarz durumlarda vakit kaybetmeden alışkanlıklarını azaltmalıdır.
 • Stres ve aşırı yorgunluk gibi problemler kişide çarpıntının çoğalmasını sağlar. Evde yada işte sorun yaşayan kişilerde kalp çarpıntısı görülür. Bu çarpıntılar kişiyi rahatsız edecek durumda ise acil olarak doktora gitmesi gereklidir.
 • Kilo gibi sorunlarda sürekli kalp çarpıntısı olmasına sebeptir. Bu tarz durumlarda kilolardan kaynaklı nefes alıp vermede daralma, zorluk yaşama sorunları baş gösterir. Fakat kilo verilmesi durumunda çarpıntılarda azalmalar olur.
Sürekli kalp çarpıntısı durumunda yapılması gerekenler

Kişide hızlı kalp çarpıntıları meydana geliyor ise oturur vaziyette güçlü ve derin bir şekilde öksürmek çarpıntının azalmasını sağlar. Ikınma hareketi ile kalpte oluşan çarpıntının azalması sağlanır. Sürekli kalp çarpıntısı olan kişi 30 saniyeye kadar burnunu ve kulağını kapatarak üfleme çalışması yapıldığında kalpte gelen hızlanmada yavaşlama olur. Ayrıca kalp çarpıntısı olan kişide buzlu ve soğuk içecek içmesi kalpte rahatlama sağlamasına neden olur.

Sürekli kalp çarpıntısının tedavisi

Devamlı olarak kalp çarpıntısı devam ediyor ise tıbbı açıdan tedavi yapılması gereklidir. Yaşlılarda olan çarpıntılar ciddi problemlerin oluşmasıyla meydana geldiği için kalpteki basıncın yükselmiş olmasının işareti olabilir. Bu durumda da gizli bir kalp hastalığının olup olmadığının tespit edilmesi gereklidir. Kalp çarpıntısının bir başka nedeni de tiroit bezinin çok çalışmasında kaynaklı olabilmektedir. Yapılması gereken testler, tetkikler, röntgen ve kan hastalıklarının tanısını konması sağlanmaktadır. Sık görülen çarpıntı şeker hastalarında da meydana gelmektedir. İçilen idrar söktürücü ilaçlardan kaynaklı da çarpıntı olabilmektedir. Bu durumda şeker hastalığına bağlı olduğu için sorun teşkil etmemektedir. Fakat uzun süre tekrar ise doktora gidilmesi gereklidir. İlk yapılması gereken kalbin dinlendirilmesi sağlanmalı ve stresten kişinin mümkün olduğunca uzak durması gereklidir. Bulunan çarpıntı sebebi başka hastalıktan kaynaklı olup olmadığı kontrol edildikten sonra gelişen hastalığa göre ilaç tedavisi ile sürekli kalp çarpıntısını sorunun ortadan kaldırılması sağlanır.
]]>
Kalp Kapakçığı Kalınlaşması https://www.kalphastaligi.gen.tr/kalp-kapakcigi-kalinlasmasi.html Wed, 10 Oct 2018 17:32:12 +0000 Kalp kapakçığı kalınlaşması genellikle yaşın ilerlemesine bağlı ortaya çıkan bir sorundur.Bu nedenle yaşın ilerlemesi kalp hastalıkları riskini artırmaktadır. Fakat çocukluk çağında geçirilen bir eklem romatizmas Kalp kapakçığı kalınlaşması genellikle yaşın ilerlemesine bağlı ortaya çıkan bir sorundur.Bu nedenle yaşın ilerlemesi kalp hastalıkları riskini artırmaktadır. Fakat çocukluk çağında geçirilen bir eklem romatizmasıda kalp kapağında  bozulmalara  neden olabilir.

Kalpte kaç tane kapakçık vardır

Kalpte iki adet sağda, iki adet solda olmak üzere 4 kapakçık bulunur.Kalp kapağı kalınlaşması ise aort ve mitral adı verilen kapaklarda daha sık görülen bir rahatsızlıktır. Aslında tek başına bir şikayet nedeni olarak bile görülmeyen kalp kapağı kalınlaşması uzun vadede bazı başka şikayetlere ve hastalıklara zemin hazırlayabilir. Genellikle diyabet gibi yağ  dengesizliğinin bulunduğu hastalıklarda, obezite gibi durumlarda ortaya çıkar.Bu duru uzun süre bilinmese bile çarpıntı, nefes darlığı şikayetleri ile ortaya çıkar. Bu sebepten yaş ilerledikçe düzenli kalp  kontrolleri yaptırmanın hayati etkileri açısından çok büyük önemi vardır. 

Kalp kapağı kalınlaşması belirtisi

 Belirtiler sinsidir. zamanla  kapakta artan kalınlaşma ve bozulmalara bağlı ortaya çıkar.

 • Nefes darlığı  
 • Çarpıntı 
 • Merdiven çıkmada zorlanma 
 • Eforla gelen göğüs ağrısı

Kalp kapağı kalınlaşması tedavisi 

Her hasta için farklı farklı durumlar baş  gösterebilir.  Örneğin diabet yada obezite hastalığı mevcut  ise düzenli olarak egzersiz yapılması tavsiye edilir. Hipertansiyon meydana geldi ise tuzu kesinlikle hastanın kısıtlaması gerekmektedir. Genellikle daha ilerleyen dönemlerde  ise kalp kapağı kalınlaşması cerrahi operasyonla kapak üzerinde ufak ameliyatlar yapılarak  kapak tedavisi  yapılabilir. Düzeltmeye el vermeyen durumlar meydana gelirse yani kalp  bu müdahaleye izin vermeyen bir yapıya sahipse, bu durumda yapay kapak tedavisi yapılabilir. Dolayısı ile hipertansiyon, şeker hastalığı gibi  durumlardan oldukça uzak durmaya çalışmalıyız.Çünkü bu hastalıklar kalp ve kalp basıncını derinden etkilediği için daha hassas bir durum ortaya çıkmaktadır. Ayrıca sigara kullanımı da akciğerler ve dolayısı ile kalbi yoracağı için kalp kapakçığı hastalığını tetikleyen bir durumun ortaya çıkması içten bile değildir.

]]>
Kalp Kapakçığı Kireçlenmesi https://www.kalphastaligi.gen.tr/kalp-kapakcigi-kireclenmesi.html Wed, 10 Oct 2018 22:35:08 +0000 Kalp kapakçığı kireçlenmesi, genellikle ileri yaşlarda aort kapağını etkileyen bir problemdir. Aort kapağı kalpte sol karıncık ve aort damarı arasında bulunur. Yarım ay biçiminde 3 tane yaprakçıktan ortaya çıkar. Aort Kalp kapakçığı kireçlenmesi, genellikle ileri yaşlarda aort kapağını etkileyen bir problemdir. Aort kapağı kalpte sol karıncık ve aort damarı arasında bulunur. Yarım ay biçiminde 3 tane yaprakçıktan ortaya çıkar. Aort kapağı kanın geriye kaçışına engel olmaktadır. Normalde yetişkinlerdeki kapak alanı 3-4 cm olur. Kalpte değişimlerin meydana gelmesi bakımından, kapağın normal boyutlarından üçte biri kadar olması gerekiyor. Aort darlığı hafif, orta ve ciddi derecede olabilmektedir. Bu darlığın miktarı kadar sol karıncık kası kan pompalayabilmek maksadıyla daha fazla çaba harcamaktadır. Bu durum zaman içerisinde sol karıncıkta kasılma ve büyüme yeteneğinde azalmaya yol açmaktadır. Böylece kişide kalp yetmezliği adı verilen durum gelişiyor. Ciddi oranda artan aort darlığında, kalp kasında daha fazla oksijen harcanıyor. Bu kalbi besleyen atardamarların yeterince kan alamamasına sebep olmaktadır. Aort kapak darlığı sebepleri doğumsal etkenlerden, ateşli romatizmal hastalıklardan dolayı meydana gelebilir. Bunun dışında ilerleyen yaş yüzünden aort kapağında kireçlenme ortaya çıkabilir. Bilhassa 65 yaşın üzerindeki hastalarda kalp kapağı zamanla kalınlaşıyor ve sahip olduğu esnekliği yitiriyor. Bu çoğu zaman kapakta darlığa, ender olarak da kapak yetmezliğine sebep olabiliyor. Bu hasta grubunda diyabet, sigara kullanımı, yüksek tansiyon, yüksek kolesterol, böbrek yetmezliği gibi problemleri kalp kapağı kireçlenmesi açısından risk etkenidir.

Kalp kapakçığı kireçlenmesindeki etken faktörler

 • Göğüs ağrısı: Ciddi derecede aort darlığı olan hastaların üçte ikisinde bu şikayet mevcuttur. Hastalar ameliyat edilmediği zaman, 5 yıl içerisinde hastaların yarısı yaşamına devam edebilmektedir. Yaşlı kişilerin bir çoğunluğunda buna kalp damar hastalıkları eşlik etmektedir. Göğüs ağrısı genellikle kalp boyutlarının büyümesi neticesinde artan oksijen ihtiyacı, kalp içi basıncın artmasıyla kalbin beslendiği atardamarlara kan akımının düşmesi veya bunlara eşlik eden kalp damar hastalığından kaynaklanıyor olabilir.
 • Kalp yetmezliği: Bu gibi şikayetlerde hastalar ameliyat edilmediği takdirde, 2-3 yıl yaşama süreleri olmaktadır. Bununla birlikte nefes darlığı, geceleri oksijen sıkıntısı çekme gibi durumlar ortaya çıkabilir.
 • Bayılma: Eforda hastaların sol karıncık basıncındaki yükselmesinin ardından kalp refleksinde bozulma, egzersiz yapıldığı zaman, kalbe yeterince kan gitmemesi yüzünden bayılma gibi şikayetleri görülme ihtimali olabilir. 

Kalp kapakçığı kireçlenmesi tedavisi

Hastanın yapılan muayenesi sonucunda, kalp sesi dinlenerek üfürüm tespiti yapılmaktadır. Eko kardiyografi çekilerek kalp kapaklarında olan darlığın seviyesi tespit edilmesinin ardından, tedavi darlığın derecesine göre belirleniyor. Şikayeti olmayan kişiler için ilaç tedavisi yoktur. Fakat yüksek tansiyonu olanlar için, tansiyon ilaçları kullanıyor. Gerekiyorsa kalp kapağı cerrahi olarak değiştirebiliyor. Genellikle çift yapraklı olan metal kapaklar kullanılır. Ameliyattaki ölüm oranı hastanın yaşı yükseldikçe riskide artmaktadır. Bu yüzden kalp kapakçığı kireçlenmesi tedavisi buna göre planlanıyor. Hastalar sürekli takip altında tutulmaktadır.

]]>
Kalp Ne İşe Yarar https://www.kalphastaligi.gen.tr/kalp-ne-ise-yarar.html Wed, 10 Oct 2018 23:02:09 +0000 Kalp Ne işe Yarar; Kalp göğsün orta kısmında yer alan, kaslardan meydana gelen bir organdır. Yaygın olarak bilinen bilginin aksine, göğsün tam sol yanında değil, göğsün orta çizgisinin üzerine, biraz daha solda kalacak şeki Kalp Ne işe Yarar; Kalp göğsün orta kısmında yer alan, kaslardan meydana gelen bir organdır. Yaygın olarak bilinen bilginin aksine, göğsün tam sol yanında değil, göğsün orta çizgisinin üzerine, biraz daha solda kalacak şekilde yerleşmiştir. Ağırlığı erkeklerde en fazla 340 gr kadar olurken, kadınlarda ise biraz daha bir miktardadır.

Kalbin sağ kenar tarafı, göğüs kemiğinin sağ yanının arkasına denk gelir; kemiğin soluna doğru, uç kısmı sol memenin hemen altığına gelmekte olan bir üçgen şeklinde uzar. Kalp atışlarının rahat bir şekilde duyulduğu bu uç noktaya tıp dilinde apeks yani tepe adı verilir.

Kalbin Görevi;

 • Kalbin görevi, iki ayrı dolaşım sistemine de kanı pompalamaktır. Kanı ilk olarak, bedenin başlıca atardamarı olan aorta, ordan da, öteki atardamarlra pompalar.
 • Kan, tüm organları ve dokuları dolaşıp oksijenini bırakır ve daha sonra, toplardamar ile kalbe geri gider. Kalbin ikinci dolaşımına girdikten sonra, yeniden oksijen almak için akciğerlere pompalanır ve oksijenle doldurulmuş olarak kalbe tekrar gelir.
 • Kanın akciğerlere gidip gelmesi olayına küçük dolaşım adı verilirken, bedene dağılmasına ise büyük dolaşım adı verilmektedir. Kanı kalpten diğer organlara atardamarlar taşır, toplardamarlar da tekrar geri getirir.  Akciğerlerde oksijen yüklenen kan akciğer toplardamarlarından geçip, kalbin sol karıncık tarafına ulaşır. Sol kulakçık kasılır ve ikili kapaktan geçerek, sol karıncığa dolmak için zorlar.
 • Sol karıncık kasılmaya başladıktan sonra, mitral olan  kapak da kapanır ve kan aort kapağından aortun içine geçerek bedene dağılır ve dokulara bolca oksijen taşır.
 • Oksijenini bırakmış olan kan, gövdeden alt ana toplardamar, baştan ise üst ana toplardamar ismindeki büyük toplardamarlar ile kalbe tekrar döner ve sağ kulakçığa ulaşmış olur. Kulakçık kasılma olunca, üçlü olan kapaktan sağ karıncık tarafına geçer. 
 • Sağ karıncığın kasılması kanı, damar ağzında yer alan kapaktan ileri doğru iterek, akciğer atardamarla birlikte akciğere gönderir. Yeniden oksijenle dolan kan, akciğer toplardamarlarına geçtikten sonra kalbe döner. Önce sol kulakçığa ve ordanda sağ karıncığa geçer.

]]>
Kalp Kapakçığı Romatizması https://www.kalphastaligi.gen.tr/kalp-kapakcigi-romatizmasi.html Thu, 11 Oct 2018 19:01:16 +0000 Kalp Kapakçığı Romatizması, Kalp romatizması bazı bakteriyel enfeksiyonlardan sonra gelişen ve kalp dokularını tutan sistemik bir hastalıktır. Kalp romatizması; romatizmal ateş, romatizmal kapak hastalığı, romatizmal kalp Kalp Kapakçığı Romatizması, Kalp romatizması bazı bakteriyel enfeksiyonlardan sonra gelişen ve kalp dokularını tutan sistemik bir hastalıktır. Kalp romatizması; romatizmal ateş, romatizmal kapak hastalığı, romatizmal kalp hastalığı gibi değişik isimlerle de anılır. Aslında bu adlar hastalığın farklı evrelerinin veya oluşturduğu değişik durumların adlarıdır.

Kalp romatizması boğazdaki beta hemolitik strepetokok enfeksiyonun peşinden gelişir. Bu enfeksiyon şiddetli boğaz ağrısı, yüksek ateş, yutma güçlüğü ve genel durum bozukluğu meydana getiren ciddi bir hastalıktır. Genellikle çocukluk ya da genç erişkin yaşlarda görülür.

Beta hemolitik strepetokok enfeksiyonun ardından yaklaşık 10-15 gün sonra kalp tutulumu başlayabilir. Kalp tutulumu ortaya çıktığında bu tabloya romatizmal ateş adı verilir. Romatizmal denmesinin sebebi vücuttaki bazı eklemlerin ve bağ dokusunun da hastalığa eşlik etmesidir. Romatizmal ateş başladığında boğaz enfeksiyonu genellikle düzelmiş ve geçmiş olur.

Kalp kapakçığı romatizması nasıl bir hastalıktır: Romatizmal ateş yüksek ateş ile seyreden; eklemlerde ciddi şişlik ve ağrı sebebiyle hareket etmeyi çok güçleştiren ve bireyi genelde yatağa düşürebilen ağır bir hastalıktır. Romatizmal ateş esnasında gelişen kalp tutulumu genellikle geçicidir. Fakat kalp kapaklarındaki kalınlaşma ve ödem bazı hastalarda ilerleyen yıllarda kapaklarda biçim bozukluğuna ve fonksiyon kaybına neden olabilir. Bu durumda ilerleyici olabilen romatizmal kapak hastalığı gelişebilir. Kalınlaşan kapak yeterince açılamaz ve gereği gibi kapanamaz; kapakta darlık ya da yetmezlik gelişir. Bu durum da kalp büyümesine ve kalp yetersizliğine neden olur.

Hastalıkta en sık olarak mitral kapağı tutulur. İkinci sıklıkta aort ve mitral kapağın birlikte tutulması görülür. Üçüncü sıklıktaysa aort kapağı tek başına tutulur. Kapak hastalığı, romatizmal ateş hastalığından genellikle yıllar sonra kendini belli eder. Kapaklarda büzüşme ve kalınlaşma olur; kapaklardaki bu bozulma neticesi dokulara kalsiyum iyonları birikir ve çoğunlukla kapaklarda kireçlenmeler de ortaya çıkar. Kalınlaşmış ve formu bozulmuş kapaklar gereği gibi açılıp kapanamazlar ve sonuçta kalp odacıkları arasında kan akımını iyi bir biçimde yönlendiremezler. Kapakların açılmaları kısıtlanmış ise kapak darlığı, kapanma fonksiyonları bozulmuş ise kapak yetmezliği adı verilen hastalıklar gelişir.

Kalp Kapakçığı Romatizması Belirtileri: Romatizmal kapak hastalığının uzun yıllar emaresi olmayabilir. Zamanla nefes darlığı, çabuk yorulma, çarpıntı,  ve ayaklarda şişlik gibi yakınmalar ile ortaya çıkar.

Kalp Kapakçığı Romatizması Teşhis: İyi bir kalp muayenesi ile kapaktaki darlık ya da yetmezlik saptanabilir. Fakat en iyi ve en kolay metot ekokardiyografi incelemesidir. Ekokardiyografiyle kalbin yapısı, kalp kapakları ve kalp boyutları görüntülenir. Varsa kapakta darlığın ya da yetmezliğin derecesi ölçülür. 

Kalp Kapakçığı Romatizması Tedavisi:

Hastada şikayet yoksa uzun süre tedavi gerekmeyebilir. Önemli olan kapaktaki darlığın ya da yetmezliğin kalp fonksiyonlarını deforme etmeden önce saptanması ve önlem alınmasıdır. Bu önlemler kapağa ve hastalığın durumuna göre değişebilir. Önceleri ilaç tedavisi yeterli olabilir. Bazı durumlarda kapağın ameliyatla tamir edilmesi ya da protez kapakla değiştirilmesi gerekebilir. Önemli olan, zamanlamada geç kalmamaktır.

]]>
Kalp Atış Hızı https://www.kalphastaligi.gen.tr/kalp-atis-hizi.html Fri, 12 Oct 2018 09:19:39 +0000 Kalp Atış Hızı, Kalbin kasılması ve gevşemesiyle damarlara yapılan basınca, kalp atışı, dakika içerisinde yapılan basınca ise kalp atış hızı adı verilir. Kalp atış hızı dakika içeri Kalp Atış Hızı, Kalbin kasılması ve gevşemesiyle damarlara yapılan basınca, kalp atışı, dakika içerisinde yapılan basınca ise kalp atış hızı adı verilir. Kalp atış hızı dakika içerisinde yaklaşık olarak 60-80'dir.

Kalp Atış Hızı Nasıl Ölçülür

Kalp atış hızını vücut üzerinde 2 türlü yerden ölçebilmek mümkün olmaktadır. İlki, boyundur. Gırtlağın iki tarafındaki atar damarların bir tanesine eliniz 3 orta parmağını bastırmak kalp atış hızını hissetmek için yeterli olacaktır. 

Diğer bir bölge ise yine elin 3 orta parmağını bileğinizde, başparmağınız gerisinde bulunan oluk kısma bastırınız.

Bahsedilen noktalar üzerine, 3 adet parmağınızı hafif bir şekilde bastırarak nabız darbelerinizi 60 saniye boyunca sayınız.

Kalp Atış Hızını Etkileyen Faktörler Nelerdir

Kalp atış hızı yaş ilerledikçe düşüş gösterebilmektedir. Ayrıca efor sarf etmek, egzersiz yapmak, heyecanlanmak gibi durumlarda kalp atış hızı artış göstermektedir.

Kalp Atış Hızı Neden Artış Gösterir

Kalp atış hızının normalin üzerinde olmasına taşikardi adı verilmektedir. Ateşli hastalıkların bir çoğunda vücut ısısının artmasına, kalp atış hızının artması da eşlik etmektedir. Genellikle ateşin bir derece yükselmesi 20 kalp atış hızına karşılık gelmektedir. Yani 1 derece ateş artınca, kalp atış hızı da 20 vuruş hızlanmaktadır. Bu açıdan bakılır ise, kalp atış hızı sayımı ile ateşin yüksekliği hakkında bir fikir düşünülebilir. Tifo hastalığında vücut ısısının yükselmesine karşılık olarak kalp atış hızı çok az artmaktadır. Bağırsak delinmesi vakalarında ise kalp atış hızı hızlıdır ancak bunun ile birlikte vücut ısısı düşüş göstermektedir. Bu durumun ortaya çıkması hastalığın tehlikeye girdiğini göstermektedir.

Kanama olması durumunda, kalp vücuttan dışarıya çıkan kanın eksikliğini duyurmamak amacıyla atışlarını hızlandırmaktadır. Dokuları normal bir biçimde besleyebilmek amacıyla kalbin bu hızlı çalışmaları üzerine kalp atış hızı artış gösterir. Ayrıca kalp atış hızı guatr isimli, boyunda ortaya çıkan kalkan bezi hastalığının artmasıyla da hızlanmaktadır. Guatr hastalığının en belirgin belirtilerinden birisi de gözlerin yuvalarından dışarı çıkar gibi görünmesidir. Kalp atış hızı, kalp yetmezliği hastalıklarında da artmaktadır. Böylesi hastalıklarda kalp atış hızı dakika içerisinde 200’e kadar yükselebilmektedir.

Kalp Atış Hızı Neden Düşüş Gösterir

Kalp atış hızının normal atış hızının altında seyretmesine bradikardi adı verilmektedir. Vagotonik tip adı verilen sinir sistemi değişiklik gösteren kimselerde ani durumlar karşısında baygınlık, terleme, baş dönmesi gibi bazı belirtiler görülmektedir. Bu durum sırasında kalp atış hızı düşüş gösterir. Bu tipteki kalp atış hızı düşüşleri tehlikeli bir durumu işaret etmemektedir. Beyin urlarında, beyin kanamaları gibi durumlarda kafa içindeki basıncın artmasından kaynaklanan kalp atış hızı düşüşleri oldukça tehlikeli bir durumdur. Kalp bloğu denilen kalp hastalığında da kalp atış hızında düşüş görülmektedir. Bu blok ortaya çıktığı sırada ilk başlarda hastada bayılmalar ve çırpınmalar görülebilir ancak bir zaman sonrasında vücut alışkanlık göstereceğinden dolayı kalp atış hızı düşüklüğü dışında belirti göstermeyecektir.

]]>
Ani Kalp Krizi https://www.kalphastaligi.gen.tr/ani-kalp-krizi.html Sat, 13 Oct 2018 03:24:58 +0000 Ani kalp krizi; insan kalbinin yapısını meydana getiren kalp kasının bir alanda olan yetersiz kan akışı sebebiyle oluşan kalıcı hasardır. Ani kalp krizinin tıptaki diğer adı miyokard enfarktüstür. Kalp krizi kalbe giden Ani kalp krizi; insan kalbinin yapısını meydana getiren kalp kasının bir alanda olan yetersiz kan akışı sebebiyle oluşan kalıcı hasardır. Ani kalp krizinin tıptaki diğer adı miyokard enfarktüstür. Kalp krizi kalbe giden kan akışını sağlayan damarlarda oluşan tıkanıklıktan kaynaklı, damarların beslemiş olduğu kalp kasında hücre ölümüne neden olmaktadır. Kalp krizi geçiren kişinin acil olarak hastaneye ulaştırılması gereklidir. Her beş kişiden birinin ölüm sebebi kalp krizidir. Kalp krizi geçirme ihtimali koroner arter damarlarında oluşan pıhtılar ile ilgilidir. Koroner arterlerde gelişen daralma veya tıkanma oluştuğunda o kısımdaki pıhtı oluşma ihtimalide yükselir. Bu pıhtılar kalp kasına gidecek olan oksijene ve kana engel oluşturur ve o kısımdaki hücrelerin ölmesine sebep olur. Kalp kaslarında bu durumdan hasar görür. Hasar gördüğü için kasılma yeteneğini kaybeder. Bu durum o bölgenin zor duruma düşmesini sağlar. Pıhtı oluşumunu sağlayan diğer etkenler ise kilolu olma, fibrinojen seviyesinin de yükselme, stresli olma, C-reaktif  protein oranlarında farklılaşma gibi durumlar tetiklemektedir.

Ani kalp krizi belirtileri

Kalp krizi geçiren bir kişide en belirgin belirtisi göğüs kemiğinin arka tarafında oluşan ağrıdır. Fakat bu ağrı şeker hastası olan ve yaşlı kişilerde olmayabilir.  Sessiz bir kalp krizi olarak ele alınmalıdır. Yaşanan ağrı çoğunlukla kollara, çeneye, dişlere, omuzlara, enseye, sırtta veya karına vurabilir. Kişilere göre değişkenlik gösteren ağrılar bazen bir bölgede de etkili olabilmektedir. Ani kalp krizinin ağrısının etkileri şunlardır;

 • Göğüste oluşan sıkışma hissi,
 • Bir ağırlık varmış gibi hissetme,
 • Baskıcı oluşan ağrılar,
 • Hastanın tabiriyle göğüs kısmına sanki bir oturmuş hissi gibi ağrı oluşması,
 • Sebepsiz yere soğuk terleme,
 • Hazımsızlık çekmesi,
 • Keskin, belirsiz, şiddetli bir ağrının olması
 • Dinlenme ile ,nitrogliserinle geçmeyen ve 20 dakika kadar devam etmiş ağrılar,
 • Ölüm korkusunun hissedilmesi tarzındaki hisler hissediliyor ise kalp krizine işaret olabilir.
Belirtilerin ardından nefes darlığı, baş dönmesi, öksürük, bayılma, sersemleme, mide bulantısı, iç sıkıntısı, kusma, büyük tuvalete çıkma isteği gibi durumlarda görülebilir. Kalp krizi durumunda acil olara 112 çağırması ve hastaneye götürülmesi gerekir.

Ani kalp krizi teşhisi

Kişide yukarıda sayılan belirtilerin olması halinde, yanındaki kişiler acil olarak hastaneye götürmelidir. Eğer hasta bilincini kaybetmiş ise sırt üstü yatırılarak ayakları yükseğe alınması gereklidir. Bu hareket sayesinde kalbine daha fazla kan gitmesi sağlanacaktır. Ardından 112 aranarak acil hastaneye kaldırılmalıdır. Hasta hastaneye vardığında göğüs ağrısı devam ediyor ise hemen EKG elektrkardiyogram çekilmelidir. Devamında kan testi yapılmalı ve kan değerleri kontrol edilmelidir. Kişinin kalp krizi tanısı için belirtilerden ikisi muhakkak olmalıdır. 

Ani kalp krizi tedavisi

Kalp krizi geçiren kişi hastanede acil olarak yoğun bakıma alınır. Genellikle ilk saatlerde kalp krizinde en çok ölümün görüldüğü zamandır. Bu nedenle ilk önce krizin ilerlemesinin durdurulması, oluşacak olan hasarın en aza indirilmesi ve kalbin ihtiyaçlarının asgari düzeye indirilmesi hedeflenir. Erken zamanda fark edilen ani kalp krizi daha az hasarla atlatılabilmektedir. Bu nedenden kalp krizi geçiren hastaların en kısa zamanda hastaneye ulaştırılması lazımdır. Orada uygulanacak bakım gerektiği gibi olmalı ve hasta koroner yoğun bakım ünitesine alınması gereklidir. Hasta taburcu olduktan sonra doktorunun her önerisine harfiyen uymak zorundadır.
]]>
Konjenital Kalp Hastalıkları https://www.kalphastaligi.gen.tr/konjenital-kalp-hastaliklari.html Sat, 13 Oct 2018 14:26:51 +0000 Konjenital kalp hastalıkları, bir diğer adıyla doğumsal kalp hastalığı gebelikte meydana gelmektedir. Gebelik esnasında yani gebeliğin 8. haftasında belirmektedir. En yoğun görülen konjenital anomalidir. Ailede bu türde hastalı Konjenital kalp hastalıkları, bir diğer adıyla doğumsal kalp hastalığı gebelikte meydana gelmektedir. Gebelik esnasında yani gebeliğin 8. haftasında belirmektedir. En yoğun görülen konjenital anomalidir. Ailede bu türde hastalıkların görülmesi olasılığı arttırmaktadır. İnsülin kullanan diyabet hastası bayanların hamileliklerinde daha sık görülür. Hamileliğin ilk 8 ayında röntgen ışınları, ilaç kullanılması, kızamıkçık gibi enfeksiyonlar anomali durumunu arttırır. Kalbimizin anatomik ve de dinamik yapısını alt üst eden olduğundan büyük bozukluklar ya da belirginlik vermeyen küçük anomaliler olabilir. Sık nefes alıp verme, morarma, nefes alma zorluğu, olduğundan çabuk yorulma, gelişimde gerilik, çok sıklıklar görülen solunum yolu enfeksiyonu, bayılma gibi belirtiler çok sık görülmektedir. 

Konjenital kalp hastalıkları 2 farklı türde belirlenir. Bunlar morluk ve morluk olmadan adı altında isimlendirilir.
 • Morluk olmadan konjenital kalp hastalıklarında şant varsa genel olarak soldan sağa devam eder ve pulmoner akım, sistemik akımldan daha fazladır. 
 • Morluk olan konjenital kalp hastalarında şant ise genel olarak soldan sağa devam eder ve akciğere giden kan olduğundan az görülür. Bu hastalık en çok morluk olarak belirlenir. En çok görülen morluk konjenital kalp hastalıkları,
 • Mor bebek hastalıkğı %5-7
 • Daralma kireçlenme %4-7
 • Büyük arter trans pozisyonu %3-5
 • Diğer morarma konjenital kalp hastalıkları %1-3 arasında görülmektedir.

Konjenital kalp hastalıkları genellikle ne zaman görülür

Doğumla birlikte görülen kalp problemidir. Gebelik öncesi zamanda kalbin tam anlamda gelişememesi sonucu görülmektedir. Genel olarak her 500 doğumun 4 ünde bir ya da birden fazla kalp hastalığı görülmektedir. Bu konjenital kalp hastalıklarının bilinmese de kimi etkenleri vardır. Çocuğun doğma riskini arttıran kalp anomalisidir. Bu hastaların anne, baba yada daha önce doğmuş olan ağabey yada ablalarında da görülme olasılığı yüksektir.

Konjenital kalp hastalıkları ne zaman teşhis edilir,

Genellikle doktorlar erken çocukluk yaşlarında yada bebekliklerinde tespit ederler. Bazı çocuklar farkına varmadan ileri yaşlara kadar bilmeden bu hastalıkla yaşayabilirler. Bu anlaşıldığı anda hemen doktor gözetimine gidilmelidir. Doğum öncesinde bu hastalığı anne karnında 14 haftalıktan sonra tespit edilebilmektedir. Gebelikte bu anlaşıldığı esnada gebe kadının da doktor kontrolünden çıkmaması gerekmektedir. Ancak gebeliğin 23. haftasında anne karnında bu duruma teşhis konulması mümkündür. 
]]>
7 Haftalık Bebek Kalp Atışı https://www.kalphastaligi.gen.tr/7-haftalik-bebek-kalp-atisi.html Sun, 14 Oct 2018 09:15:48 +0000 7 Haftalık bebek kalp atışı, genellikle ultrason görüntülerinden hissedilebilmektedir. Hamilelik süreci anne adayları tarafından hem sıkıntılı, hem de en güzel duyguların yaşandığı çok güzel bir süreçtir. Başınd 7 Haftalık bebek kalp atışı, genellikle ultrason görüntülerinden hissedilebilmektedir. Hamilelik süreci anne adayları tarafından hem sıkıntılı, hem de en güzel duyguların yaşandığı çok güzel bir süreçtir. Başından sonuna kadar herkesin farklı farklı duygular yaşadığı, çeşitli belirtilerin olduğu bu dönemin anne adaylarında iz bırakması son derece doğaldır. Hamileliğin başlangıcından itibaren en merak edilen konuların başında, bebeğin kalp atışlarının hissedilmesi gelmektedir. Bazı anne adaylarının bebeğin kalp atışlarının 5 veya 6 haftada bunu hissetmesi, bazılarında 7 haftalık olduğunda gerçekleşmektedir. Bebeğin kalp atışlarını hisseden anne adayları, daha rahat bir gebelik dönemi geçirmektedirler. Ayrıca bu dönemden sonra daha bilinçli hareket etmelerinin önemini anlamaktadırlar. Hamileliğin en dikkat edilmesi gereken dönemi olan ilk üç aylık dönemde anne adaylarına yol gösterici olan bebeğin kalp atışları izlenmesiyle birlikte heyecanlı bir dönemi de beraberinde getirmektedir.

Anne adaylarının en büyük isteği bebeklerinin kalp atışlarını duymak ve hareketlerini hissetmektir. Hassas bir dönemden geçen anne adaylarının, 7 haftalık bebek kalp atışı hissedememesi en büyük korkuları arasındadır. Aynı zamanda bebeğin hareketleri de 7. haftadan itibaren başlamaktadır. Ancak anne adayları bunun farkına varamaz ve hissedemezler. Daha önceden doğum yapmış anne adayları ve bu konuda daha hassas olurlar.

Anne adaylarının 7 haftalık bebek kalp atışları konusunda stres yaşaması halinde gebelik açısından olumsuz bir etki oluşacaktır. Hamileliğin ilk trimesterinde önemli bir durum ortaya çıkacaktır. Gebelikte bebeğe ait olan kalp atışları farklı haftalarda da hissedilebilir. Bu zaman süresi genellikle 5 veya 6 haftadan itibaren başlamaktadır. 7 haftalık iken kalp atışını hissetmek daha rahat olmaktadır. Anne adayına bu dönemde yapılan ultrasonla bebeğin kalp atışları dinletilebilir. Ancak 10-12 haftalarda daha rahat kalp atışları hissedilmektedir. Bebeğin kalp atışlarının izlenmesi kalpte olabilecek problemlerin tespitine, kalp kapakçıkları hakkında gereken bilgilerin alınması için önemli derecede yardımcı olmaktadır.  

7 haftalık hamileliğin normal devam etmesine rağmen kalp atışının hissedilmemesi;

Bazı hamilelik süreçlerinde keseyi meydana getiren zar ve plasenta gelişimi normal olmaktadır. Fakat kese içinde maalesef bebek bulunmamaktadır. Bunun tespit edilmesi tıp tarafından boş gebelik olarak tanımlanmaktadır. Bu tür hamileliklerde tek bulgu embriyo izlenmemesi ve bebeğin kalp atışlarının izlenmeme durumlarıdır. 7 haftalık bebek kalp atışının rahatlıkla izlendiği dönemdir. 7. haftada bunun görülmemesi durumlarında, boş gebelik olduğu belirlenebilir. Ancak bu teşhiste fazla acele etmemekte fayda vardır. Çünkü anne adayları son adet tarihinde yanıltıcı bilgiler verebilir ve doğru hatırlamayabilirler. Bu sebeple 1 veya iki hafta daha beklemeleri gerekir. Bu durum herhangi bir belirti vermeden, normal bir gebelik süreci yaşanmasına sebep olmaktadır. Ancak uzman bir doktor tarafından teşhis konulduktan sonra, gebeliğin sonlandırılması gerekir. Hamilelik sonlandırılmazsa boş kese şiddetli ağrılara, kasılmalara ve kanamaya neden olabilir. Bu dönemde düşük yaşayacak anne adayı bu durumdan çok kötü etkilenebilir.
]]>
Çocuklarda Kalp Krizi https://www.kalphastaligi.gen.tr/cocuklarda-kalp-krizi.html Sun, 14 Oct 2018 11:50:25 +0000 Çocuklarda kalp krizi, çoğunlukla doğuştan gelen problemlere dayalı olmaktadır. Yani kalbinde delik, şah damarının ters olması yada akciğer damarının ters olması, ciğerlerde bulunan damarların tıkalı olması, dar olmas Çocuklarda kalp krizi, çoğunlukla doğuştan gelen problemlere dayalı olmaktadır. Yani kalbinde delik, şah damarının ters olması yada akciğer damarının ters olması, ciğerlerde bulunan damarların tıkalı olması, dar olması, çocuklarda kalp krizinin belirtileri arasındadır. Araştırmalara göre, her bin bebekten 7 si kalp sorunuyla dünyaya gelmektedir. Kalbinde sorun olması, erken teşhis edilirse, iyileşme sürecinin daha kısa sürede olabileceğini göstermektedir. Bebekler dünyaya adım attığı andan itibaren, hemen hemen on gün içerisinde teşhis konmalıdır. Geç kalınması halinde tedavi gereksiz yere uzar ve hasta ameliyat şansını kaybedebilir.

Çocuklarda kalp rahatsızlığı, dünyaya gelen bebeğin mor renkte olmasıyla da anlaşılabilir. Vücudunda morluklarla dünyaya gelmiştir. Halk arasında mor bebek olarak ta bilinir. Bebeklerdeki kalp deliği de çok önem taşımaktadır. Çocukların kalbinde bulunan delik, zamanla kapanır diye bilinir halk arasında. Ama bu inanış yanlıştır. Karıncık bölgesinde bulunan delik, bebek 6 yada 7 aylıkken, hatta daha öncesinde 4 aylıkken teşhis edilmelidir. Evet, kulakçık bölgesinde bulunan delik 4 yaşına kadar kapanabiliyor. Ama 8 mm den daha büyük görülen deliklerin kapanma olasılığı çok düşüktür. Kendiliğinden kapanmayan delikler, cerrahi yollarla kapatılabilir.

Çocuklarda kalp rahatsızlığının doğuştan görülmesinin nedenleri:
 • Genetik faktörler
 • Hamilelikte ilaç kullanımı
 • Anne adayının şeker hastası olması
 • Akraba evlilikleri
 • Çok fazla A vitamini kullanılması
 • Anne adayının hamilelikte enfeksiyon geçirmesi
Çocuklarda kalp rahatsızlığının doğuştan görülmesinin önemli faktör 

Genetik olan faktördür. Doğacak olan çocuğun, babasında ve annesinde doğuştan gelen kalp rahatsızlığı var ise çocukta da olabilirliği, diğer faktörlere oranla %14 kadar fazladır.

Çocuklarda kalp krizi, günümüze bakıldığında daha yaygınlaşmış bir hastalık gibi görülebiliyor. Aslında çocuklukta geçirilen kalp krizleri çok öncelerde de vardı. Sadece teknolojinin ilerlemesiyle daha fazla duyar olduk. Eğer çocuğunuz kalp krizi riski taşıyorsa. OED adı önerilen aletin kullanılması çok önem taşır. bu cihaz vücuda bağlanarak kalp ritmini otomatik olarak algılar ve şok vermek için kullanan insana yardımcı olur. Bu cihazın, insanların birlikte bulundukları yerlerde, yani alışveriş merkezlerinde, hava alanlarında, okullarda,spor yapılan yerlerde bulundurulması çok iyi olur. Aileler, çocuklarını takip etmelidirler. Nefes alıp vermede güçlük çekme, yorgunluk,dudaklarda morarma, hastalandığında çabuk iyileşmeme  gibi değişiklikler görülüyorsa, muhakkak doktora başvurmaları gerekmektedir.]]>
Kalp Kapakçığı Ameliyatı Sonrası https://www.kalphastaligi.gen.tr/kalp-kapakcigi-ameliyati-sonrasi.html Sun, 14 Oct 2018 21:12:42 +0000 Kalp kapakçığı ameliyatı sonrası: Vücudumuz için önemli bir organ olan kalbin sağ ve sol tarafında birer çift, yani dört kapakçık vardır. Kalp kapakçıkları, kalbe gelen kanın kalbin bir çok yerlerine ulaş
Kalp kapakçığı ameliyatı sonrası: Vücudumuz için önemli bir organ olan kalbin sağ ve sol tarafında birer çift, yani dört kapakçık vardır. Kalp kapakçıkları, kalbe gelen kanın kalbin bir çok yerlerine ulaşmasını sağlar. Bu kapakçıklar görevini yerine kadar yapamaz ise kalp kapakçıklarının açılmaması sebebiyle kalbe gelen kanın geçişi zor olur. Bu sebepten dolayı kalp daha fazla çalışmaya başlar. Kalp kapakçıklarında darlık ya da yetmezlik meydana geldiğinde, kalp doğru sistemle çalışmamaktadır. Bu sorunları düzeltmek için kalp kapakçığı ameliyatı yapılır. Onarma yönteminde kalp kapakçığı farklı halkalar ve dikiş ile onarılabilir. Kalp kapakçığının değiştirilmesi ise, yapay kalp kapağı ile gerçekleştirilir. Bu da bazı hayvanların dokuları ile yapılmaktadır. Ameliyat 3-6 saat sürebilir.

Kalp kapakçığı ameliyatından sonra yaşanan sağlık sorunları:

Ameliyatın ardından hastalar da, bir takım bilişim ve kişilik bozuklukları görülmektedir. Bu durum pek çok hasta yakını tarafından belirtilmektedir. Hastalarda daha önce görülmeyen davranışlar sergilediğini ifade etmişlerdir. Hastalarda en sık rastlanan rahatsızlık ameliyat sonrası yaşanan depresyondur. Bunun yanında ilaç tedavisi olan hastalarda bazı kişilik bozukluklarının olduğu görülmektedir. Bilişim fonksiyonlarını yitirme ve hafıza kaybı yine ameliyattan sonra karşılaşılan durumlardır.

Kalp kapakçığı ameliyatı sonrası yaşam: 

Kalp kapakçığı ameliyatından sonra hastalar, yaklaşık 1 ay kadar oturma, kalkma ve yatma gibi hareketlerine dikkat etmelidir. Bunun nedeni göğüs kemiklerinin kolay iyileşmesi içindir. Kalp, olması gerektiği gibi çalışmaya başlar. Kalbe gereken takviye, enerji ve güç sağlanır. Ameliyatın üzerinden 1 ay geçtikten sonra hasta normal yaşamına yeniden dönmesi mümkündür. Fakat metal kapak takılan kişilerin kanın pıhtılaşmasını önleyecek ilaç kullandıklarından dolayı ayda 1 kez kan tetkiki yaptırmak için hastaneye gelmeleri gerekir. Bu ameliyatı olan kişiler yılda 1-2 kez ekokardiografisi yapılır. Bu şekilde kalp kapağı ve kalbin hareketleri kontrol edilir.
]]>
Kalp Kanseri https://www.kalphastaligi.gen.tr/kalp-kanseri.html Mon, 15 Oct 2018 09:21:28 +0000 Kalp kanseri; kalpte başlayan bir kanser türüdür. Kalbin kendi dokusu veya kapakçıklarından köken alan ve bu bölgelerde gelişerek hızlı bir şekilde büyüyen tümörlerdir. Kalpte çoğalan kanserli tümörler çoğunlukla yumuşa Kalp kanseri; kalpte başlayan bir kanser türüdür. Kalbin kendi dokusu veya kapakçıklarından köken alan ve bu bölgelerde gelişerek hızlı bir şekilde büyüyen tümörlerdir. Kalpte çoğalan kanserli tümörler çoğunlukla yumuşak dokuları çevreler. Buna rağmen kalp tümörlerinin çoğu iyi huylu tümörlerdir. Kendi dokusundan köken alan tümörlere primer kalp kanseri (birincil kalp tümörü) denir. Kalp dışı bölgelerden köken alıp, kalbe yakın komşuluk veya kan yoluyla ulaşan tümörlere sekonder kalp kanseri (ikincil kalp tümörü) denir.

Yapılan araştırmalarda tam olarak nedeni bulunamamıştır. Ancak çeşitli faktörlerin etkili olabileceği belirtilmiştir. Ancak kalp kanseri hastalarının küçük bir kısmında aile öyküsü bulunmaktadır. Bununla birlikte kalp kanseri, sendrom adı verilen durumlarda da görülmektedir. Kalp kanseri tam olarak bilinmeyen sebeplerle ortaya çıkmaktadır.

Kalp kanseri semptomları:

Genellikle hastaların çoğu, hastalıklarından habersizlerdir. Başka bir yakınma ile veya hastanede yapılan ekokardiyografik ya da çok nadir olarak akciğer grafisi incelemesi sırasında kalp kanserine rastlanır. Hastalık ortaya çıktığında kalp kan akımını azalttığından ani tansiyon düşmesi, baş dönmesi, nefes darlığı, bazen öksürük ve yapılan fizik muayene sırasında, mitral kapak bölgesinde üfürüm sesi duyulmaktadır. Hastalığın ilerlemesi durumunda halsizlik, ateş ve benzeri enfeksiyon bulguları saptanır.

Kalp kanseri tedavisi:

Kalp tümörleri ameliyatla tamamen çıkartılır. Bu ameliyatta açık kalp cerrahisi teknikleri gerektirir. Bu teknikte kal- akciğer makinesi kullanılmaktadır. Bu şekilde kalp boşluklarının içerisi gözlemlenmektedir. Cerrahi işlem kansız bir ortamda yapılmaktadır. Bu cerrahi tedavide kalp tümörü tam ve geniş olarak çıkarılır ve sonrasında oluşan boşluk yama ile tamamen kapatılır. Yama olarak genellikle hastanın kendi kalp zarı veya sığır kalp zarı kullanılmaktadır. Ameliyattan sonra hastalar 1 gün yoğun bakımda gözlem amacı ile tutulur. Genellikle hastalar 5 gün sonra hastaneden taburcu edilir. Kalp kanserinin tekrarlayabileceğinden dolayı belli aralıklarla kalp ekokardiyografik incele takibi gerekmektedir.
]]>
Yetişkinlerde Kalp Atışı Kaç Olmalı https://www.kalphastaligi.gen.tr/yetiskinlerde-kalp-atisi-kac-olmali.html Tue, 16 Oct 2018 01:03:56 +0000 Yetişkinlerde Kalp Atışı Kaç Olmalı: Her insanın kalp hızı farklılık göstermektedir. Birtakım hareketler ile koşma, yürüme ve buna benzer veya duygusal durumumuz üzüntü, endişe, mutluluk gibi, karnımızın aç veya tok ol Yetişkinlerde Kalp Atışı Kaç Olmalı: Her insanın kalp hızı farklılık göstermektedir. Birtakım hareketler ile koşma, yürüme ve buna benzer veya duygusal durumumuz üzüntü, endişe, mutluluk gibi, karnımızın aç veya tok olması veya havadaki sıcaklık gibi pek çok faktör kalp hızımızı etkilemektedir. Kalp hızımızı bulmak için 10 dakikalık bir dinlenmenin ardından nabzımızı sayabiliriz. Dakikada 60 ila 100 arasında atması kalp hızının normal olması durumudur. Uzun yıllar boyunca spor yapan kişilerde normal kalp atım hızı 50, hatta 40' a kadar inebilmektedir. Bunun sebebi ise; spor yapmaya bağlı olarak kalp kaslarının güçlenerek her seferinde daha fazla kan pompalaya bilmesini sağlamasıdır. Şayet kalp hızınız dakikada atım sayısı düşük ise ve hiç bir şikayet yok ise üzerinde durmaya gerek görülmemektedir. Beraberinde halsizlik, baş dönmesi, bayılma gibi sıkıntılar var ise mutlaka doktora görünmekte fayda vardır. 

Yetişkinlerde Kalp Atışı Kaç Olmalı: 

Kalp hızının 60 ila 100 arasında olması normal olduğu düşünülse de  şunu bilmek gerekir ki; kalp hızı ne kadar düşük ise o kadar iyi olduğu düşünülür. Aynı düşük tansiyonu gibi kalp hızının düşük olması da sağlığımız açısından iyi bir durumdur. Örnek olarak, kalp hızı dakikada 70 atanlar sağlık açısından kalp hızı dakikada 80 atanlardan daha avantajlıdır denilmektedir. Normal sınırlar içerisinde olsa dahi yetişkinlerde kalp atışı 60 ila 100 arasında kalbin hızlı atmasının kalp krizi, felç ve ölüm riskini artırdığı gözlemlenmiştir. Yapılan çalışmalarda dinlenme halinde nabızda ki her 10 atımlık artışın kalp krizi riskini kadınlarda % 18, erkeklerde % 10 artırdığı göstermiştir. Tüm veriler ışığında;

Yetişkinlerde Kalp Atışı Kaç Olmalı Sorusunun Cevabı;

50-70 arasında atığında çok iyi, 70-85 arasında atmasında orta, 85 üzerinde atıyor ise yüksek nabız olduğundan bahsedilmektedir. Geçici bir telaş, üzüntü, stres, gerginlik böyle bir artışa neden oluyor ise mesele yoktur, bir süre sonra nabzın tekrar eski hızına ineceği düşünülür. Nabız devamlı yüksek takip ediliyor ise nedenini bulmak ve bir an evvel tedaviye başlamak gereklidir. Sigara ve anemi (kansızlık) nabız hızını yükselten sebepler arasındadır. 
]]>
Kalp Bölümleri https://www.kalphastaligi.gen.tr/kalp-bolumleri.html Tue, 16 Oct 2018 23:35:27 +0000 Kalp Bölümleri: Kalp veya yürek kırmızı kastlardan oluşan, asıl görevi kanı diğer organlara pompalamak yani basınçla diğer organlara göndermek olan bir organımızdır. Metabolizma işlevinin sürdürülebilmesi için vücut ı Kalp Bölümleri: Kalp veya yürek kırmızı kastlardan oluşan, asıl görevi kanı diğer organlara pompalamak yani basınçla diğer organlara göndermek olan bir organımızdır. Metabolizma işlevinin sürdürülebilmesi için vücut ısısının düzenlenmesi, asit ve baz dengesinin normal düzeyden devam etmesi hormonlar ve enzimlerin vücudun gerekli olan bölgelerine gönderilmesi gibi işlemler kalp ve damar diye adlandırılan organlardan oluşan dolaşım sistemi tarafından yapıldığı bilinir.

Kalp Bölümleri:  

Kalp bu vücüt sistem içerisinde bir motor işlevi yapar. Kalp bir insanda dakikada 60 ve ya 80 vuruş arasında değişim gösteren bir hızla, bir günde 9000 litre civarın da  kanı vücuda pompalar. Kalp çok çeşitli bölümlerden ve de damarlardan oluşmaktadır.

Kalpte Bulunan Odacık ve Kapakçık

Her memelilerin kalbinde 4 odacık ve 4 kapakçıktan oluşur bir sistem vardır. Sağ kulakçık ve  sol kulakçık,  sol karıncık, sağ karıncık kalpte iki tane atrioventriküler kapak, iki tane de büyük iki damar kapakları var olmak üzere 4 tane kapakçık vardır. 

Kalpte Bulunan  Hücreler

Bütün organlar gibi kalpte hücrelerden meydana gelmiştir. Kalbi oluşturan hücrelerin de işlevini devam edebilmesi için oksijene yani beslenmeye ihtiyacı vardır. Kalbin dört odacığının da ayrı ayrı kanla dolu olduğu bilinir. Dört odacığı da kanla dolu olduğu için, kendi içindeki kanla değil de Aort damarından ayrılan sol ve sağ kalp atar damarlarından gelen kanla beslenir. Vücuttaki en büyük ve en güçlü damar, kanın kendi aracılığıyla bütün vücuda doğru kan pompalayan aort atar damarlarıdır. 

Kalpte Bulunan  Damarlar,

Kalbi besleyen ve dayanıklı kılan bu damarlara koroner arterler diye bilinir. Bunlardan sağda olanına sağ koroner arter, solda olanına da sol koroner arter damar denir. İlk başlangıçta iki ana dal gibi olan bu arterler daha sonra kollara ve dallara ayrılarak tamamen kalbi besler. Ana kan damarı tipleri atar damarlar ve toplar isimli damarlardır. Atar damarlar kanı kalpten alıp vücudun değişik değişik bölümlerine taşırken, toplar damarlar vücudun değişik damarlardan kanı kalbe taşırlar.Bununla beraber iki istisna vardır, pulmoner arter kirli kan, pulmoner ven de temiz kan taşır. Kalbin venöz kanı, vena cordis magna, vena cordis media ve vena cordis parva ismi verilen venler tarafından toplanır. Venler biriktirdikleri venöz kanla beraber sinus coronariusa açılır. Bu ven’de atrium dexter’e açılır. kalp-damarlari Kan bedendeki oksijeni ve besin öğelerini kullanıldıktan daha sonra vena cava ismi verilen 2 tane ana toplar damar ile sağ kulakçığa gider. Sağ kulakçıktan kan, yer çekimi ile kulakçık kasılması ile arada kapak olan triküsbit kapaktan geçiş yaparak sağ karıncığa gider. Sağ karıncık kanı pulmoner atar damarı yolu ile akciğerlere pompalar. Sol kısma kan akciğerlerden, oksijenden çok zenginolarak gelir. Sol kulakçığa giden bu kan, yer çekiminin de kuvveti ve sol kulakçığın kasılması yardımı ile bir sonraki kapak olan mitral kapakçık ismi verilen 2 dallıı bir kapaktan, sol karıncığa gider. Sol karıncıktan temiz bir kan, güçlü kasların kasılması yardımı ile aort atar damar denilen ana atar damar vasıtasıyla vücudun değişik organlarına doğru yollanır.
]]>
Kalp Çarpıntısı Nasıl Geçer https://www.kalphastaligi.gen.tr/kalp-carpintisi-nasil-gecer.html Wed, 17 Oct 2018 03:20:31 +0000 Kalp çarpıntısı nasıl geçer; genellikle sinirsel bir durumdur. Kalbinizin sert ve hızlı attığını ve ritim bozukluğu olduğunu hissetmek yine de endişe verici bir durum olabilir. Kalp çarpıntısı çoğunlukla basit bir nedene Kalp çarpıntısı nasıl geçer; genellikle sinirsel bir durumdur. Kalbinizin sert ve hızlı attığını ve ritim bozukluğu olduğunu hissetmek yine de endişe verici bir durum olabilir. Kalp çarpıntısı çoğunlukla basit bir nedene bağlı olmaktadır. Ancak ciddi bir kalp hastalığının habercisi olabileceğinden mutlaka doktora gidilmelidir. Kalp normalden fazla çalıştığında pompalama hareketi açıkça belli olur. Bu da çarpıntıyı hissetmemize neden olur. Egzersiz sırasında ve sonrasında vücuda daha fazla kan pompalamak için, kalp daha hızlı çarpar. Bu şekilde çalışan kaslara daha çok oksijen ve besin maddesi sağlar. Aynı zamanda karbondioksit ve diğer atık maddeleri daha hızlı temizler. Kalp çarpıntısının oluşmasında bazı nedenleri vardır. Bunlar; stres, endişe, korku, egzersiz, kansızlık, aşırı ve hızlı alkol alımı, diyet hapları, vitamin eksikliği, düşük kan şekeri, uzun süreli yoğun çalışma, adrenalin yükselten çaylar, kafeinli içecekler, bazı ilaçlar, aşırı çalışan tiroid bezi gibi sebepler olabilmektedir.

Kalp çarpıntısını geçiren bazı yöntemler: 
 • Kalp çarpıntısını azaltmak için düzenli egzersiz yapın ve formda kalın.
 • Stres yönetimi tekniklerini uygulayın.
 • Sigara içmeyin.
 • Dengeli ve düzenli beslenin.
 • Çarpıntı sırasında başa soğuk su dökülür ya da soğuk su ile yıkanır.
 • Çarpıntı yaşandığında panik yapmayın, korkup telaşlanmayın. Rahat bir yere oturup, gevşemeye çalışın ve derin derin nefes almaya başlayın. Bunların yanında öksürmek, ellerinizi soğuk suya batırmak ve ıkınmak gibi manevraları deneyin.
Kalp çarpıntısına iyi gelecek bitkisel tedavi yöntemleri:
 • Mercan köşk bitkisinin yaprakları kaynatılarak suyu içilir.
 • Nane ruhunu bir miktar su ile karıştırılarak bir bardak  içilir.
 • Lavanta çiçeğinin yaprakları kaynatılarak suyu içilir.
 • Çiftotu tohumlarından 1 yemek kaşığı yenir.
Çarpıntılar sık tekrarlıyor ve beraberinde baş dönmesi, nefes darlığı ve göğüs ağrısı oluyor ise, bunun altında ciddi bir kalp sorunu yaşanıyor olabilir. Bundan dolayı hemen doktora başvurulmalıdır.
]]>
Kalp Pili Çeşitleri https://www.kalphastaligi.gen.tr/kalp-pili-cesitleri.html Wed, 17 Oct 2018 16:21:06 +0000 Kalp pili çeşitleri, kalp pili kalbin yeterince elektriksel uyarıyı yapamadığı hallerde ya da kalbin elektriksel uyarıları vücuttaki dokulara yeterice ulaştıramaması halinde, elektriksel uyarı oluşturulması için kullanılır. Kalp pili çeşitleri, kalp pili kalbin yeterince elektriksel uyarıyı yapamadığı hallerde ya da kalbin elektriksel uyarıları vücuttaki dokulara yeterice ulaştıramaması halinde, elektriksel uyarı oluşturulması için kullanılır. Kalp pili hem kalbin ritmini sağlar, hem de kalp ritmini düzenler. Daha önceden kalp pili sadece kalbin yavaş atması nedeniyle oluşan hastalıkların tedavisinde kullanılırken, günümüzde kalp ritim bozuklukları, kalp yetmezliği tedavisi içinde kullanılmaya başlamıştır. Kalp pili takılacaksa hastanın ve yakınlarının aydınlatılması ve onaylarının alınması gerekir. Kalp pili çeşitleri de bulunmaktadır.

Kalp pili çeşitleri nelerdir

Geçici kalp pili: Bu türdeki kalp pili acil durumlarda ya da kalp ritim bozukluğunun altında yatan nedenin düzelmesi amacıyla kullanılır. Bazen kalıcı kalp pili takılıncaya kadar, kalp ritminin düzenli olması amacıyla da kullanılabilir. Daha çok açık kalp ameliyatından sonra, kalp krizi geçirenlerde, taşikardi problemi olan hastalarda bu kalp pili kullanılır. Bu kalp pillerinde jeneratör daha büyük olur ve pil vücudun dışında olur. Kalple bağlantı elektrot sayesinde sağlanır. Hastalarda uzun süreli kullanıma uygun olmayan pillerdir. Kalıcı sorun tespit edilirse, hastaya kalıcı kalp pili takılır.

Kalıcı kalp pili: Bu kalp pilleri kalıcı hastalıklarda kullanılır. Kalp pili göğse ya da karın duvarının altında oluşturulan cebe yerleştirilir. En fazla göğüs duvarının sol kısmı tercih edilir. Kalıcı kalp pili 2 bölümden oluşur. Bunlar;
 • Jeneratör: Pilin bu bölümü elektriksel uyarıların meydana geldiği beyin kısmıdır. Değişik boyutlarda olsalar da, genellikle ağırlığı ortalama 90-100 gram, genişliği ise 5-6 cm kadardır. Çoğunlukla lityum bataryalar ile çalışır. Bataryanın ömrü yaklaşık 5-10 yıl kadardır. Bu sürenin sonunda pilin jeneratörü değiştirilir.
 • Elektrot: Pilin jeneratör kısmında oluşturulan elektriksel uyarıları ileten tel ya da kablo kısımdır. Uyarıları kalbin sağ ventikülerine taşır ve kalbin uyarılarak kasılmasını sağlar. Jeneratöredeki bir ya da daha fazla sayıdaki elektrot genellikle platinden üretilmiş olur, etrafı silikondan ya da poliüretan malzemeyle izole edilmiş olur. Kalıcı kalp pilinde elektriksel uyarıları jeneratör oluşturmakta, elektrot ise kalple teması sağlamaktadır.
Kalp pili çeşitleri nasıl takılır

Geçici kalp pili takılması: Kalp rahatsızlığı olan hastalara geçici kalp pili hastaneye yatışta takılır. Kalp krizi geçirenlere takılabilir. Pilin takılması katater laboratuvarında olur. Hastaya sakinleştirici yapılabilir. Daha sonra lokal anesteziyle boyun ya da kasık bölgesine kılıf yerleştirilir. Geçici kalp pilinde jeneratör vücut dışında olduğundan, elektrot kılıf içinden kalbe ulaştırılır. Bu işlem X ışınlarıyla yapılır. Kalp pili de dışa sabitlenir. Hasta kalp piline dokunmamalı ve aktivitelerini mümkün olduğunca azaltmalıdır. Bazen kalp pili göğüs duvarından geçirilen iğneyle ya da yemek borusundan kalbe de bağlanabilir.

Kalıcı kalp pili takılması: Kalp pili çeşitleri arasındaki kalıcı pil uygulaması ufak bir cerrahi işlemle yapılır. Ameliyathanede, kardiyak katater laboratuvarında, ayakta ya da fizyoloji laboratuvarında pil takılabilir. Bölge tıraşlanarak temizlenir. Eğer göğüs duvarına kalp pili yerleştirilecek olursa, endokardiyal yerleştirme yapılarak, hastanın köprücük kemiği altına ufak bir kesi açılır. Jeneratörden çıkan kablolar göğüsten toplardamara geçirilerek, X ışınlarıyla sağ atriyuma ya da ventikülere bağlanır. Kalbin içine elektrotun ucu özel vidayla bağlanır. Kalıcı kalp pili köprücük kemiği altında olduğunda, zayıf hastalarda kabarıklık şeklinde hissedilebilir.
]]>
Kalp Kapakçığı Genişlemesi https://www.kalphastaligi.gen.tr/kalp-kapakcigi-genislemesi.html Thu, 18 Oct 2018 07:26:30 +0000 Kalp Kapakçığı Genişlemesi, Kalp duvarının büyümesi ve kalınlaşması anlamına gelmekte olup, bu bir hastalık değildir. Fakat bu durumun altında yatan bir başka hastalık belirti olarak ortaya çıkabilmektedir. Kalbimizin aş Kalp Kapakçığı Genişlemesi, Kalp duvarının büyümesi ve kalınlaşması anlamına gelmekte olup, bu bir hastalık değildir. Fakat bu durumun altında yatan bir başka hastalık belirti olarak ortaya çıkabilmektedir. Kalbimizin aşırı çalışmasından dolayı kimi hastalıklar, virüsler, iltihaplar ve yüksek tansiyon hastalıkları neticesi sonucunda kalp kapaçığı genişlemesi olabilmektedir.

Kalp Kapakçığı Genişlemesi Belirtileri; Rahatsızlık  patolojik ve fizyolojik sebeplerden dolayı ortaya çıkmaktadır. Patolojik, kalp kapakçığının büyümesi sonucu oksijenli kanı pompalayamaması durumundan ötürü ortaya çıkmaktadır. Fizyolojik ise, hamilelik döneminde veya spor yapan birinin herhangi bir kalp sorunu olmadığı halde ortaya çıkan kalp genişliğidir. Kalp kapakçığı genişlemesi aşırı kilo, bacaklarda ödem, göğüs ağrısı, kalp çarpıntısı, nefes darlığı, tiroid sorunları ve öksürük vb. belirtilerin ortaya çıkmasına sebep olmaktadır.

Kalp Kapakçığı Genişlemesi Nedenleri
 • Yüksek tansiyon ve koroner atardamar rahatsızlığı,
 • Gebelik,
 • Bazı genetik hastalıklar,
 • Diyaliz gerektiren böbrek hastalıkları,
 • Kalpte virüs enfeksiyonu,
 • Alkol Kullanımı,
 • Kalp Kapakçığı hastalıkları gibi nedenlerden dolayı kalp kapakçığı genişlemesi yaşanabilmektedir.

Kalp Kapakçığı Genişlemesi Teşhisi; Bu rahatsızlığın teşhisi, hastanın geçmiş zamanında yaşamış olduğu sağlık sorunları ve kalp ultrasonu yapılacak testler ile konulmaktadır. Kalp kapakçığı genişlemesinin, genişleme oranını tespit edebilmek için ekokardiyogram yapılması gerekmektedir. Bununla birlikte göğüs röntgeni, kalp testleri, stres testi, kalp tomografisi ve Mr'de genişleme seviyesinin belirlenmesinde oldukça fayda sağlamaktadır.

Kalp Kapakçığı Genişlemesi Tedavisi; Hastalığın altında yatan nedene göre çeşitlilik gösterebilmektedir. İlaç tedavisi ve tıbbi tedavi en etkili yöntemler olarak nitelendirilebilir.

İlaç Tedavisi, kalbimizin çevresinde bulunan fazla miktardaki su ve sodyumu azaltmak için tansiyon düşürücü ilaçlar, kalp pompalanmasında etkili olan ilaçlar, kimi diuretik ilaçlar ve kanın pıhtılaşmasını engelleyen ilaçlar kullanarak kalp kapakçığı genişlemesine fayda sağlayabiliriz.

Tıbbi Yöntemler, hastalığımızın şiddet oranına göre tıbbi yöntemler uygulanmaktadır. Sağ ve sol kapakçığımızın daha fazla kasılmasını önleyebilmek için kalp pili yerleştirilebileceği gibi etkisini kaybetmiş durumda olan kalp kapakçığını değiştirme ameliyatı ve koroner atardamar ameliyatı yöntemleri kullanılmaktadır. Lakin bu yöntemlerin yetersiz kaldığı durumlarda hastaya kalp nakli uygulanarak gerekli tedavi yapılmış olur.

]]>
Kalp Cerrahı https://www.kalphastaligi.gen.tr/kalp-cerrahi.html Thu, 18 Oct 2018 13:36:58 +0000 Kalp cerrahı, oldukça yoğun bir eğitim süresinden geçtikten sonra edinilen bir meslektir. Oldukça zor ve büyük fedakarlıklar gösterilerek bu meslek icra edilir. Aslında cerrahlık başlı başına zor bir meslektir. Bu duruma Kalp cerrahı, oldukça yoğun bir eğitim süresinden geçtikten sonra edinilen bir meslektir. Oldukça zor ve büyük fedakarlıklar gösterilerek bu meslek icra edilir. Aslında cerrahlık başlı başına zor bir meslektir. Bu duruma bir de kalp alanı eklenince mesleğin zorluğu daha da fazla ortaya çıkmaktadır. Kalp cerrahlarının temel görevi ise kalp ve dört adet ana damar üzerindeki tıbbi müdahaleleri yerine getirmektir. Kalp cerrahı sağlık kuruluşlarının kal ve damar cerrahisi bölümünde görev yaparlar. Bazı branşlar örneğin iç hastalıkları sadece dışarıdan ilaç ile tedavi ederken cerrahlar doğrudan organa dokunarak ve her ayrıntıya vakıf olarak tıbbi müdahalede bulunur. Bu nedenle de bu mesleği yapmak isteyen bireylerin soğukkanlı ve rahat bir bünyeye sahip olması gerekmektedir.

Kalp cerrahı olmak için yapılması gerekenler nelerdir
 • Kalp cerrahı olmak isteyen gençlerin okuduğu lisenin herhangi bir önemi bulunmamaktadır. Herhangi bir lisenin fen ağırlıklı programını bitirmiş olanlar bu mesleği yerine getirebilir. Bunun için lise programından mezun olan bireylerin ilk yapması gereken şey azami gayret göstererek herhangi bir üniversitenin tıp fakültesi bölümüne yerleşmesidir. 
 • 6 yıl süren tıp fakültesinden mezun olunduktan sonra yapılacak tus sınavlarına girilmesi gerekmektedir. Tus oldukça zor bir sınav olup, okul eğitimi dışında ekstra çalışma gerektirmektedir. Bu nedenle mezun olan gençlerin evde kendi imkanları ile ya da Tus kurslarına giderek sınava hazırlanması gerekir. Tus çok önemli bir sınavdır. Ülkemizde tıp fakültesinden sonra seçilecek branşı belirleyecek olan tek ölçü olarak bu sınav kabul edilmektedir. Tus sınavının açılımı Tıpta Uzmanlık Sınavı'dır. Bu sınavdan alınan puana göre doktorlar uzmanlık alanları için tercih yaparlar. Kalp cerrahı olabilmek içinde sınavda oldukça iyi bir sıralama elde edilmesi gerekmektedir. 
 • Uzmanlık dalını seçen kalp cerrahlarının asistanlık evresini de başarı ile tamamlaması gerekmektedir. 
Kalp cerrahı hangi hastalıklarda tıbbi müdahalede bulunur
 • Koroner bypass ameliyatı,
 • Atan kalp ameliyatı,
 • Her türlü kalp kapakçığı ameliyatı örneğin kalp kapakçığının değiştirilmesi ya da onarımı, 
 • Atar damar, toplardamar ile büyük damara yapılacak operasyonlar,
 • Açık ve kapalı kalp ameliyatları olarak sayılabilir.
]]>
Kalp Krizi Sırasında Ne Yapılmalı https://www.kalphastaligi.gen.tr/kalp-krizi-sirasinda-ne-yapilmali.html Fri, 19 Oct 2018 01:00:11 +0000 Kalp krizi sırasında ne yapılmalı, Nasıl müdahale etmeliyim diyorsanız, yazımızı okuyabilirsiniz. Kalp krizi ani damar tıkanmasına bağlı olarak ortaya çıkan bir rahatsızlıktır. Kalp krizi daha çok yaşlılarda görülebile Kalp krizi sırasında ne yapılmalı, Nasıl müdahale etmeliyim diyorsanız, yazımızı okuyabilirsiniz. Kalp krizi ani damar tıkanmasına bağlı olarak ortaya çıkan bir rahatsızlıktır. Kalp krizi daha çok yaşlılarda görülebilen bir rahatsızlık iken, çok sık olmamakla beraber gençlerde ve çocuklarda da görülebilmektedir. Kalp krizi ile karşılaşıldığında ilk müdahale çok önemlidir. Sağlık eğitimi almış bir kişinin kriz esnasında yapacağı ilk müdahale, hastanede yapılacak olan tedavi sürecini olumlu yönde etkilemektedir. Kişinin sağlık eğitimi yok ise, yapabileceği tek şey 112 servisini aramak ya da hastayı en yakın sağlık kuruluşuna ulaştırmaktır.

Kalp Krizi Sırasında Ne Yapılmalı

Kalp krizi geçiren sizseniz
 • Kalp krizi anında ilk yapılması gereken 112 servisini aramaktır.
 • Bulunduğunuz yerin kapı ve camlarını açarak, ortamın hava almasını sağlayın.
 • Yatarak veya yatarak yardım gelmesinin bekleyin. Ayakta durduğunuzda dengenizi kaybederek düşme ihtimaliniz olabilir. Kalp krizi müdahalelerinde ise hastanın travma sorununun olması tedaviye engel olabilir. 
 • Ağrıyı azaltması düşüncesi ile egzersiz yapmayın. 
 • Hiçbir şey yemeyin ve içmeyin.
 • Sıcak veya soğuk suyun altına girmeyin. Özellikle soğuk su damarların gerilmesine sebep olacak ve kan dolaşımını yavaşlatacaktır.
 • Kuvvetli bir şekilde öksürmeye çalışın. Burun deliklerinizi kapatarak, kuvvetli bir şekilde öksürdüğünüzde hem kan pıhtılaşmasını önleyecek hem de kan dolaşımınızı hızlandıracaktır.
Yanınızda başka birisi kalp krizi geçiriyorsa;
 • Nasıl müdahale edeceğiniz konusunda sağlık eğitiminiz yok ise, hastaya kesinlikle müdahale etmeye kalkmamalısınız.
 • 112 servisini arayıp, adres bilgilerini ve hastanın durumu hakkında gerekli bilgileri bildirmelisiniz. 
 • Eğer imkanınız var ise, erken müdahale açısından en yakın sağlık kuruluşuna götürün.
 • Hastayı uygun bir yere yatırmalısınız.
 • Kalp krizi geçiren kişinin üzerini sıkan kıyafet veya kravat, kemer benzeri şeyler var ise çıkarmalısınız.
 • Hastanın yattığı yerden ayaklarını kalp seviyesinin üstüne kaldırarak, kanın kalbe doğru gitmesini sağlayın.
 • Hastanın kuvvetli bir şekilde öksürmesini söyleyin.
 • Sağlık ekipleri gelene kadar hastaya herhangi bir kalp ilacı vermeye kalkmayın.
]]>
Gebelikte Kalp Atışı https://www.kalphastaligi.gen.tr/gebelikte-kalp-atisi.html Fri, 19 Oct 2018 04:44:21 +0000 Gebelikte kalp atışı, Gebelikte annenin kalp atışı, gebelik ile birlikte anne adaylarının vücudunda birçok değişim meydana gelir. Gebeliğin başlaması ile gerek fiziki gerekse psikolojik olarak bir değişim süreci başlar Gebelikte kalp atışı, Gebelikte annenin kalp atışı, gebelik ile birlikte anne adaylarının vücudunda birçok değişim meydana gelir. Gebeliğin başlaması ile gerek fiziki gerekse psikolojik olarak bir değişim süreci başlar. Bu değişimlerden biride anne adayının kalp atışında yani nabızdaki değişimdir. Kalp atış hızı (nabız), kalbimizin 1 dakikada kaç kez çarptığını gösterir. Gebelikte ise kalp atış hızı her kadında farklı olabilir. Bu fark kişinin sağlık durumu, yaş faktörü ve gebelikten önce spor yapıp yapmaması gibi durumlara bağlıdır.

Gebelikte anne adayının kalp atış hızı kaç olmalı

Normal bir erişkin için sağlıklı olan kalp atış hızı, dakikada 60-80 arasıdır. Gebelikte ise dinlenme esnasında sağlıklı olan bir birey için kalp atış hızı dakikada 80-90 arasındadır. Kalp atış hızı (nabız) ölçümü için en uygun zaman sabahları dinlenme esnasında yapılan ölçümdür. Nabız ölçümü, el bileğinden ya da boyundaki şah damardan ölçülebilir.

Gebelikte kalp atışı, normal bir bireye göre nabız yüksek olur. Bunun sebebi ise hamilelikte kalbe daha çok kan pompalanmasıdır. Bu kanın çoğu rahime gittiği için vücudun kalan kısmına kan göndermek amacıyla kalp daha fazla çalışır. Fakat buna rağmen hamilelikte bazı kadınlarda nabız düşüklüğü görülebilir.

Hamilelikte nabız artışı ise ilerleyen dönemlerde artış gösterir. Buna göre annenin en basitinden yatış pozisyonuna dikkat etmesi önemlidir. Özellikle sırt üstü yatış pozisyonu anne adayı için daha uygun olacaktır. Hamilelikte kalp atışının normalden yüksek olması sebebiyle kalp ritminde bozukluklar da görülebilir. Bu ise anne adayında çarpıntı hissine neden olabilmektedir. Bu gibi durumlar saniye kadar kısa sürelerde kendiliğinden geçeceği için endişe edecek bir sorun değildir.
]]>
Kalp Kapakçığı Yetmezliği https://www.kalphastaligi.gen.tr/kalp-kapakcigi-yetmezligi.html Fri, 19 Oct 2018 16:29:48 +0000 Kalp kapakçığı yetmezliği yani mitral yetmezliği (MY), mitral kapağın sol ventrikülün kasılması esnasında tam kapanamaması ve bunu neticesinde sol ventrikülden sol atriuma kanın geri kaçmasıdır (kapakların anatomisi ve Kalp kapakçığı yetmezliği yani mitral yetmezliği (MY), mitral kapağın sol ventrikülün kasılması esnasında tam kapanamaması ve bunu neticesinde sol ventrikülden sol atriuma kanın geri kaçmasıdır (kapakların anatomisi ve kalbin çalışma prensipleri amacıyla bakınız:kan dolaşımı ve kalp kapakları). Buradaki sorun; sol ventrikülün, kendisine sol atriumdan gelen kanın tamamını ameydana atması gerekirken kanın bir kısmının aorta yerine sol atriuma yine gitmesi ve bu sayede sol ventrikülün işinin (yükünün) artmasıdır. Olayın ne kadar mühim bulunduğu, oluşturacağı şikayet ve tedavi şekilleri tamamiyle geri kaçışın ne kadar bulunduğuna bağlıdır. Geri kaçışın miktarına göre (bu; eko ya da anjiyografide ventrikülün değerlendirilmesi ile yapılır) MY derecelendirilir. Artan dereceler MY'nin daha mühim olduğunu   
 
Normalde sol ventrikül kasıldığı vakit mitral kapakcık kapanır ve kan sol ventrikülden aort damarına atılır (soldaki resim). Mitral yetmezliğinde ise sol ventrikül kasıldığında kan aort damarına atılırken kanın bir kısmı mitral kapaktan sol atriuma geri kaçar 

Kalp kapakçığı yetmezliği sebepleri,

Romatizmal kalp hastalığı: Romatizmal kalp hastalığının tek başına MY oluşturması nadirdir. Daha çok mitral darlığı da detaylı derecelerde birlikte bulunur. 

Mitral valv prolapsusu: bilhassa ilerlemiş ülkelerde sık görülen nedenlerdendir.

Sol ventrikülün genişlemesine neden olan durumlar: mitral kapakların kenar kısımları sol ventrikül ve sol atrium arasındabulunur. Sol ventrikülün büyümesi kapağın çevresini de genişletir, bu sayede kapak dokusunda bir sorun olmamasına karşın kapağın bağlı yer aldığı çember genişlediği amacıyla kapaklar kapandığı vakit uç uca gelemez ve MY oluşur. Sol kalp yetmezliği yapan her sebep, bundan ötürü MY oluşabilir. Kalp damar hastalığı, kalp krizi, aort yetmezliği, hiper tansiyon, aort darlığı, kardiyomiyopati vs. 

Doğumsal (konjenital): doğumsal olarak mitral kapakta ya da bağlı bulunduğu yapılarda yapısal arıza ya da kusur olabilir. 

Kapak yırtılması ya da kapağı tutan iplerin (korda) kopması: Göğüse gelen künt darbeler, kalp krizi, endokardit. 

Mitral kapağın bağlı bulunduğu çemberin kireçlenmesi (mitral anulus kalsifikasyonu): yaşlılarda sık görülür ve görülme sıklığı yaşla artar. Fakat ciddi MY oluşturması nadirdir. 
]]>
Kalp Stent https://www.kalphastaligi.gen.tr/kalp-stent.html Sat, 20 Oct 2018 01:15:23 +0000 Kalp stent, tıkanan ya da kapanan kalp damarlarına uygulanan bir yöntemdir. Bu yöntemle damarın genişleterek açılması ve kanın yeniden damarlarda dolaşması sağlanır. Stentler, balon anjiyoplasti ve diğer birçok cihazda söz kon Kalp stent, tıkanan ya da kapanan kalp damarlarına uygulanan bir yöntemdir. Bu yöntemle damarın genişleterek açılması ve kanın yeniden damarlarda dolaşması sağlanır. Stentler, balon anjiyoplasti ve diğer birçok cihazda söz konusu olan olumsuzlukları ve eksiklikleri giderdiği için yaygın bir şekilde kullanılan bir yöntemdir. Bu yöntem yalnızca kalp rahatsızlıklarında değil böbrek damarlarında, beyin ve bacak damarının açılmasında da kullanılmaktadır. Kalp stentleri bazı durumlarda X-ışınları ya da MRI Scan'lerin çekilmesini engelleyebilir alyuvarları tutarak kanın pıhtılaşmasını ve damarların sertleşmesine neden olabilir.

Stent nedir: Stent çelikten yapılan kafes ya da boru şeklinde olur. Damarın açık kalarak kanın damarda daha rahat dolaşmasını sağlar. Stentin yapısında çelik bulunduğu için kanın pıhtılaşmasına neden olabilir. Bu sık sık karşılaşılan bir durumdur. Bu yüzden stent uygulandıktan sonra aspirin ve clopidogrel adlı ilaçların kullanılması gerekmektedir.Balon yöntemi de genellikle stent ile beraber ya da stent işlemini kolaylaştırmak için kullanılır. Stent yöntemini balon anjiyoplastiye yöntemi le karşılaştıracak olursak stent daha düzgün, homojen, yuvarlak ve daha geniş damar açıklığı sağlar. Damarın daralmasında ya da tıkanmasına sebep olan kolesterolden zengin dokular stent ile damar duvarı arasına sıkışır. Sıkışarak ezilen maddeler vücut tarafından temizlenir ve hasar oluşan bölge onarılır. 5-8 hafta içerisinde kalp stentin üzeri damar içini döşeyen örtü tabaka ile kaplanır ve bu şekilde stent vücudun bir parçası haline gelir. 
]]>
Kalp Kapakçığı İltihabı https://www.kalphastaligi.gen.tr/kalp-kapakcigi-iltihabi.html Sat, 20 Oct 2018 10:37:24 +0000 Kalp Kapakçığı İltihabı, Kalp romatizması nöbetinden, doğmalık kalp hastalığından ya da başka patolojik sebeplerden daha önceden zedelenmeye uğramış olan kalp kapakçıkları bakteriyel enfeksiyonlara oldukça meyillidirler. Kalp Kapakçığı İltihabı, Kalp romatizması nöbetinden, doğmalık kalp hastalığından ya da başka patolojik sebeplerden daha önceden zedelenmeye uğramış olan kalp kapakçıkları bakteriyel enfeksiyonlara oldukça meyillidirler. Hayatı tehdit eden ciddi bir enfeksiyon olarak bilinmektedir. Bu çok ciddi bir komplikasyondur ve hemen tedavi edilmesi gerekmektedir. Aksi halde kapakçıklarda tedavisi imkansız sorunlar meydana getirebilmektedirler. Aynı zamanda bakteriyel kan akımı ile vücudumuzun başka organlarına da taşınmakta ve bu organlara ciddi zararlar vermektedirler. Herhangi bir enfeksiyon sonrası ya da cerrahi müdahale sonrası, diş çekimi ve kimi zamanda diş fırçalama işlemleri sonrasında kana bakteri karışabilmektedir. 

Kalp kapakçığı iltihabı belirtileri

Yorgunluk, halsizlik, kendimizi iyi hissetmeme, yüksek ateş, titreme, nefes darlığı, yorgunluk, kas ağrısı, eklem ağrısı, kilo kaybı ve solukluk vb. durumlarda kalp kapakçığı iltihabı riski olabilir. Hastanın kalbi dinlenildiği zaman kapaklarda zedelenmeye bağlı olarak, üfürüm adı verilen anormal sesler duyulmaktadır. Kimi hastalarda ise belirtiler biraz daha hızlı gelişmektedir. 

Kalp kapakçığı iltihabını önlemek, bir dereceye kadar mümkün olmaktadır. Bakterilerin doku engellerini aşıp, kan akımı yolu ile bir kalp kapakçığı üzerine yerleşmelerini önlemek için vücudumuzda meydana gelen her enfeksiyon hemen ve etkin bir şekilde tedavi altına alınması gerekmektedir. Bu sayede biraz da olsa önlemeye yardımcı olmuş olursunuz.

Kalp kapakçığı iltihabı tedavisi

Günümüz zamanında vakaların büyük bir kısmı başarı ile tedavi edilmektedir. Kalp kapakçığı iltihabı hastalığı şüphesiyle birlikte hemen antibiyotik tedavisine başlanmalıdır. Tedavi etken olduğu düşünülen ya da ispatlanan bakteriye göre ayarlanmaktadır. Antibiyotiklerin yeterli gelmediği durumlarda cerrahi müdahale yapılması gerekmektedir.
]]>
Kalp Kapakçığı Daralması https://www.kalphastaligi.gen.tr/kalp-kapakcigi-daralmasi.html Sat, 20 Oct 2018 12:05:08 +0000 Kalp Kapakçığı Daralması, tıp dilinde diğer adı Aort Stenozu olarak bilinir. Kalp kapakçığı, kalbin sol boşluğunda ve kalbin çıkan aort damarın ortasında bulunur. Kalp kapakçığı, yarım ay şeklinde üç tane yaprak Kalp Kapakçığı Daralması, tıp dilinde diğer adı Aort Stenozu olarak bilinir. Kalp kapakçığı, kalbin sol boşluğunda ve kalbin çıkan aort damarın ortasında bulunur. Kalp kapakçığı, yarım ay şeklinde üç tane yapraktan oluşmakta ve görevi kanın geri kaçmasını engellemek. Yetişkin bir insanın kapak alanı 3-4 cm2'dir. Kalp kapakçığında daralma olduktan sonra operasyon yapılması için kalp kapakçık alanın normal boyutlarında en az üçte birine inmesi gerekmektedir. Kalp kapakçığı daralma boyutunu hastanede  Ekokardiyografi ile yapılan tetkik sonucunda ölçüm darlığı belli olmakta. Ölçüm sonrası kalp kapakçığı daralması olup olmadığı meydana gelmekte. Kalp kapakçığı darlığı üç boyuta ele alınmakta.
 • Hafif kalp kapakçığı darlığı: Kalp kapak alanı> 1,5 cm2
 • Orta kalp kapakçığı darlığı: Kalp kapak alanı 1,0-1,5 cm2
 • Ciddi kalp kapakçığı darlığı: <1,0 cm2
Kalp kapakçığın darlık derecesi ile birlikte sol boşluk kası kanı büyük dolaşıma pompalaya bilmek için oldukça fazla çalışmak sorunda kalır. Bu nedenle zaman içinde sol karıncığın büyümesine ve belli bir zaman sonra sol karıncık kasının gerilme olabilir, gücünde azalmaya neden olur. Halk deyişiyle kalp yetmezliği olur.
 
Kalp Kapakçığı Daralması Belirtileri 
 • Göğüs ağrısı 
 • Göğüste sıkışma 
 • Bayılma hissi 
 • İş sonrası fenalaşma hissi 
 • Yürüme sırasında denge kaybı 
 • Halsizlik
 • Nefes darlığı 
 • Sık sık meydana gelen çarpıntı 
Kalp Kapakçığı Daralması Nedenleri

Doğumsal Nedenler: Kalp kapakçığın 3 yaprak şeklinde olması gerekirken 2 yaprakçık olarak bebeğin doğmasıdır. Bu durum kalp kapakçığı daralmasına neden olabilen bir etkendir. Kalp kapakçığın 2 yaprakçık olması nadirde olsa erken yaşlarda kalp kapağı daralmasına neden olabilir fakat en çok 40 ile 60 arasında kalp kapakçığı darlığı daha çok görülmekte. Kalp kapakçığın 2 yaprakçı olması nadir görülebilir ve bu yüzden kalp içi enfeksiyon geçirme olasılığından dolayı çeşitli antibiyotikler kullanması gerekebilir. 

İleri Yaşa Bağa Kalp Kapakçığı Daralması: Belli bir yaş sonrası kalp kapakçığı darlığı meydana gelmekte. Özellikle 65 yaş ve üstünde bir kişide kalp kapağı zamanla kalınlaşır ve eski esnekliğini yitirir. Çoğunlukla darlığa bezen de yetmezliği neden olabilir. 

Ateşli Romatizmal Hastalıkları: Geçirilen bir çok romatizmal hastalıklar sık olmasa da kalp kapakçığı daralmasına neden olabilir. Yapılan incelemeler de geçirilen ateşli romatizmal hastalık kalp yetersizliğine de neden olurmuş

Kalp Kapakçığı Daralması Tedavisi

Kalp kapağı daralması 2.5 cm2 nin altına düşmediği sürece ileri derecede şikayet olmaz. Bu süreç içerisinde hastaya yalnız antibiyotik gibi ilaç tedavisi başlanmakta. Kalp kapakçığı alanın daralması daha çok artığında zaman içerisinde oluşan nefes darlığını azaltmak için tuz kullanılması azaltmak, idrar sökücü ilaç kullanımına başlatılır. Kalp kapağı daralması 1,5 cm2 altında daralırsa ilaç dışında müdahalelere başlanmalıdır. 
 • Mitral balon valvüloplasti; kapağın fiziksel özelliği uygunsa yapılan muayene de sol atrium da pıhtı yoksa işlem yapılabilir. Bu işlem ile cerrahi operasyona gerek yok. Hastanın kasık damarlarında girilip özeli bir balonla kapak genişletilir. 
 • Cerrahi; bu yöntem kalp kapakçığı aşırı deforme değilse yapışıklıklar açılarak genişletilmeye açılır. Eğer kalp kapakçığı aşırı daralmış yıpranmışsa yerine suni protez takılır.
]]>
Kalp Sağlığı https://www.kalphastaligi.gen.tr/kalp-sagligi.html Sun, 21 Oct 2018 11:35:00 +0000 Kalp sağlığı, genel sağlığın bir aynasıdır. Kalp sağlığı yeterince önemsenmediği için, kalp hastalıkları toplumdaki ölüm nedenleri arasında ilk sıralarda yer almaktadır. Hareketsiz bir yaşam tarzının olması, stresin Kalp sağlığı, genel sağlığın bir aynasıdır. Kalp sağlığı yeterince önemsenmediği için, kalp hastalıkları toplumdaki ölüm nedenleri arasında ilk sıralarda yer almaktadır. Hareketsiz bir yaşam tarzının olması, stresin fazla olması, beslenmenin düzensiz ve sağlıksız olması gibi faktörler kalp sağlığını bozar ve kalp hastalıklarının görülme riskini arttırır. Kalbin çalışmasında önemli bir yeri olan kanı taşıyan damarlardaki sorunlar kalp hastalıklarının en önemli nedenidir. Damarlar yaşın ilerlemesinden bile etkilenir. Yaşlanma etkilerini azaltmak damar sağlığı açısından önemlidir. Kalp sağlığınızı düşünüyorsanız, öncelikle fazla kilolardan kurtulmalı, kan değerleri ve kan basıncın yükselmesi engellenmeli, ürik asit yüksekliği, hareketsiz yaşam, beslenmede fazla yağ ve proteinden kaçınmak, stresten uzak durmak, alkol ve sigara alışkanlığının terk edilmesi gerekir. Kalp sağlığı açısından en önemli etken kan basıncının düzenlenmesidir. Bu nedenle düzenli egzersiz yapmalı ve bel çevresi yağlanmasının azaltılması gerekir. Ayrıca sigara içiyorsanız mutlaka bırakmalısınız. Bel çevresi kalınlığı olarak erkeklerin 88,50 cm yi, kadınların da 82 cm yi dikkate almaları ve buna göre kendilerini kontrol etmelidir. Günlük tuz alımının 1-1,5 gram arasında olmasına dikkat edilmelidir. Doymuş yağ tüketilmemeli, kalsiyum ve magnezyum tüketimine önem verilmelidir. Kayısı, muz, patates gibi potasyumu yüksek besinlerde beslenmede yer almalıdır.

Kalp sağlığı ve kolesterol ilişkisi

Damar sağlığı kalp sağlığı ile bağlantılıdır. Bu nedenle damarlara hasar verecek kan basıncı yüksekliğine dikkat edilmelidir. Bu nedenle düzenli şekilde kan basıncı ölçülmeli, 140/90 değerlerinin üzerindeki kan basıncının doktor kontrolünde normale düşürülmesi gerekir. Kan basıncının yüksek olması, damar sertliğinin önemli bir göstergesidir. Damarlarda yaşlanma etkisine kolesterolünde payı vardır. Erkeklerdeki damar yaşlanması kadınlardan daha önce etkili olmaya başlar. Kadınların damar yaşlanması çoğu zaman menopozla birlikte etkili olur. Yetişkinlerde total kolesterol değerinin 200 mg ve üzerinde olması gerekir. İyi kolesterol 35-40 mg altında olmalı, kötü kolesterolde 100 mg üzerine çıkmamalıdır. Kalp sağlığınızı düşünüyorsanız, kolesterolü yükseltecek tereyağı, peynir, kaymak, süt, yoğurt gibi besinleri tüketirken dikkat etmelisiniz. Kolesterol yüksek olursa, arter damarlarda kolesterol birikir. Bu etkiyle damarlardaki kan akımı azalır, kalp ritmi düşer, kalp bloke olabilir. Yetersiz kan akışı kalbi etkiler, göğüs ağrısı meydana gelir. Bunun uzun sürmesi halinde kişiler kalp krizi geçirebilir.

Kalp sağlığı için hangi önlemler alınmalı
 • Haftada 2 defa haşlama yumurta tüketilmeli
 • Yemekler bitkisel yağlarla pişirilmeli
 • Beslenmede sebze ve meyve ağırlıklı olmalı
 • Beslenmede haftada iki gün kırmızı et tüketilmeli, diğer zamanlarda tavuk ve balık tüketimi yapılmalıdır. Özellikle balık trigliserit düşürücü etkiye sahiptir, aynı zamanda iyi kolesterolün yükselmesine yardımcı olur
 • Kan damarlarının genişlemesine etki yapan sarımsak tüketilmelidir. İçeriğindeki vitaminlerle, selenyum, fosfor, potasyum gibi minerallerle sarımsak kanda pıhtılaşmayı da önler.
 • Ekmek tercihinizde tam buğday, kepekli, çavdar ve yulaflı olanları tercih etmelisiniz. Beyaz unla yapılan ekmekten kaçınmalısınız.
 • Kalp sağlığı için fındık, ceviz, yer fıstığı, fıstık gibi kuru yemişler faydalıdır. Ancak kilo almamak için, fazla miktarda tüketilmemeleri gerekir.
]]>
Hamilelikte Kalp Çarpıntısı https://www.kalphastaligi.gen.tr/hamilelikte-kalp-carpintisi.html Sun, 21 Oct 2018 17:26:08 +0000 Hamilelikte kalp çarpıntısı, çok sık görülen şikayetlerden biridir. Genellikle masumdur. Fakat birçok kadın hamilelikteki bu çarpıntılardan çok rahatsız olur.Bebeğine bir şey olacak korkusu da eklenince çarpıntılar k Hamilelikte kalp çarpıntısı, çok sık görülen şikayetlerden biridir. Genellikle masumdur. Fakat birçok kadın hamilelikteki bu çarpıntılardan çok rahatsız olur.Bebeğine bir şey olacak korkusu da eklenince çarpıntılar kabusa dönebilir. Hamilelik stres, duygu durum bozuklukları, heyecan gibi duyguların fazlaca yaşandığı bir dönemdir.Buna bağlı olarak da çarpıntı şikayetleri özellikle egzersiz sırasında sık görülebilir. 

Hamilelikte kalp çarpıntısı nedenleri 

Artan kan miktarıHamile kadınlar hamile olmayanlara göre 2 kat daha fazla kana sahiptirler. Bunun nedeni anne kanının hem fetüsü hemde anneyi beslemesi. Bu fazla kanı vücuda dağıtırken kalp daha fazla çalışır ve bu durum çarpıntıya neden olabilir.   

Progesteron: Progesteron hormonu hamile bayanlarda artar. Bu hormonun kalp üzerindeki etkisi ise kalp atış gücünü ve hızını artırmaktadır. Artan kalp hızı hatalı atışlara sebep olabilir. Buda çarpıntıya neden olur. 

Kafeinli ürünler: Kafeinin fazlasının çarpıntı yaptığı bilinir. Hamilelik döneminde artan hormonlarla birleşince çarpıntı kafeinli yiyecek tüketimi durumunda kaçınılmaz olmaktadır. 

Stres: Stresin kalp üzerindeki olumsuz etkisi gereği kalp çarpıntı ve ritm bozuklukları görülür. Hamilelik döneminde artan stres de çarpıntı şikayetlerinin ortaya çıkmasına neden olmaktadır.                                                                                                                                                                      

Hamilelikte kalp çarpıntısı durumundan ne zaman endişe edilmelidir                                                                                                        

Hamilelikte hipertroidi görülebilir. Hipertroidi belirtileri arasında çarpıntı şikayeti de vardır. Hipertroidi bebeğin beyin gelişimini olumsuz etkiler ve hayati tehlike arz eder. Doktorunuz tarafından yapılan basit bir kan testi ile bu durum öğrenilebilir. Ayrıca bazı aritmik kalp hastalıkları da çarpıntı yapabileceğinden EKG denilen ritm grafisi ile bir sıkıntı olup olmadığı anlaşılabilir.                              

Hamilelikte kalp çarpıntısı nasıl tedavi edilir                                          

Hamilelikte yapacağınız nefes egzersizleri sizi büyük ölçüde rahatlatacaktır. Ayrıca duygu durum bozuklukları ve stresten kurtulmak için birebir.Bebeğe alışveriş yapmak, bebeğiniz ile güzel zaman geçireceğinizi düşünmek sizi çok rahatlatacaktır. Hamilelik döneminde çay, kahve, çikolata gibi kafein içeren yiyeceklerden uzak durmak da çarpıntı şikayetlerini önleyebilir.
]]>
Gizli Kalp Krizi https://www.kalphastaligi.gen.tr/gizli-kalp-krizi.html Sun, 21 Oct 2018 18:46:11 +0000 Gizli Kalp Krizi, Kalp krizinin semptomları bellidir. Kalp krizi geçiren insanların büyük bir çoğunluğu göğüste oluşan rahatsızlık ve ağrı, terleme ve aşırı derece de halsizlik belirtileri ile kalp krizi geçiri Gizli Kalp Krizi, Kalp krizinin semptomları bellidir. Kalp krizi geçiren insanların büyük bir çoğunluğu göğüste oluşan rahatsızlık ve ağrı, terleme ve aşırı derece de halsizlik belirtileri ile kalp krizi geçirirken bir grup insan da hiç bir belirti olmadan kalp krizi geçirmektedir. Gizli kalp krizi geçirenlerin başında diyabet hastaları gelir, ama normal insanlarda da rastlanılmaktadır. Kalp krizinde en belirgin özellik göğüste oluşan ağrıdır. Bazı hastalar son bir kaç haftada yada yürüme esnasında ve dinlenme sırasında göğüslerinde oluşan ağrıyı fark ederler. Ve bu ağrının şiddetini kendilerine göre ölçebildikleri için olayın farkındadırlar. Bazı hastalar ise olayın farkında olmayan daha genç gruptur yada kısa süreli ağrı yaşayıp umursamayan kişilerdir. Bu grup daha kısa süreli ağrı yaşadığı için çoğunlukla bu durumu basit bir kas ağrısı olarak yorumlayıp ciddiye almadıklarından dolayı hastaneye de başvurmamaktadır. 

Gizli kalp krizinin belirtileri nelerdir

Nerdeyse bilinçli kesim hariç  hemen hemen insanların çoğunda kalp krizi olabilmesi için sadece şiddetli bir göğüs ağrısı olması gerekir şeklinde bir düşünce vardır. Bu yanlış düşünce insanları yanıltarak müdahale sürecini de geciktirmektedir. Maalesef şu bir gerçektir ki kalp krizi semptomları başladıktan sonra ilk 20 dakika içerisinde hücre ölümü başlamaktadır. Hemen müdahale edilmemesi durumunda o süre içerisinde dokuların büyük bir kısmı kaybedilmektedir. Önemli olan hastanın yakınmalar başlar başlamaz en kısa sürede hastaneye ulaşıp EKG çektirmesidir.

Gizli kalp krizinin belirtileri, açıklanamayan yorgunluk ve bitkinlik, boğaz, boyun, çene, kol ve bacaklardaki ağrıdır. Bazı hastalar ise kalp krizini şiddetli mide ağrısı ile karıştırmaktadır. İnsanların çoğu kalp krizini göğsün sol tarafında oluşacak şiddetli bir ağrı olarak bilirler. Ama kalp krizi daha çok göğüsün orta hattında sıkışma veya darlık şeklinde ortaya çıkmaktadır.

Gizli kalp krizi nasıl anlaşılır

Gizli kalp krizi geçiren hastalar olaydan uzun bir süre sonra herhangi bir neden ile hastaneye başvurduklarında, EKG çekildiğinde bu durum ortaya çıkar. Uzamanlar elektrokardiyogam veya ekokardiyogram ile kaç adet kalp kasının zarar gördüğüne bakarak kalp krizi teşhisi koyarlar.

Bazı hastalar ise yorgunluk ve sürekli nefes darlığı belirtileri ile doktora başvururlar. Bu gibi durumlarda mitral kapakçık kaçakları, veya gizli kalp krizinden etkilenmiş kalp kasından kaynaklanan komplikasyonlar ortaya çıkar. Hiç farkında olmadan gizli kalp krizi geçirerek hayatta kalabilen kişiler şanslı kişilerdir. Eğer kendinizde yolunda gitmeyen bir takım şeyler hissediyorsanız mutlaka doktora başvurup EKG çektirmenizde fayda var.

Kalp krizinin en önemli belirtisi ağrı iken, gizli kalp krizinde diyabet, yüksek kolesterol, yüksek tansiyon rahatsızlıkları bulunan kişilerin riski daha fazladır. Gizli olarak ilerleyen kalp rahatsızlığında sigara kullanan ve 65 yaşın üzerinde olan grupta riskli gruptur. Düzenli doktor kontrolü, sigarayı bırakma ve fazla kiloların verilmesi alınabilecek önlemler arasındadır.

]]>
Bebeklerde Kalp Atış Hızı https://www.kalphastaligi.gen.tr/bebeklerde-kalp-atis-hizi.html Mon, 22 Oct 2018 01:14:36 +0000 Bebeklerde Kalp Atış Hızı, Kan basıncı, vücut ısısı, kalp atışı ve nefes alma sayısı gibi değerler, insan vücudu için doktorların genellikle ölçtükleri sayısal değerlerdir. Bu tür değişkenler insanın hayatını Bebeklerde Kalp Atış Hızı, Kan basıncı, vücut ısısı, kalp atışı ve nefes alma sayısı gibi değerler, insan vücudu için doktorların genellikle ölçtükleri sayısal değerlerdir. Bu tür değişkenler insanın hayatını etkileyen sistemlerdir. Doğumdan başlayıp, çocuğun büyüme dönemine dek bu değerler, bedenin büyüyüp gelişmesiyle orantılı bir biçimde değişerek farklılık gösterir.  Ancak insanın vücut ısısı 37 derecede sabit ve değişmez.

Yenidoğan Bebeklerde Kalp Atış Hızı,

Bilindiği gibi insanların yaşı büyüdükçe nabız sayısı durumunda ciddi bir azalma meydana gelir. Bu bazı bedensel fonksiyonlar ile doğru orantılı olan bir şeydir. Peki, yenidoğan bir bebekte kalp atış sayısı ortalama olarak kaç olmakta Bebeklerde kalp atış sayısı 125 civarıdır.  Yani yoğun ve yüksek hızda bir atış durumu söz konusu. Bazen bebeklerde en düşük kalp atım sayısı 70 en yüksek kalp atım sayısı ise 190 sayılarına kadar ulaşabilir. Aynı tempoda ve sürekli olarak artan ritim özellikleri ile gerçekleşir. Bu bahsettiğimiz verilerin dışında karşılaşacağınız bir durum olduğu zaman mutlaka uzman doktorlardan gerekli olan tıbbi yardımı almanız veya danışmanız gerektiğini vurgulamak isteriz. Yaş ilerledikçe ve büyüme olduğu sürece nabız sayısı düşer. Yaşlılık döneminde ise nabız sayısı en aza inen dönem olarak bilinir. Bu dönemlerde nabız sayısı 60 ila 70 sayısı arasında artış göstermektedir. Yani en yoğun olarak ritim özellikleri durumunda artış görülen dönem yeni doğan zamanlarıdır. Bu bebeğin büyümesi ve hızlı bir biçimde gelişmesi için büyük rakamlara varan nabız durumunu ortaya çıkarır. Yani 125 sayısı ile kalp atım sayısı olan bir bebekte normal olmayan bir durum söz konusu değil. Bu konuda içiniz rahat olsun. Bilinçli bir aile bireyi olarak dönemsel olacak biçimde bebeğinizin nabız ve ritim özellikleri ile ilgili kontrolleri yapabilmeniz de büyük yarar vardır.

Bebeklerde Düzensiz Kalp Atışları,

Aritmi kalbin normal düzeninden farklı bir şekilde atmamasıdır. Yani kalp ritminde bir sorun vardır. Çocuklardaki bu düzensiz kalp atışının pek çok nedeni olabilir. Bir hastalık yada bir ateş durumundan kaynaklı geçici bir aritmi durumu oluşabilir. Tabi bu ritm bozukluğunun bebekte bir kalp hastalığının belirtisi de olabilir. Alınan bazı ilaçlardan kaynaklıda olabilir. Anne ve babalar tarafından bebeğin kalp atışları kontrol edildiğinde eğer normal olmayan bir durum söz konusuysa ( 1 dk içinde normalden çok az veya çok hızlı atıyorsa) mutlaka bir doktora danışılması gerekir. Öte yandan ritim bozukluğunun herhangi bir yaşta da ortaya çıkabileceği akıldan çıkmamalıdır.

Bebekte Kalp Atışlarını Etkileyen Etmenler,

Bir bebeğin kalp atışları vücudun büyüklüğü, havanın sıcaklığı, duygular, kullanılan ilaçlar, hareketlilik düzeyi ve hastalık gibi durumlardan etkilenebilir. Eğer bebek çok  hareketliyse, sürekli bir uyarılma halindeyse kalp uyku yada dinlenme halinden daha hızlı atabilir. Çocuk üzgün, heyecanlı, stresliyse kalp sakin ve huzurlu durumundan daha hızlı atabilir. Çocuğun otururken ve ayaktaki pozisyonlarında bile kalp farklı hızlarda atabilir.
]]>
Heyecanlanınca Kalp Çarpıntısı https://www.kalphastaligi.gen.tr/heyecanlaninca-kalp-carpintisi.html Mon, 22 Oct 2018 10:57:34 +0000 Heyecanlanınca Kalp Çarpıntısı, Kalp çarpıntısı durumu kalp vuruşlarının ya da atışlarının hissedilir derecede artması neticesinde ortaya çıkan bir durumdur. Bu sorun boğaz, göğüs ya da boyun bölgesinde hissedileb Heyecanlanınca Kalp Çarpıntısı, Kalp çarpıntısı durumu kalp vuruşlarının ya da atışlarının hissedilir derecede artması neticesinde ortaya çıkan bir durumdur. Bu sorun boğaz, göğüs ya da boyun bölgesinde hissedilebilir. Çarpıntı esnasında ise hoş olmayan bir kalp vuruşları hissetmek ve sakin durumun birden bire hızlandığı görülebilir. Bu durum özellikle de heyecanlanınca kalp çarpıntısı yaşanmasına yol açmaktadır. Kişi heyecan, kaygı ya da stres gibi durumlarda en çok bu sorun ile karşılaşması söz konusu olmaktadır. Bu tür özel durumlarda kişi normal kalp atış sayısının çok daha üzerinde bir kalp atışı gözlemlenmektedir. Özellikle de yaşanan kaygılanma ve heyecanlanınca kalp çarpıntısı oldukça yüksek hanelere gelmektedir. Bu makalemizde sizlere heyecanlanınca kalp çarpıntısı sorunun hastalara ne gibi sorunlar yarattığından bahsedeceğiz. Bunun ile birlikte bu soruna karşı neler yapılması gerektiğini açıklayacağız.

Heyecanlanınca Yaşanan Kalp Çarpıntısının Değerleri

Heyecanlanınca kalp çarpıntısının görülmesi dakikada 100 kez atıştan fazla bir atış görülür. Oysaki normal bir bireyde dakikada 60 ile 100 kez arasında bir atış söz konusudur. Özellikle de rutin egzersizlerini aksatmayan ya da birtakım özel ilaçları alan kimselerde kalp atış sayısı ise dakikada 55 kez ve hatta daha da az olduğu görülebilir.

Heyecanlanınca yaşanan kalp çarpıntısının değerleri için kalp atışı dakikada 100 defadan daha da fazla olursa eğer özel bir isim ile anılmaktadır. Tip literatüründe bu duruma taşikardi  denilmektedir. Bunun ile birlikte görülen kalp atışının 50 defanın altına düşmesine bradikardi denilmektedir. Arada kalan artış sayısı için ise yani 60 ile 100 kez arası için ekstrasistol denilmektedir. Tüm bu durumların yaşanmasında heyecan faktörü önemli bir yer tutmaktadır. Özellikle heyecanlanınca kalp çarpıntısı yaşanması oldukça tehlikeli boyutlara oluşabilir. Genellikle yaşanan çarpıntılar ciddi boyutlarda olmayabilir. Fakat yaşanan çarpıntının şiddeti için kalp atış ritmine bakmak yeterlidir. Bunun için de uzman bir destek alınması şarttır.  

Heyecanlanınca Kalp Çarpıntısının Nedenleri

Kalp çarpıntısı yaşayan bireylerin o an için heyecanlanması durumu söz konusudur. Kişi ister istemez panik yapabilir. Bunun ile birlikte bu soruna neden olan etkenleri ise şu şekilde sıralamak mümkündür:

 • Çarpıntının yaşanması ile birlikte bilinen kalp problemlerinin varlığı
 • Kalp sorunları yönünden önemli risk koşullarına sahip olmak
 • Düşük dereceli potasyum düzeyi gibi kanda bulunan minerallerde görülen anormallik
 • Anormal olan kalp kapakçıkları sorunu yaşanması
 • Kafein ve nikotinin bol miktarda tüketilmesi
 • Kullanılan ilaçların yan etkileri
 • Ateş yükselmesi
 • Yapılan yanlış egzersizler
 • Anksiyete, stres, korku, panik atak ve heyecanlanınca kalp çarpıntısı sorunu yaşanması söz konusudur.

Kalp Çarpıntısına Karşı Yapılması Gerekenler

Heyecanlanınca kalp çarpıntısı yaşayan bireylerin bu durumun sık sık yaşanmaması için bazı hususlara dikkat etmeleri gerekmektedir. Hastaların mutlaka düzenli olarak spor ve egzersizler yapması ve sigaradan uzak durması gerekir. Heyecanlanınca kalp çarpıntısı için stres ve anksiyetenden uzak bir ortamda olmak oldukça önemlidir.

]]>
Kalp Damarları https://www.kalphastaligi.gen.tr/kalp-damarlari.html Mon, 22 Oct 2018 19:26:34 +0000 Kalp damarları, insan vücudunda gün içerisinde 100 bin kez çarpan kalbin iyi bir oksijenlenme sistemi ve beslenme sistemi olması gereklidir. Diğer organlar gibi kalpte hücrelerden meydana geldiği için kanlanması ve oksijenlenmesi g Kalp damarları, insan vücudunda gün içerisinde 100 bin kez çarpan kalbin iyi bir oksijenlenme sistemi ve beslenme sistemi olması gereklidir. Diğer organlar gibi kalpte hücrelerden meydana geldiği için kanlanması ve oksijenlenmesi gereklidir. Ayrıca kalbin dört odacığı da kanla dolu olsa da beslenmesi için aort atardamarlarından, sol ve sağ koroner arterler yani kalp atardamarlarından beslenmektedir. Kalp damarları deyince aklımıza ilk önce kalbimizin oksijen götürülmesine ve beslenmesine yardım eden koroner damarlar akla gelmektedir. Kroner damarları kalbin dış yüzeyinde bulunmaktadır. Kalbe kan getiren toplardamar, kanı götüren damar atardamardır. Kan kalpten çıktıktan sonra kanın geri dönüşünü engelleyen de kalp kapakçıkları vardır. Kişilerde oluşan kalp krizi durumu ise bay-pas uygulaması, stent uygulaması, kolesterol plakları ve tıkanmaların meydana geldiği koroner damarlarında bu olaylar oluşmaktadır. Özellikle kalbe kan getirip götüren pulmoner arter ve aorta damarları dolaşım sisteminde koroner damarlar ile karıştırılmaması lazımdır. Kalbi besleyen 3 ana damar mevcuttur. Koroner arterler aorttan 2 ana dal şeklinde çıkmaktadır.

Kalp damarları nelerdir

Kalbin sağ tarafında: Kalbin sağ tarafında kısıma alt ve üst ana damarlar sağ kulakçı tarafına gelir. Sağ karıncık kısmından ise akciğer atardamarı çıkmaktadır. Bu damar kalpten çıktıktan sonra iki kısma ayrılır. İkiye ayrılan bu damar akciğere doğru yol alır.
 • Sağ koroner damar(RCA-Right coronary artery): Atardamar kalbin sağ kulakçığını, arka yüzü ve karıncığı kandırır ve besler. Sağ koroner damardan sol ventrikül, akut marjin, sinüs düğümü arteri gibi dallar çıkmaktadır. Bu dala posterior descending dalını denilmektedir. Bu kısımdaki  damarlarda tıkanıklık olduğu zaman kalp krizi yada miyokart infarktüsü kanlandırılmış oldukları kalp kısmında harabiyet ve bu sebepten dolayı kasılma bozuklukları gelişir. Kalbin beslenmesini sağlayan damarların açık kalması çok önemlidir. Ateroskleroz yani koroner arter hastalığında damarlarda plak tarzında yapılar gelişir ve zamanla ilerleyerek tıkanıklıklara ve darlıklara neden olarak kalp kasının beslenmesinin bozulmasına ve bu da ciddi sorunlara neden olmaktadır.
Kalbin sol tarafına: Akciğere gidip temizlenen kan sol kulakçığa dört parça halinde akciğer toplardamarıyla gelmektedir. Sol karıncıktan temiz kan olarak aort atardamarıyla dışarı çıkmaktadır. Bu bölümdeki kalp damarlarını incelediğimizde;
 • Sol koroner Damar (left main coronary artery): Klapta sol ana koroner arter ve ardından sol ön inen arter ve devamında sirkumfleks arter olarak iki parçaya ayrılır. 
LAD (sol ön inen atardamar-left anterior descending artery): Bu damarlar kalbin ön kısmının yüzeyinde yukarıdan aşağıya doğru uzanmaktadır. LAD damarları kalbin yüzünü kandırmaktadır. Lad damarlarından çıkan dallar septal ve diyagonal olarak ayrılmaktadır. Kalp damarları içinde kalp kasının en büyük kısmını sulayan damardır. Bu sebepten dolayı kalbin en önemli damarıdır. Bu damarından kaynaklı kalp kası ve kalp krizi hasarı büyük olmaktadır.

Sirkumfleks (Cx) arter: Bu damarlar kalbin arka kısmına ulaşarak sol kulakçığı, sağ karıncık tarafını, arka ve yan kısımları kandırır ve besler. Sirkumfeks arter damarından çıkan yan dallara obtus denilmektedir. Bu kalp damarlarına bazende posterior descending adıda verilmektedir.
]]>
Kalp Batması https://www.kalphastaligi.gen.tr/kalp-batmasi.html Tue, 23 Oct 2018 06:33:15 +0000 Kalp Batması, Asıl görevi vücuda kan pompalamak olan kalp, vücutta hayati fonksiyonları gerçekleştiren bir organdır. Kalpte bazı zamanlarda sıkışma ve batma hissi oluşabiliyor. Kalpte iğne batması hissi şeklinde ifade edi Kalp Batması, Asıl görevi vücuda kan pompalamak olan kalp, vücutta hayati fonksiyonları gerçekleştiren bir organdır. Kalpte bazı zamanlarda sıkışma ve batma hissi oluşabiliyor. Kalpte iğne batması hissi şeklinde ifade edilen şikayetin altında yatan ciddi sorunlar olacağından, asla ihmal edilmemelidir. Batma ve sıkışma hissi koroner arter hastalığı gibi pek çok kalp rahatsızlığıyla bağlantılı olabilir.

Kalpte hissedilen ağrı ve batma hissinin değişik sebepleri vardır ve bu ciddi bir durumdur.  Kalbin bu batma ve sıkışma hissinden ötürü şikayette bulunan hastaların genel rahatsızlığı koroner arter rahatsızlığıdır. Koroner arter rahatsızlığının belirtileri olarak sol tarafta uyuşmalar başlar, çenede kayma ve uyuşmalar, kolda uyuşmalar, egzersiz sırasında zorlanmalar ve kalpte sıkışma hissidir. Bu rahatsızlık verici durumlar stresli zamanlarda daha fazla olmaktadır. Damarlar daralmakta ve zamanla kalbin beslenmesi azalmaktadır. Kalpteki batma hissinin bir sonucu olarak görülebilecek olan koroner arter rahatsızlığı genel olarak kalp krizi olarak sonuçlanır ve şiddetlenir. Kalbin yorgun hissedilmesi, sıkışması ve yanma batma hissi genel olarak kalp hastalıklarının başlamasının işaretleridir. Kalp hastalıklarının sebebi de belli sebeplerden dolayı kanın kalbe pompalanamaması ve bunun sonucunda da kalbin yeteri kadar beslenmemesidir. Kalpte hissedilen bu batma hissi için hemen doktor kontrolüne alınmalı ve gerekli muayene ile teşhis koyulmalıdır.

Kalp Batması Hissinin Sebepleri Nelerdir

Kalbin etrafını saran ve kalbin beslenmesini sağlayan atardamarlar, koroner arterlerdir. Beslenme alışkanlıklarının bozukluğu, aşırı yağlı beslenme ve hareketsizlik gibi etkiler tüketilen besinlerin yan maddelerinin damarlarda birikmesine neden olabilir. Bu durum ise damar yapısının bozulmasını tetikleyip, koroner arter rahatsızlığına yol açabilir. Daha çok 50 yaş üstü kişilerde görülen bu rahatsızlığa, kadınlardan daha çok erkeklerde daha fazla rastlanılıyor. Kalpte sıkışma ve batma hissi, koroner arter rahatsızlığının belirtileri arasındadır. Bunun yanı sıra kolda uyuşma, çenede kayma ve uyuşma, egzersiz yaparken çok fazla zorlanma gibi durumlar rahatsızlığın bulguları arasındadır. Daha doğru ve detaylı tetkik için mutlaka uzman bir doktora başvurulması gerekiyor. Kalpte batma ve sıkışma hissi genellikle kalp krizi ile karıştırılmaktadır. Fakat bu her zaman kalp krizinin göstergesi olmayabilir. Kalpte sıkışma hissiyatı ile beraber tansiyon yüksekliği şikayeti de söz konusuysa, kalp rahatsızlığından şüphe duyulabilir. Doğru tetkik ve teşhis için bir an önce doktor kontrolüne başlanması gerekir. Kalbe iğne batması şikayeti sık sık tekrarlanıyorsa yada buna tansiyon yüksekliği problemi eşlik ediyorsa, bu durum kalp hastalıklarının belirtisi olabileceğinden derhal gerekli tanı için uzman doktora başvurulması tavsiye edilir.
]]>
Bebeklerde Kalp Atışı Sayısı https://www.kalphastaligi.gen.tr/bebeklerde-kalp-atisi-sayisi.html Tue, 23 Oct 2018 18:53:02 +0000 Bebeklerde Kalp Atışı Sayısı, oldukça önemlidir. Kalp atışı sayısının normalden az veya çok olması kalp hastalıklarının en önemli belirtisidir. Kalp atış hızına nabız denir. Bebeklerde kalp atış sayısının y Bebeklerde Kalp Atışı Sayısı, oldukça önemlidir. Kalp atışı sayısının normalden az veya çok olması kalp hastalıklarının en önemli belirtisidir. Kalp atış hızına nabız denir. Bebeklerde kalp atış sayısının yani nabzın normalden çok ya da az olması bir çok hastalığın habercisidir. Bu yüzden özellikle de bebeklerde kalp atım sayısının takipçisi olmak gerekir.

Kalp Atım Sayısının Normal Değerleri

Göz ardı edilmemesi gereken nokta yaşa göre kalp atım sayısının değişilik göstermesidir. 0-1 yaşındaki bebeklerde kalp atım sayısı 120-140 olmalıdır. 1-3 yaşında bebeklerin ise 90-120 arası normal olarak kabul edilir. Evde bebeklerin kalp atım sayısı kolaylıkla tespit edilebilir. Bebeğin boyundaki atardamarın üstüne parmak kalp atımı hissedilecek şekilde konulur ve bir dakikalık kalp atım sayısı ölçülür. Eğer yukarıda belirtilen sınırların üstünde ya da altında ise bir çocuk kardiyoloji uzmanına bebek götürülmelidir. 

Kalp Rahatsızlığı

Özellikle bebeklerde kalp atım sayısının fazla olması doğuştan gelen genel olarak kalıtımsal olan kalp anatomisi bozukluklarına işaret eder. Bebeklerde anne karnında sağ ve sol kalbi ortadan ayıran duvar deliktir. Doğumla birlikte bu delik kapanmalıdır. Ancak bu delik bazı bebeklerde kapanmaya bilir. Bu durum yüzünden bebeklerde kalp atım sayısı fazla olabilir. Ve yine bunun gibi kalp kapak hastalıkları ve damar rahatsızlıkları bebeklerde kalp atım sayısını arttırabilir. Kalp hastalıkları bebeklerde oldukça dikkate alınması gereken bir durumdur. Ve fark edildiği takdirde acilen tedavi başlatılmalıdır. Kalp atım sayısının yanı sıra bebeklerde vücut ısısı dakikada alıp verdiği nefes sayısı tansiyon gibi hususlar da önemlidir ve dikkatle takip edilmelidir.
]]>
Bebeklerde Kalp Kapakçığı Açıklığı https://www.kalphastaligi.gen.tr/bebeklerde-kalp-kapakcigi-acikligi.html Wed, 24 Oct 2018 06:56:34 +0000 Bebeklerde kalp kapakçığı açıklığı, aslında doğumsal bir hastalıktır. Doğum öncesi kalbin tam gelişememesi sebebiyle bebekte birçok kalp rahatsızlığı görülebilir. Doktorlar genellikle bebeklik döneminde veya çocukluk Bebeklerde kalp kapakçığı açıklığı, aslında doğumsal bir hastalıktır. Doğum öncesi kalbin tam gelişememesi sebebiyle bebekte birçok kalp rahatsızlığı görülebilir. Doktorlar genellikle bebeklik döneminde veya çocukluk yaşlarındayken kalp rahatsızlıklarını tespit ederler fakat bazen bu kalp rahatsızlıkları yıllarca kendini göstermeden devam eder ve kişi bir şikayeti olmadan yaşayabilir. Bebekte görülen bu kalp rahatsızlıklarının birçok sebebi olabilir. Bunları maddeleyecek olursak şunlardır;
 • Anne veya babada doğumsal kalp rahatsızlıklarından birinin olması
 • Daha önce doğan kardeşlerinin biri veya birkaçında kalp rahatsızlığı olması
 • Annede şeker hastalığının olması
 • Annenin gebelik esnasında kızamık rahatsızlığı geçirmesi
 • Annede HIV hastalığının olması
 • Annenin hamilelik sırasında alkol ve uyuşturucu gibi maddeler almış olması
 • Annenin Kullanmış olduğu bir takım ilaçlar
Bebeklerde önemli bir kalp rahatsızlığı olan kalp kapakçığı açıklığı ise kalpteki sol ve sağ kulakçıkların arasında bulunan duvarda doğuştan açıklık olmasıdır. Kalp kapakçığı açıklığı sebebiyle akciğerlerde oksijenlenmiş kanın bir kısmı aort ile organlarımıza gönderileceğine, bu açıklıktan kısa devre yaparak tekrar sağ kalbe oradan da akciğerlere geçiş yapar. Bunun devamında yıllar içinde akciğere giden kanın artmasına bağlı olarak kalp içindeki basınç dengelerini değiştirir, akciğer damarlarında basınç yükselmesine, sağ kalp boşluklarının büyümesine, kasılma gücünde azalmaya ve aritmilere neden olabilir.

Bebeklerde kalp kapakçığı açıklığı tanı nasıl konulur

Bebeklerde kesin tanı çocuk kardiyoloji uzmanınca yapılan tetkik ve ekokardiyografi sonucu ortaya konur. Fakat bunun yanında doktora ve hastaneye pek gitmemiş bireylerde tanı 30-40 yaşına kadar konulamadığı durumlarda vardır. Kalp kapakçığı açıklığı büyük olan hastalarda bu yaşlarda nefes darlığı, ritim bozuklukları ve kalp yetmezliği gibi rahatsızlıklar ortaya çıkabilir.

Bebeklerde kalp kapakçığı açıklığı Tedavisi

Kalp kapakçığı açıklığı, büyüklüğü ve akciğer atardamardaki basıncın yüksekliğine bağlı olarak tedavi zamanı belirlenir. Kalp kapakçığı açıklığı kendiliğinden kapanmadıysa ve anormal kan geçişi belirli bir seviyenin üzerinde olursa, açıklıklar genellikle 4-6 yaşlarında yani çocuklarda okul öncesinde kapatılması gerekir. Açıklığı kapatmada genel olarak damar yoluyla yerleştirilen kapatma cihazları veya cerrahi yöntem kullanılır.

Bebeklerde kalp kapakçığı açıklığı cerrahi yöntem

Ameliyat sırasında açıklık büyük ise yama konularak açıklık kapatılır, açıklık küçük ise dikilerek kapatılır. Ameliyat yapılacak hastanın 5-7 gün hastanede kalması gerekir, tam iyileşme süreci ise 45 günde olur. Ameliyat sonrasında %5 oranında komplikasyonlar görülebilir. Bunlar; ölüm, felç, kanama, aritmi, sinir hasarı, kalp yetmezliği ve tekrar ameliyat olabilir.

Damar yoluyla yerleştirilebilen kapatma cihazları

Bu tedavi yöntemi için cilt üzerinden damara girilerek açıklığı kapatan cihazlar (şemsiye) kullanır, bu cihazlar ameliyata alternatif olarak çıkmıştır.
Şemsiye adı verilen bu cihazın kullanımında ameliyata göre bazı avantajları vardır. Bunlar;
 • Açıklığı kapatmadan başarı oranı gayet yüksektir.
 • Hasta çok geçmeden hastaneden çıkar ve iki gün içerisinde normal yaşantısına döner.
 • Komplikasyon olayı ameliyata göre %5 daha düşüktür.
 • Hasta 3-4 hafta içerisinde ağır eforlu hareketleri dahi yapabilir.
Şemsiye kullanımının komplikasyon oranı ise %2'dir. Bunlar; ölüm, kanama, felç, cihazın yer değiştirmesi, aritmi ve açıklığın tam kapanmaması olabilir.
]]>
6 Haftalık Bebek Kalp Atışı https://www.kalphastaligi.gen.tr/6-haftalik-bebek-kalp-atisi.html Wed, 24 Oct 2018 23:12:49 +0000 6 Haftalık Bebek Kalp Atışı,6. haftada bebeğinizin kalp atışı başlamaktadır. Döllenmeden hemen sonra 22. günde yani tam 3. hafta 1 gün sonra embriyonun kalp atışı başlamaktadır. 6. hafta içinde bu atımla
6 Haftalık Bebek Kalp Atışı,6. haftada bebeğinizin kalp atışı başlamaktadır. Döllenmeden hemen sonra 22. günde yani tam 3. hafta 1 gün sonra embriyonun kalp atışı başlamaktadır. 6. hafta içinde bu atımlar dakikada 105-112 civarında olur. Kan artık vücutta dolaşmaya başlamıştır. Kalp döllenme gerçekleştirmeden önce doğuma kadar tam 54 milyon kez bütün bir hayat boyunca da kabaca bir hesap ile tam 3.2 milyar kez hiç yorulmadan atmaktadır. Sizi hamileliğiniz sürecinde en iyi hissettiren an bebeğinizin ilk kalp atışını duyduğunuz andır. Bebeğinizin kalp atışı onun varlığını ispatlamak için birçok sayıda metot bulunmaktadır. Döllenmeden tam 22 gün sonra daha yeni başladığında bebeğinizin kalp atışı ses gibi zayıf olduğundan dolayı ultrasonografide yanıp sönen bir far gibi görürsünüz. Bebeğinizin kalp atış sesini duyabilmek için biraz zaman geçmesi gerekir.

6 Haftalık Bebeğin Doppler İle Kalp Atışının Dinlenmesi

Ultrasonograi makinelerinin büyük bir özelliği olan doppler ile bebeğin kalp atışı dinlenir. Bu sayesinde bebeğinizin kalp atışı sesini duuarsınız. Ancak çok kısa tutulması gerekir. Bunun nedeni ise erken haftalarda dopplerin oluşturmuş olduğu ısının artması eğer dört dakikayı geçer ise bebeğe zarar vereceği yönünden çalışmalar yapılmıştır. Doktorların kullandıkları ve sürekli boyunlarında gezdirmiş oldukları steteskop adı verilen cihazlar bebeğinizin kalp atışını ayırt edecek kadar hassas olmadığından dolayı bu amaç için kullanılmaz. Bir de 6 haftalık bebeğin doppler yöntemi ile dinlenmesi dışında çok daha ileri düzeyde olan steteskop (fetoskop) adı ile bilinen dinleme yöntemi bulunmaktadır. 

6 Haftalık Bebeğin Steteskop İle Kalp Atışının Dinlenmesi

Çok daha ileri düzeyde steteskop olan fetoskop adı verilen cenin birazcık büyüdüğünde ortalama 17. hafta civarında olan bebeğin kalp sesini yakalamaktadır. Özellikle de bebek eğer çok hareketli ise kalbinde yeri değiştiğinden dolayı bulmak biraz zaman almaktadır. Bu sebepten dolayı doğum kliniği ve kadın hastalıkları alanından bize çok yardımcı olan sağ kolumuz ultrasonografi makinelerini bazende doğum uzmanı ile kadın hastalıkları uzmanının steteskopu olarak olmaz ise olmazı olarak tanımlanır. Anne adayını kalp atışından ayrı olarak izlenen bebeğin kalp atışı hamileliğin en önemli bulgusundan birisidir. Bebeğin kalp atışı anne adayından çok daha fazla olduğundan dolayı ayırt etmek çokta zor değildir. Bu haftalardan önceki haftalarda düz bir şekilde olan embriyonun özellikle de sinir sisteminin katlanması ile daha kıvrık bir hal aldığından dolayı daha kolay far edilir bir hal alır. Bu kıvrılmalar göğüs ve karın boşluklarını ayırır ve ileri ki zamanlarda bebeğinizin solunum ile sindirim sisteminin iç kısmını kaplar ve yolk sac adı verilen oluşma meydana getirmektedir.
]]>
Kalp Krizi Sonrası https://www.kalphastaligi.gen.tr/kalp-krizi-sonrasi.html Thu, 25 Oct 2018 09:32:24 +0000 Kalp krizi sonrası, neler yapılmalıdır Kalp krizi geçiren her birey kriz sonrası doğal olarak korkmaktadır. Çünkü yaşadığı bu olay bireyin hayatını tehdit etmiş ve riske atmıştır. Kalp krizi geçiren birey her ne kadar dok Kalp krizi sonrası, neler yapılmalıdır Kalp krizi geçiren her birey kriz sonrası doğal olarak korkmaktadır. Çünkü yaşadığı bu olay bireyin hayatını tehdit etmiş ve riske atmıştır. Kalp krizi geçiren birey her ne kadar doktor tavsiyelerini dinlese de uygulasa da yine de tedirgin olmaya ve korkmaya devam eder. Kalp krizi geçiren bireyler kriz sonrası kendilerini elbette kötü hissedebilir. Kalp krizini geçiren birey bu yaşadığı hisleri kendi içinde yaşamamalı başkaları ile paylaşmalıdır. Sahip olduğu bu kötü hisler ilerleyen süreçte kendiliğinden kaybolup gidebilir. Sadece kalp krizi geçiren birey değil kalp krizi yaşayan bireyin ailesi de çeşitli hislere kapılır ve korkular yaşar. Kalp krizi geçiren bireyler 1 ay sonra iş hayatına dönebilir. Ancak bu süreç kriz geçiren bireyin kalbinin aldığı hasara göre farklılık göstermektedir. Kalp krizi geçiren bazı bireyler kriz sonrası daha az yorucu işleri tercih edebilir ve iş değiştirebilirler. Kalp krizi geçiren birey bir daha kriz geçirip geçirmeyeceğini elbette bilemez. Ancak doktorun verdiği ilaç, diyet, egzersiz ve dinlenme ile ilgili tavsiyelerine uyarak temkinli davranır. 

Kalp Krizi Sonrası Nasıl Davranılmalıdır

Kalp krizi geçiren birey kriz sonrası ilk 1 haftayı yatarak geçirmelidir. Kalp krizi geçiren birey yaşadığı kriz sonrası eğer sigara içiyor ise mutlaka sigarayı bırakmalıdır. Sporu bir yaşam tarzı haline getirmeli ve düzenli egzersiz yapmalıdır. Egzersiz yapmak çoğunlukla bütün kalp hastalarına önerilmektedir. Ancak yapılan egzersizin doğrusu ve ölçüsü doktorun tavsiyesi ile yapılan egzersiz olmalıdır. Bundan dolayı birey yaptığı egzersizlere de dikkat etmelidir. Birey egzersiz miktarını doktoru ile konuşmadan egzersiz yapmamalıdır. Düzenli bir şekilde tansiyonunu kontrol ettirmeli belli aralıklar ile tansiyonu ölçtürmelidir. Sağlıklı olan besinler tüketmeli ve çok yağlı gıdalardan uzak durmalıdır. Az yağlı besinleri tercih etmekle birlikte kilo aldıran gıdaları tüketmemelidir. Kalp krizi geçiren birey iyi ve düzenli bir şekilde beslenerek yeni bir kalp krizi ihtimalinin önüne geçebilir. İlaçlarını vaktinde ve düzenli kullanmalı, doktorunun tavsiyelerine uymalı ve bu konuda çok dikkat davranmalıdır. 


]]>
Kalp Rahatsızlıkları https://www.kalphastaligi.gen.tr/kalp-rahatsizliklari.html Fri, 26 Oct 2018 07:31:40 +0000 Kalp rahatsızlıkları, yaşamı tehdit eden hastalıklar içinde ilk sıradadır. Günümüzde daha da artış gösteren bu rahatsızlıkların en önemli sebepleri, başta sigara olmak üzere, yüksek kolesterol, yüksek tansiyon, şeker, a Kalp rahatsızlıkları, yaşamı tehdit eden hastalıklar içinde ilk sıradadır. Günümüzde daha da artış gösteren bu rahatsızlıkların en önemli sebepleri, başta sigara olmak üzere, yüksek kolesterol, yüksek tansiyon, şeker, alkol, stres, kötü beslenme ve hareketsizliktir. En sık rastlanan 5 kalp hastalığı ise şunlardır:

Koroner arter hastalıkları:
Tüm ölüm sebepleri arasında birinci sırada yer alan koroner arter rahatsızlıkları, kalbin etrafında bulunan ve onu besleyen damarlarda meydana gelen daralmalar sonucu ortaya çıkar. Hastalık göğüs ağrısı ya da doğrudan kalp krizi ile kendini belli eder. Sol göğüsten başlayıp, boyuna ve çeneye yayılan ağrılar da belirtiler arasındadır. Daralmış ya da tıkanmış damarların tedavisinde 3 yöntem vardır. İlaç, balon veya stent takılması ile by-pass ameliyatları.

Mitral kapak hastalıkları:
Mitral kapaklardaki sorunlar romatizmal, dejeneratif ve iskemik kapak rahatsızlıkları olarak ortaya çıkar. Darlık, yetmezlik ya da ikisi bir arada görülebilir. Nefes darlığı, efor kapasitesinin düşmesi ve çarpıntı ile kendini gösteren mitral kapak rahatsızlıkları, geceleri nefes darlığı ile uyanma şikayetine de yol açar. Bu rahatsızlığın tedavisi balon veya cerrahi tedavidir.

Aort kapak hastalıkları:
Aort kapağındaki rahatsızlıklar aort darlığı ya da yetmezliğidir. Göğüs ağrısı, bayılma nöbetleri, nefes darlığı ve çarpıntı ile kendini gösteren bu rahatsızlıkları sebebi, hastalığın görülme yaşına göre değişir. Bu hastalıkta aort kapağı değişimi ya da kapağın onarımı operasyonları uygulanır.

Aort anevrizmaları:
Aort damarı kalpten çıkar ve dört bölgeye ayrılarak vücuttaki bir çok organa yayılır. Vücudun ana arteri olarak bilinen bu damar bir çok organı besler. Bu damardaki genişlemeye aort anevrizması adı verilir. Eğer bununla birlikte aort kapakçık sorunu da varsa hastalık kendini göğüs ağrısı ve nefes daralması ile gösterir. Hayati risk taşıyan bu rahatsızlığın tedavisi cerrahi yöntemlerle yapılır.

Atriyal septal defekt:
Kalpte, her iki kulakçık arasındaki duvarda delik oluşması ile meydana gelen bu rahatsızlık, eğer çocukluk döneminde bu delik kapanmazsa, cerrahi yöntemlerle yapılır. Çocuklarda, nefes darlığı, çabuk yorulma, halsizlik ve yorgunluk ile kendini gösteren bu rahatsızlığın tanısı ekokardiyografi ile konur. 

Kalp rahatsızlıkları, cinsiyet ve yaş faktörlerine bakılmaksızın herkeste görülebilir. Bu rahatsızlıklardan korunmanın ilk adımı sigaradan uzak durmaktır. Sonrasında ise kilo, tansiyon ve şekeri kontrol altına almak, kalp rahatsızlıklarını önlemede çok faydalı olacaktır.
]]>
Koroner Kalp Hastalığı https://www.kalphastaligi.gen.tr/koroner-kalp-hastaligi.html Fri, 26 Oct 2018 20:34:07 +0000 Kroner kalp hastalığı, kroner arter kalbin çevresini kaplayan ve kalbin beslenmesine yardımcı olan atardamarlara verilen addır. Çok fazla yemek, aşırı yağlı gıdaların tüketimi, beslenme düzensizliği, yaşam tarz Kroner kalp hastalığı, kroner arter kalbin çevresini kaplayan ve kalbin beslenmesine yardımcı olan atardamarlara verilen addır. Çok fazla yemek, aşırı yağlı gıdaların tüketimi, beslenme düzensizliği, yaşam tarzının hareketsiz olması gibi nedenlerden dolayı tüketilen gıdaların yan maddeleri damarlarda birikebilir. Damar duvarı genişleyebilme özelliğine sahip olan bir yapıdadır. Damarlarda kan oranı bazı durumlarda artar, ancak bu artış kişiye basınç olarak dönüş yapmaz. Tuzlu gıdaların tüketimi nedeniyle vücut dengeyi sağlayabilmek için su tutar. Bu durumda kan basıncında hemen artış gözlemlenmez. Çünkü damar esneyerek, artan kan miktarı dengelenir.

Kroner kalp hastalığında sorun, damarların yapısında gelişen bozukluktan kaynaklanır. Beslenme alışkanlığında yaşanan bozukluk belli bir yaştan sonra damar duvarlarında yan maddelerin birikimine neden olarak zamanla kaslar işlevini yerine getiremez. Yani kaslarda esneme olmaz. Damar tıkanabilir ya da daralma oluşabilir. Bu durumda kalbe yeterli oranda kan ve oksijen ulaşmaz. Bu durumda kroner kalp hastalığı meydana gelir. Kroner kalp hastalığının en önemli nedeni damar sertliğidir.

Kroner kalp hastalığı kimlerde görülür

Kroner kalp hastalığı her yaş insanda görülebilir. Ancak özellikle 60 yaşını geçmiş erkeklerde, 70 yaşını geçmiş kadınlarda görülebilen bir rahatsızlıktır. Yaş hastalığa ait bulguların ortaya çıkmasında önemli bir etkendir. Daha çok 50 yaş üzeri kişilerde görülen hastalık erkeklerde kadınlarda daha fazla görülür. Kadınlarda doğal olarak salgılanan östrojen hormonu kadını bu hastalıktan korur. Menopoz dönemine ulaşan ve östrojen salgısı kesilen kadınlarda kalp damar hastalığı gelişme riski daha fazladır. Sigara çoğu hastalık için bir etken olduğu gibi, kalbin beslenmesini bozarak kroner kalp hastalığına da yol açabilir. Düzensiz beslenme, beslenme bozuklukları nedeniyle kolesterol artarak, tansiyon artışına yol açar. Bu gibi rahatsızlıkların haricinde şeker hastalığı, aşırı alkol kullanımı, stresli bir yaşam, hareketsiz yaşam, genetik yatkınlık gibi daha pek çok etken hastalığa yol açabilir.

Kroner kalp hastalığı belirtileri nelerdir

Kroner kalp hastalığı bazen herhangi bir belirti vermeden devam edebilir. Hastalığın şiddeti ve yaşanan belirtiler kişiden kişiye farklılık gösterebilir. Hastalık ilerledikçe kalbin beslenmesi yetersiz olur. Bu durumda kalbe yeterli oranda kan ulaşmaz ve göğüs ağrısı yaşanmaya başlanır. Yaşanan göğüs ağrısı zamanla sağ kol ve çeneye kadar uzanabilir. Bazı vakalarda kolda uyuşma görülebilir. Diğer bir belirti ise hareket anında zorluk yaşanmasıdır. Hastalar genelde bu zorluğun sıkıştırıcı bir ağrı olduğundan bahseder. Yapmış oldukları hareketleri yarıda bırakacak kadar keskin bir ağrı olabilir. Hasta dinlenme ihtiyacı hisseder ve dinlendikten sonra ağrı genelde geçer. Bunlar haricinde nefes alış verişinde zorluk, göğüste yanma, yorgunluk yaşanabilecek diğer belirtiler arasındadır. Kişinin stresli olduğu anlarda yaşanan belirtilerin şiddetinin arttığı gözlemlenir. Stres anında damar daralarak kan ihtiyacı yeteri kadar karşılanamaz. Hastalığın ilk belirtisi olarak kalp krizi yaşanabilir. Damar tıkandığında doku ihtiyacı kadar beslenemez. Damarın tıkandığı alanda kalp dokusunda ölüm gerçekleşir. Bu durum kalp krizi olarak tanımlanır. Yaşanan ağrı kendiliğinden geçebilecek bir ağrı değildir. Uzun sürer ve çok yoğun yaşanır. Acilen doktora başvurulmalıdır, çünkü hayati risk oluşturabilir.

Kroner kalp hastalığı tanısı

Hastalık için öncelikli olarak kardiyoloji uzmanına başvurmak gerekir. Doktor hastanın öyküsünü dinledikten sonra bazı testler isteyerek tanıyı koyabilir. Ekg, eforlu ekg, talyum miyokard sşntigrafisi, ekokardiyografik inceleme, kroner anjiografi uygulanacak tetkikelr arasında yer alır. Kroner anjiografi daha çok tanı konulmasında zorluk yaşanan hastalar için uygulanır.

Kroner kalp hastalığı tedavisi

Uygulanan tetkiklerin sonunda tanı koyan doktor ha]]> Kalbin Kapakları https://www.kalphastaligi.gen.tr/kalbin-kapaklari.html Fri, 26 Oct 2018 21:06:42 +0000 Kalbin Kapakları; Kalp, göğüs kafesimizde yapısı bulunan bir organımızdır. Göğsümüzün ortasında yer alan kaslardan oluşmaktadır. Görevi ise, iki ayrı dolaşım sistemine kan pompalamak olarak bilinmektedir. Kalbimizde 2 ade Kalbin Kapakları; Kalp, göğüs kafesimizde yapısı bulunan bir organımızdır. Göğsümüzün ortasında yer alan kaslardan oluşmaktadır. Görevi ise, iki ayrı dolaşım sistemine kan pompalamak olarak bilinmektedir. Kalbimizde 2 adet atrioventriküler kapak, 2 adette semilunar kapak olmak üzere 4 kapakçık bulunmaktadır. Bunlar triküspit kapak, mitral kapak, aort kapağı, pulmoner kapağıdır. Kulakçıklar ve karıncıklar arasında ve karıncıklarla buradan çıkmakta olan damarlar arasında kapaklar bulunmaktadır. Kapakçıklar, kanın tek yönlü akmasını engellemek görevi görmektedir. Kapaklar, kanın karıncıklara tek yönlü girişini sağlamakla birlikte, tek yönlü çıkışını da sağlamaktadır. 


Kalbin kapakları nelerdir

Atrioventriküler kapaklar olarak adlandırılan kapaklar triküspit kapak ve mitral kapaktır.
Triküspit Kapak; Sağ atrium ile sağ ventrikül arasında bulunmaktadır. 3 adet yaprakçık içermektedir. Kanın sağ antriumdan sağ ventriküle doğru tek yönde akışına izin vermektedir. İzometrik kasılma ve gevşeme fazları durumunda kapalıdır.
Mitral Kapak; Sol atrium ve sol ventrikül arasında yer almaktadır. 2 adet yaprakçık bulunmaktadır. Kanın sol antriumdan sol ventriküle doğru akış göstermesine izin vermektedir. İzometrik gevşeme ve kasılma fazlarında kapalıdırlar.

Seminular (Sigmoid) kapaklar olarak adlandırılan kapaklar aort kapağı ve pulmoner kapağı olarak bilinmektedir.
Aort Kapağı; Sol ventrikülden çıkışında aort içerisine yerleşmiş durumdadır. 3 adet yaprakçık bulunmaktadır. Bu kapak izometrik gevşeme ve kasılma dönemi içerisinde kapalıdırlar. Sistol sırasında ise açıktırlar.
Pulmoner Kapak; Sağ ventrikülden çıkışı durumunda pulmoner arter içerisine yerleşmişlerdir. 3 adet yaprakçık içermektedir. Kapak izometrik gevşeme ve kasılma dönemi içerisinde kapalıdır. Sistolik fırlatma döneminde ise açıktırlar. İnspirasyon durumunda kapanması biraz daha gecikmelidir.
]]>
Kalp Çarpması https://www.kalphastaligi.gen.tr/kalp-carpmasi.html Sat, 27 Oct 2018 17:08:50 +0000 Kalp çarpması, kalp yaşam boyunca durmaksızın çalışır. Ancak kişiye kendini unuttur ve nasıl attığı ya da çarptığı hissedilmez. Ancak bazı kişiler zaman zaman karın ya da göğüs bölgesinde kalbinin normalde Kalp çarpması, kalp yaşam boyunca durmaksızın çalışır. Ancak kişiye kendini unuttur ve nasıl attığı ya da çarptığı hissedilmez. Ancak bazı kişiler zaman zaman karın ya da göğüs bölgesinde kalbinin normalden hızlı, düzensiz ve güçlü çarptığını hisseder. Bu durum kalp çarpması olarak tanımlanır. Kalp çarpması, toplumda yaygın görülen şikayetler arasındadır. Her zaman ciddi bir hastalığın belirtisi olmasa da bazı durumlarda altta yatan ciddi bir hastalık olabilir. Kalp çarpması, stres, soğuk algınlığı, kullanılan ilaçların yan etkileri, kansızlık, kafein ve nikotin alımı gibi nedenlerden dolayı oluşabilir. Kalp çarpmasıyla beraber göğüs sıkışması, nefes alıp vermekte güçlük, baş dönmesi, halsizlik, göz kararması gibi şikayetler de görülüyorsa mutlaka doktora danışılması gerekir.

Kalp çarpması nedenleri nelerdir

Psikolojik nedenler: Bazı durumlarda sinirsel olarak kalp çarpması yaşanabilir. Kişi kendini fenalık geçiriyormuş gibi tanımlar. Derin nefes almakta zorlanır ve bu gibi durumlara endişede eklendiğinde çarpıntının şiddeti artabilir. Bu çarpmalar bazen kısa sürede geçebileceği gibi bazı durumlarda gün boyu, hatta birkaç gün etkili olabilir. Beyin her zaman fiziksel ve psikolojik stresi ayırt edemez. Bu durumda stres çarpıntı gibi belirtilere neden olur. Vücut fiziksel bir tehlikeye hazırlanıyormuş gibi beyin kalp atışlarını hızlandırır. Dolayısıyla bu durum kişiye kalp çarpıntısı olarak dönüş yapar. Stresle beraber heyecan, ani korku, endişe, mutluluk, şaşkınlık gibi durumlarda kalp çarpmasına yol açabilir. Özellikle panik atak problemi yaşayan kişilerin en büyük şikayeti kalp çarpmasıdır. Bu nedenle de panik atak hastalarının büyük kısmı kendini kalp hastası zannedebilir.

Aritmi: Halk arasında kalp ritim bozukluğu olarak tanımlanan aritmi, kalp çarpmasına neden olan bir problemdir. Düzenli nabız atışında sayımın dakikada 50-100 kez olması gerekir. Aritmi hastalığında ise bu rakamlar normalden çok daha yüksek olur. Sigara, stres, kansızlık aritmiye yol açan en önemli etkenler arasında yer alır.

Kullanılan ilaçlar: Tansiyon, şeker, kalp, grip ve alerjik reaksiyonların tedavisi için kullanılan bazı ilaçlar kalp çarpmasına yol açabilir. Bunların yanı sıra bazı hastalıklar için kullanılan bitkisel reçeteler de kalp çarpmasına yol açabilir.

Fiziksel aktivite: Çok fazla güç sarf edilen aktiviteler sonrasında kişi kalp çarpıntısı yaşayabilir. Aslında bu durum gayet normaldir. Hareket yoksunu kişilerde sarf edilen efor sonrası ciddi anlamda çarpıntı yaşanabilir.

Kansızlık: Kırmızı kan hücrelerinin sağlıksız olması nedeniyle dokulara gerektiği kadar kan taşınamaz. Dolayısıyla vücutta doku ve hücreler oksijen yetersizliği yaşar. Kalp bu doku ve hücrelere daha fazla kan pompalamak adına daha fazla çalışır ve beraberinde kalp çarpıntısı yaşanır.

Gebelik: Gebelik dönemi birçok şikayeti beraberinde getirdiği gibi kalp çarpıntısı yaşamakta bu dönemde normaldir. Doğum gerçekleştikten sonra çarpıntı şikayeti büyük oranla geçer. Aynı şekilde menopoz ve adet dönemlerinde de kalp çarpıntısı yaşanabilir.

Kalp damar hastalıkları: Beslenme bozuklukları, obezite, sigara, alkol, stres gibi pek çok etken damar tıkanıklığına sebep olabilir. Damar tıkanıklığı vücutta farklı organları etkisi altına alabilir. Tıkanıklığın oluştuğu bölgede bulunan hücrelere yeterli oranda oksijen ulaşmaz. Eğer tıkanıklık kalbi etkilemişse beraberinde kalp atışlarında düzensizlik ve kalpte ritim bozukluğu görülür. Bu şikayetlere ek olarak göğüs ağrısı, kol, sırt ve omuz ağrısı yaşanabilir.

Kalp çarpması tedavisi nasıl yapılır

Kalp çarpması farklı hastalıklar nedeniyle ortaya çıkan bir problem olduğundan tedavinin nedene yönelik yapılması gerekir. Bu nedenle uygulanacak tedavilerde değişiklik olur. Doktor nedene yönelik olarak ilaç tedavisine başlar. Bununla birlikte yaşam tarzında değişiklik, hareketli bir yaşam, sigar]]> Kalp Krizi Sonrası Beslenme https://www.kalphastaligi.gen.tr/kalp-krizi-sonrasi-beslenme.html Sun, 28 Oct 2018 15:04:35 +0000 Kalp krizi sonrası beslenme çok önemlidir. Kişi doktorunun beslenme önerilerine dikkat etmelidir. Kalp krizi sonrası yüksek lif içeren besinler, tam tahıllar, sebze, meyve ve kalp dostu olarak bilinen balık tüketilmelidir. Kal Kalp krizi sonrası beslenme çok önemlidir. Kişi doktorunun beslenme önerilerine dikkat etmelidir. Kalp krizi sonrası yüksek lif içeren besinler, tam tahıllar, sebze, meyve ve kalp dostu olarak bilinen balık tüketilmelidir. 

Kalp krizi geçiren kişinin beslenme şekli yeni bir kalp krizine engel olması açısından oldukça önemlidir. Sindirimi kolay yiyecekler tercih edilmelidir. Çünkü sindirim ile kalbin çalışması arasında ilişki vardır. Özellikle tuz tüketiminden uzak durmalıdır. Doktorun verdiği diyete uygun olarak beslenmelidir. 

Kalp Krizi Sonrası Beslenme Nasıl Olmalıdır
 • Yağlı yiyeceklerden uzak durulmalı. Yağlı yiyecekler kalp yetersizliğine sebep olmaktadır. Özellikle sıcak yaz aylarında beslenmeye daha dikkat edilmeli.
 • Tuzlu yiyecekler tüketilmemeli.
 • Sigara kullanımı asla olmamalı.
 • Bol bol yeşil yapraklı sebzeler yenmeli. 
 • Alkol kullanılmamalı.
 • Tereyağı, margarin gibi katı yağlar tüketilmemeli.
 • Yumurta sarısı, kolesterolü düşüreceğinden fazla olmamak şartı ile haftada 2 defa tüketebilirsiniz.
 • Doktorunuzun verdiği diyete uygun olarak beslenmelisiniz.
 • Hamur işleri, pasta, kurabiye gibi yiyecekler yememelisiniz.
 • Bol bol yeşil yapraklı sebzeler ve meyve tüketmelisiniz.
 • Vücudun su ihtiyacını yeterince karşılamalısınız.
 • Et tüketimi tavsiye edilmez. Balık yiyebilirsiniz.
 • Doktorunuzun verdiği ilaçları düzenli olarak kullanmaya özen göstermelisiniz.]]>
İnsan Kalbi Kaç Odacıktır https://www.kalphastaligi.gen.tr/insan-kalbi-kac-odaciktir.html Mon, 29 Oct 2018 07:44:39 +0000 İnsan Kalbi Kaç Odacıktır, İnsanın kalbinde kanı pompalayan dört adet odacık bulunmaktadır. Üstte iki tane sağ atriyum kulakçık ve sol atriyum kulakçık olmak üzere iki tane odacık bulunmaktadır. Altta ise sağ ventrikül kar İnsan Kalbi Kaç Odacıktır, İnsanın kalbinde kanı pompalayan dört adet odacık bulunmaktadır. Üstte iki tane sağ atriyum kulakçık ve sol atriyum kulakçık olmak üzere iki tane odacık bulunmaktadır. Altta ise sağ ventrikül karıncık ve sol ventrikül karıncık olmak üzere iki tane odacık bulunmak üzere toplamdan dört adet odacık vardır. Ventrikül karıncık ile atriyum kulakçığın birbirine bağlandığı yerde ise iki tane kapakçık bulunmaktadır. Tıp biliminde bu kapakçıklara mitral kapağı ve tricuspid kapağı adı verilir. Karıncıklar (vertrikül) ana atardamara bağlıdırlar. Burada bağlandıkları yerde de iki tane özelleşmiş kapak bulunmaktadır. Bu kapaklara ise aort kapağı ve pulmoner kapağı adı verilir. Şimdi insan kalbinin dört odacığını ayrıntılı olarak açıklayalım.

İnsan Kalbi Kaç Odacıktır İnsan kalbinde toplamda 4 adet odacık bulunmaktadır. 

Sağ Kulakçık (Atrium dextrum): Sağ kulakçık kalbin içinde basis bölümünün sağ köşesinde bulunmaktadır. Sağ atrium dextruma yukarıdan üst toplardamara (vena cava superior) olarak, aşağıdan alt ana toplardamar (vena cava inferior) olmak üzere açılır. Bu damarlar sayesinde bu damarlar ile venöz kan, kalbe geri döner. 

Sol Kulakçık (Atrium sinistrum): Kalbin bir diğer odacığı olan sol kulakçık kalbin hemen arkasında, sol üst yanında yer alır. Burada bulunan boşluğa akciğerlerden oksijenleşip dönen kanı geri getiren dört tane akciğer veni yani tıp biliminde Vena pulmonales açılır. Buraya dolan kanlar ise sol karıncığa doğru geçer. 

Sağ Karıncık (Ventriculus dexter): İnsan kalbinde oluşan bu odacık yapı itibari ile kalbin içinde bir piramit şeklinde boşluk oluşturmaktadır. Sağ Karıncık Kalbin ön yüzüne doğru geniş bir yer kaplamaktadır. Bu boşluk içinden venöz kan akciğerlere pompalanır. Pompalandığı için sağ karıncığın duvarı kalındır. Sağ karıncık ve sol karıncık aynı anda kasılır. Kasılan karıncıktan yani ventrikülden kan akciğer atardamarı ile yani arteria pulmonalis yolu ile akciğere gönderir. 

Sol Karıncık (Ventriculus sinister): İnsan kalbinin bir diğer odacığını oluşturan sol karıncık kalbin diyafragma bölümüne bakan yüzünde yer almaktadır. Apex cordis, sol karıncık sayesinde meydana gelmiştir. Görevi ise, sol kulakçık dan gelen kanı yani arterial kanı bu boşlukta pompalamak ve Aortla vücudun en ince olan kapillerine doğru göndermektir. Bu odacığında pompalama görevi olduğundan dolayı duvar yapısı diğer boşluklara göre daha çok gelişmiştir.

]]>
Kadınlarda Kalp Krizi Belirtileri https://www.kalphastaligi.gen.tr/kadinlarda-kalp-krizi-belirtileri.html Mon, 29 Oct 2018 21:12:33 +0000 Kadınlarda kalp krizi belirtileri, kadınlarda kalp krizi yaşı her zaman hareketsiz yaşam ve sağlıksız beslenme alışkanlıklarından dolayı giderek düşüyor. Genel olarak yaygın bilinenin aksine kadınlarda kalp krizi belirtileri Kadınlarda kalp krizi belirtileri, kadınlarda kalp krizi yaşı her zaman hareketsiz yaşam ve sağlıksız beslenme alışkanlıklarından dolayı giderek düşüyor. Genel olarak yaygın bilinenin aksine kadınlarda kalp krizi belirtileri erkeklerde görülen belirtilenden daha farklıdır. Yani kadınların kendilerine özgü kalp hastalığı belirtileri ve semptomları vardır. Bu belirtiler farkedilmez ise yanlış teşhise sebep olabilir ve durumun daha tehlikeli bir hal almasına neden olabilir. Yapılan araştırmalara göre kalp krizi geçiren kadınların %50 si kalp krizi geçiren erkeklere göre %50 hastaneye yetiştirilme süresinin daha geç ortaya çıktığı belirlenmiştir. Dünyada kadınların %30'u kalp krizinden yaklaşık yarısı da damar hastalıklarından hayatı sona eriyor. Kadınların kalp krizinden ölüm oranı erkeklere göre çok fazladır. Bunun en önemli nedeni ise tipik kalp krizi belirtilerinin kadınlarda görülmemesidir. Kalp krizi belirtileri kadınlarda göğüs ağrısı yerine çoğunlukla farklı sinyaller veriyor. Kadınlarda ortaya çıkan belirtiler kalp krizinden kaynaklanmadığı için doktora başvurulmuyor ya da geç gidiliyor. 

Kadınlarda kalp krizi belirtileri nelerdir:
 • Sırt ağrısı, kalp krizinin değişmez belirtisi olan göğüs ağrısı kadınlarda kendini farklı bölgelerde ortaya çıkıyor. Boyun ve çene ağrısı, sol kol ve sırt ağrısı ya da karın ağrısı gibi belirtilenden biri veya bir kaçına rastlanıyorsa mutlaka aklınıza kalp krizi geçirme riski gelmelidir. Özellikle sırt ağrısı kadınlarda erkeklere göre üç kat daha fazla görülmektedir. Ayrıca kadınlarda tipik ağrılar yerine göğüs ve sıraya sıkıntı hissi düğümlenme hissi, endişelenme ve ağırlık hissi aynı zamanda yanma hissi görülebilir. 
 • Aniden başlayan bunaltı halinin beraberinde gelen nefes darlığı özellikle risk grubunda olan kadınlarda kalp krizi belirtilerine işaret eder. Daha önceleri var olan ve özellikle eforla tetiklenen nefes darlığında gözle görülür halde bir kötüleşme olması kadınlarda kalp krizi belirtisi olabiliyor. 
 • Yorgunluk ve bitkinlik hali kadınların sıkça şikayet ettikleri kadınlarda kalp krizi belirtileri arasında yer alıyor. Bu yorgunluk ve bitkinlik genellikle nefes darlığı ile birlikte ortaya çıkıyor. Bu durumda kişi dışarı çıkmaktan, hareket edemeyip iş yapmaktan kaçınır hale gelir. Bu belirtiyor kadınlarda erkeklere oranla daha fazla görülüyor. 
 • Hazımsızlık ve bulantı gibi mide şikayetleri ile kadınlarda kalp krizi belirtileri ile karşılanıyor. Özellikle kalbin art tarafını tutan krizler kendini hazımsızlık, şişkinlik, bulantı ve kusma şikayetleri ile kendini gösteriyor. Yapılan araştırmalara göre mide şikayetleri kadınlarda erkeklere göre 3 kat büyüyor.
 • Haksızlık ve baygınlık hissi sık görülen Kadınlarda kalp krizi belirtilerinden birini oluşturuyor. Özellikle kriz başlangıcında oluşan nabız ve tansiyon düşüklüğü, baş dönmesi ve baygınlığa neden olabilir.
 • Kadınlarda kalp krizinde soğuk soğuk terleme sıklıkla görülen kalp krizi belirtilerindendir. Bu durum diğer bulgularla beraber gelişmektedir. Ani başlayan nefes darlığı ve yorgunlukla beraber soğuk terlemeler kalp krizinin habercisi olabilir. Bu terleme belirtisi kadınlarda erkeklere göre 2 kat daha fazla gözleniyor ve kalbin alt tarafını tutan krizlerde daha belirgin oluyor. 
 • Çarpıntı kadınların sıklıkla şikayet ettikleri rahatsızlıklardan biridir. Kalp krizinden ortaya çıkan çarpıntı genellikle aniden oluyor. Diğer belirtiler de çoğunlukla bu çarpıntı ile kendini gösteriyor. Kadınlarda kalp krizi belirtileri bu şikayette erkeklere göre 4 kat daha fazladır.
 • Uykusuzluk tek başına bir kalp krizi belirtisi olmasa da kadınlarda kalp krizi belirtileri arasında ve çoğunlukla son 1-2 ay içinde uykusuzluğun sıklıkla görüldüğü ortaya çıkmıştır. Uykusuzlukla beraber ortaya çıkan kan basıncı da kalp hızını arttırır ve kalp üzerindeki yük artış göstermektedir. Özellikle sabaha doğru olan sürede kalp krizi riski artıyor. Kadınlarda kalp krizi belirtileri uykusuzluk, yorgunluk, bitkinlik ve birlikte gelen nefes darlığı ile]]> Açık Kalp Ameliyatı Sonrası https://www.kalphastaligi.gen.tr/acik-kalp-ameliyati-sonrasi.html Mon, 29 Oct 2018 23:33:37 +0000 Açık kalp ameliyatı sonrası, Ağır bir ameliyat olan açık kalp ameliyatı yani By-pass zor bir operasyondur. Açık kalp ameliyatı sonrası da çok özen gösterilmesi gereken bir süreçtir. Açık kalp ameliyatı sonrası iyileşme s Açık kalp ameliyatı sonrası, Ağır bir ameliyat olan açık kalp ameliyatı yani By-pass zor bir operasyondur. Açık kalp ameliyatı sonrası da çok özen gösterilmesi gereken bir süreçtir. Açık kalp ameliyatı sonrası iyileşme süreci, hastanın vücuduna ve bakım durumuna göre değişir. Açık kalp ameliyatı sonrası hasta, 1-3 gün arasında yoğun bakım ünitesinde kalır. Yoğun bakım ünitesinde hastanın yatış süresi bir hafta kadardır. Bu süre hastanın durumuna göre değişir. Bu süreçte çok dikkatli olmak gerekir. Hastanın hastalığa en güzel adaptasyonu ev ortamında gerçekleşir. Hastanın pansumanı, ilaçlarının zamanında ve düzenli verilmesi, moral ve motivasyonunun yüksek tutulması, enfeksiyon riskine karşı korunması hasta yakınlarının görevidir. Hasta yakınları bu konuda bilgilenebilir, profesyonel bakım destek personelinden destek alarak hastanın bu süreci kolaylıkla atlatmasına yardımcı olmalıdır. Açık kalp ameliyatı olan kişi ve yakınlarının şunlara dikkat etmesi gerekir, 

  Açık kalp ameliyatı sonrası dikkat edilmesi gerekenler, 
  • Hastanın yatış pozisyonu, açık kalp ameliyatı olan kişinin göğüs kafesi açıldığı için en az 6 hafta boyunca sırt üstü bir pozisyon da yatması gerekir. Açık kalp ameliyatı sonrası hastanın bu pozisyonda kalması göğüs kafesinin yeniden iyileşmesi için önemlidir. Ameliyat iyileşme süresi ortalama 3 aydır. Ancak dikkat etmesi gereken süre ilk 6 haftadır. Göğüs kafesinin açılmaması için bu süre zarfında sağa sola dönük yatmamak gerekir. Aksi taktirde yeniden ameliyata ihtiyaç duyulabilir. 
  • Yürüyüş, Serviste kalış süresince yürüme işlevi kısa süreli yürüyüşler olarak yapılır. Açık kalp ameliyatı sonrasında kısa süreli yürüyüşlerde hasta zorlanınca hemen durmak gerekir. Süresiyle ilgili doktor bilgi verecektir. Hasta her gün yürüyüşe 5'er dakika artırarak devam edebilir. 
  • Vücut bakımı, Açık kalp ameliyatı sonrası hastalar yatakta silinerek temizlenir. Doktorun banyo yapabilir dediği zamanda ılık su ile sabun kullanılmadan ovulmadan duş aldırılır. Ameliyat bölgesi ovulmaz yarası soyulmaz. Kaplıca, deniz ve havuzdan enfeksiyon riskinden dolayı uzak durmak gerekir.
  • Beslenme, Şeker hastaları hariç, hastaların çabuk iyileşmesi için beslenmelerinde bir kısıtlama olmaz. Muhakkak beslenme şeklini diyetisyen eşliğinde planlamak gerekir. Bu kalp sağlığı için önemlidir. Sigara kullanımı sigara dumanına maruz kalma tamamen yasaktır. 
  • İlaç kullanımı, Açık kalp ameliyatı sonrası düzenli ilaç kullanımı çok önemlidir. Doktorun reçetelendirdiği ilaçlar bu süreçte sizi rahatlatacaktır. Uykusuzluk, can sıkıntısı, uykudan aniden sıçrayarak uyanma, tahammülsüzlük, sinirlilik gibi durumlar yaşanan strese bağlı olur ve bu geçici bir durumdur ve sabırlı olmak gerekir. 
  • Göğüs korsesi, Doktorun önerdiği göğüs korsesi kullanmak vücut hareketleri sonucu oluşabilecek riskleri en aza indirdiği den dolayı kullanılması gerekir. 
  • Tromboembolitik çorap kullanımı, kalp ameliyatı için kullanılan damarlar bacaktan alındıysa Tromboembolitik çorap kullanılması uygundur. Şişlik ve ödem oluşmasını önler.
  ]]>
  Kalp Enfarktüsü https://www.kalphastaligi.gen.tr/kalp-enfarktusu.html Tue, 30 Oct 2018 09:50:36 +0000 Kalp enfarktüsü, halk arasında kalp krizi olarak bilinen sağlık sorunudur. Akut miyokard enfarktüs olarak tanımlanan kalp enfarktüsü kalp kasındaki bir bölgedeki yetersiz kan akışı yüzünden kalıcı hasarlara neden olur. Kalbin Kalp enfarktüsü, halk arasında kalp krizi olarak bilinen sağlık sorunudur. Akut miyokard enfarktüs olarak tanımlanan kalp enfarktüsü kalp kasındaki bir bölgedeki yetersiz kan akışı yüzünden kalıcı hasarlara neden olur. Kalbin ihtiyacı olan kan akışının sağlandığı damarlardaki tıkanıklık yüzünden, damarların beslediği kalp kaslarında hücre ölümü meydana gelir. Toplumda yetişkinlerin ölüm sebepleri arasında kalp enfarktüsü ilk beşte yer almaktadır.

  Kalp enfarktüsü nedenleri

  Koroner arter damarlardaki pıhtılar nedeniyle kalp enfarktüsü geçirme riski artar.  Daralan ve tıkanan koroner arter damarlarda pıhtı oluşma riski fazla olur. Arterlerdeki plakların çatlaması pıhtı oluşumunun artmasına neden olur. Pıhtılar kan ve oksijenin kalp kasına taşınmasına engel olur ve kalp kasındaki hücrelerin ölmesine yol açar. Bu şekilde hasar gören kalp kaslarının kasılma yeteneği kaybolduğundan, kalbin diğer bölgeleri de olumsuz etkilenir. Kişinin aşırı stres altında olması, fazla kilolu olması pıhtı oluşumu riskini arttırır. Ayrıca C-reaktif protein oranlarındaki değişme, fibrinojen düzeyinin artması gibi etkenlerde pıhtıya neden olabilir.

  Kalp enfarktüsü tanısı nasıl yapılır

  Kalp enfarktüsünün temel belirtisi göğüs kemiği arkasında hissedilen ağrıdır. Bu belirti yaşlılarda, diyabet hastalarında daha hafif oluşabilir. Bu sessiz kalp enfarktüsü olarak tanımlanır. Ağrı omuzlardan kollara, enseye, çene ve dişlere doğru, bazen karın bölgesine, sırta yayılım gösterebilir. Ağrı bazen de tek bölgede oluşabilir. Ağrının özellikleri arasında ise;
  • Dinlenmeyle ya da nitrogliserin alınmasıyla geçmeyen, süresi 20 dakikadan fazla olan ağrı
  • Göğsü sıkıştırıcı etki yapan, baskı oluşturan ağrı
  • Künt tarzda, şiddetli ağrı ya da belirsiz, keskin bir ağrı 
  • Göğüste daralmaya neden olan ağrı
  • Göğse sanki fil oturmuş hissi veren ağrı
  • Soğuk terleme, hazımsızlık etkisi yaratan, ölüm korkusuna yol açan ağrı şeklinde hissedilebilir.
  Hastalarda bu ağrının oluşması halinde nefes darlığı, baş dönmesi, öksürük, sersemlik hissi, bayılma, büyük tuvalete çıkma hissi, sıkıntı, mide bulantısı ve kusma, kıyamet kopmuş gibi hissetme gibi belirtiler oluşabilir. Bu durumda hastaların hemen bir sağlık kurumuna götürülmesi gerekir. Hastanın muayene edilmesi sırasında; göğüs ağrısının olması, EKG uygulaması, kan testleri ve kan değerlerinin kontrolü yapılır. Kalp enfarktüsü tanısı için hastalarda belirtilerden en az iki tanesinin olması gerekir. Tek bir belirti tanı için yeterli değildir.

  Kalp enfarktüsü tedavisi nasıl yapılır

  Kalp enfarktüsü geçiren hastalar acilen hastaneye yatırılarak, yoğun bakım ünitesine alınmalıdır. Krizin başladığı ilk saatler ölüm açısından daha risklidir. Krizin ilerlemesine engel olmak, hasarın azaltılmasını sağlamak, kalbin gereksinimlerini azaltmak bu aşamada önemlidir. Erken aşamada fark edilen kalp enfarktüsü, daha hafif şekilde atlatılabilir. Bu nedenle hastaların en kısa sürede hastaneye götürülmesi, doğru bakımın uygulanması, koroner yoğun bakım ünitesinde tedaviye alınması ve hastanın taburcu olduktan sonra daha dikkatli olması gerekir.

  Kalp enfarktüsü sonrasında dikkat edilmesi gerekenler
  • Hastanın kan basıncı kontrol altında tutularak, ilaçları ihmal edilmemelidir.
  • Kolesterol seviyesinin dengelenmesi için ilaç tedavisi uygulanmalıdır
  • Hastalar sigara içmemeli, gerekirse destek alarak sigarayı bırakmalıdır
  • Şeker hastaları tedavisine devam etmeli, beslenmede hayvansal yağları tüketmemeli, sebze ve meyve ağırlıklı beslenmelidir
  • Hastaların fazla kilosu varsa diyetisyen yardımıyla normal kilosuna inmelidir
  • Düzenli olarak yürüyüş yapılmalı, kalp ve damar sağlığı korunmalıdır.
  • Hastaların stresten korunmaya çalışması kalp enfarktüsü açısından oldukça önemlidir.
  • Doktorun tavsiye ettiği aspirin mutla]]> Hızlı Kalp Çarpıntısı https://www.kalphastaligi.gen.tr/hizli-kalp-carpintisi.html Wed, 31 Oct 2018 00:54:24 +0000 Hızlı kalp çarpıntısı, kalbin normal dışı hızlı bir şekilde atması olarak tanımlanır. Stres, egzersiz, kullanılan bazı ilaçların yan etkileri, bazı tıbbi müdahaleler, soğuk algınlığı, panik atak gibi dur Hızlı kalp çarpıntısı, kalbin normal dışı hızlı bir şekilde atması olarak tanımlanır. Stres, egzersiz, kullanılan bazı ilaçların yan etkileri, bazı tıbbi müdahaleler, soğuk algınlığı, panik atak gibi durumlarda ortaya çıkabilir. Hızlı kalp çarpıntısı nedeniyle kişiler genelde endişe duyabilir. Ancak kalp çarpıntısı çok nadir durumlarda tedavi gerektirebilir. Hızlı kalp çarpıntısı için uygulanan tedavi genelde düzensiz ve sürekli seyreden kalp çarpıntıları için uygulanır.

   Hızlı kalp çarpıntısı belirtileri

   Hızlı kalp çarpıntısıyla beraber boyun ve boğazda bulunan şah damarda ve şakaklarda ağrı hissedilebilir. Çarpıntı ayaktayken ya da istirahat anında devam edebilir ya da meydana gelebilir. Bununla beraber göğüs ağrısı, halsizlik, baş dönmesi gibi şikayetlerde oluşabilir.

   Hızlı kalp çarpıntısı genelde birkaç saniye sürer ve nedeni genelde önemsizdir. Ancak önceden kalp rahatsızlığı geçirmiş kişilerde gelişen kalp çarpıntısı için mutlaka vakit kaybetmeden doktora başvurmak gerekir. Bunun haricinde bayılma, göğüste rahatsızlık hissi, nefes darlığı ve şiddetli baş dönmesi yaşanıyorsa yine vakit kaybetmeden doktora başvurulmalıdır.

   Hızlı kalp çarpıntısı nedenleri

   • Stres, depresyon
   • Yorucu aktiviteler
   • Nikotin ve kafein kullanımı
   • Gebelik, adet dönemleri, menopoz dönemi
   • Kullanılan ilaçlar
   • Kalp ritim bozukluğu
   • Tiroid bezinin fazla çalışması
   • Kansızlık
   • Hipoglisemi
   • Paroksismal taşikardi
   • Kalp damar hastalıkları

   Aşırı kalp çarpıntısı yaşanabilecek komplikasyonlar

   Bayılma: Aşırı kalp çarpıntısı nedeniyle kan basıncı artarak bayılma gelişebilir. Bayılma daha evvel kalp hastalığı yaşayan kişilerde daha fazla görülür.

   Kardiyak arrest: Hızlı kalp çarpıntısı bazı durumlarda hayati risk oluşturacak boyutta olabilir.

   İnme: Hızlı kalp çarpıntısı bazı durumlarda kan pıhtılaşmasına ve beraberinde inmeye sebep olabilir. Bu durum daha çok kalp hastalarında görülen bir komplikasyondur.

   Kalp yetmezliği: Uzun dönem hasta şikayetler yaşar ve hemen müdahale edilerek tedavi edilmesi gerekir. Aksi halde çok daha ciddi sağlık problemlerine yol açarak hayati risk yaratabilir.

   Hızlı kalp çarpıntısı nasıl teşhis ve tedavisi

   Kalp çarpıntısı birçok nedene bağlı olarak ortaya çıkabileceği için tanı ve tedavi o yönde yapılır. Çok nadir durumlarda tedavi gerektirir. Tedavi için öncelikli olarak neden olan faktör ortadan kaldırılmalıdır.

   Hızlı kalp çarpıntısı için öneriler

   Pozisyon değişikliği kalp çarpıntısının geçmesine yardımcı olabilir. Uzun süre masa başında oturan birinde uzun süre hareketsizlik nedeniyle çarpıntı görülebilir. Bu gibi durumlarda ayağa kalkmak ya da pozisyon değiştirmek faydalı olur. Soğuk su çarpıntıya karşı kullanılabilir. Çünkü soğuk su sinirler üzerinde uyarıcı etki sağlar. Kalp çarpıntısı anında yüzü soğuk suyla yıkamak faydalı olabilir. Nefes alış verişleri de çarpıntı üzerinde etkilidir. Derin nefes alıp vermek çarpıntının geçmesini ya da yavaşlamasına yardımcı olur. Kalp çarpıntısı hareketsiz bir yaşam tarzı nedeniyle yaşanıyorsa düzenli egzersiz yaparak bu sorunu yenmek mümkündür. Dinlenmek, uyuşturucu özelliği olan maddelerden uzak durmak, stresten kaçınmak, kafein ve alkolden uzak durmak yine çarpıntıyı hafifletecek ya da tamamen giderecek öneriler arasındadır.

   ]]>
   Kalbin Hızlı Atması https://www.kalphastaligi.gen.tr/kalbin-hizli-atmasi.html Wed, 31 Oct 2018 16:04:07 +0000 Kalbin hızlı atması, bir diğer adıyla hızlı nabız olarak bilinen bir durumdur. Birden fazla nedeni olan bu durum bu nedenle tam olarak neden olduğu gerekli olan muayeneler ve araştırmalar olmadan söylenemez. Kalbin hızlı atması Kalbin hızlı atması, bir diğer adıyla hızlı nabız olarak bilinen bir durumdur. Birden fazla nedeni olan bu durum bu nedenle tam olarak neden olduğu gerekli olan muayeneler ve araştırmalar olmadan söylenemez. Kalbin hızlı atması sorunu eğer geçici bir özellik taşıyorsa bu durumlarda endişelenecek bir durumun olmadığı bilinmelidir. Fakat herhangi bir neden bilinmiyorsa ve bu durum ilk defa meydana geliyorsa durumun çok acil olduğunu bilmelisiniz. Fakat bu durum daha önceden de başınıza gelmiş ise çok telaş yapmadan en yakın zamanda uzman bir doktora gitmelisiniz. İnsanlarda nabzın yüksek olması durumunda kalp atışları da artar. Bu durumlarda kalpte vuruntu hissi meydana gelir. Bu durum tıbbi olarak çarpıntı olarak bilinmektedir. Yani kalbin aniden hızlı hızlı artması durumunda çarpıntının meydana geldiği düşünülebilir. Bu durum ayda yılda bir kez meydana geliyorsa bu durumda ciddi sorunlar ortaya çıkmaz. Fakat bu durum haftada bir kez olacak kadar sık yaşanıyorsa bu durumda da yine tıbbi işlemler yapmanız gerekecektir. Özellikle kalbin hızlı atması sorunuyla birlikte bayılma, nefes darlığı, baş dönmesi ve benzeri durumlar görülüyorsa kesinlikle zaman kaybetmeden doktora gidin. Bu durum kalp ve damar rahatsızlığının yanında daha birçok hastalıktan kaynaklanabilmektedir. 

   Kalbin hızlı atması nedenleri nelerdir

   Aşırı kafein: Özellikle kahve olmak üzre birçok yiyecek ve içecek içerisinde yüksek oranda kafein bulunur. İnsanlar özellikle kahve ve kolayı aşırı bir şekilde tüketirler. Bu maddeler direk olarak kanın hızlı akmasına ve kalbin hızlı artmasına neden olur. Bu içeceklere enerji içecekleri de dahildir. Kalbin hızlı atmasına bu içeceklerin kısa bir sürede çok fazla içilmesi neden olarak gösterilebilmektedir. 

   Aşırı egzersiz: Aniden kişilerin hareket haline geçmesi ve egzersizler yapması durumunda vücudun kan basıncının dengelenebilmesi için daha hızlı bir şekilde kalbin çalışması gerekmektedir. Bu durumlarda kalbin hızlı atması gibi sorunlar ortaya çıkabilir. Genellikle zararsız olsa bile bu durum yaşlı olan insanlarda tehlikeli olabilmektedir. 

   Stres: Günümüzde özellikle iş hayatında artmış olan stres durumlarında direk olarak kalp normalden daha hızlı artmaya başlamaktadır. Bu nedenle kalbin hızlı atması sorununun nedenine direk olarak stresi de ekleyebiliriz. 

   Yan etkiler: Kimi zaman kullanılan bazı bitkisel besinlerin bazen de tıbbi ilaçların neden olduğu bazı yan etkiler durumunda direk olarak kalbin hızlı atması gibi durumlar ortaya çıkacaktır. Bu durumlarda acilen uzman bir doktora görünmeyi ihmal etmeyin.

   Alkol tüketimi: Aşırı bir şekilde alkol kullanan insanlarda direk olarak kalbin hızlı atması şeklinde problemler ortaya çıkmaktadır. Bu sorunun ortadan kalkması için alkolün azaltılması ve kullanılmaması önemli etkiler yapacaktır. 

   Kalp rahatsızlıkları: Özellikle kalbe giden damarlarda ve kalpte meydana gelen hastalıklar kalbin hızlı artması sorununa neden olmaktadır. 

   Bunların yanı sıra insanlarda aşırı şeker tüketimi, kan sıvılaştırıcı ilaçlar, sigara, aşırı kilo, akciğer hastalıkları ve hipertiroidi adındaki hastalık kalbin hızlı artmasına neden olur. 

   Kalbin hızlı atması sorunu insanlarda bazen normal etkenlere bağlı olarak da meydana gelebilmektedir. Özellikle de korku ve heyecan gibi duygusal değişimlerde direk olarak kalbin hızlı atması sorunu meydana gelir. Bu nedenle kalbin hızlı atması gibi durumlarda hemen sorunun ciddi problemlerden kaynaklandığı düşünülmemelidir. 
   ]]>
   Normal Kalp Ritmi https://www.kalphastaligi.gen.tr/normal-kalp-ritmi.html Thu, 01 Nov 2018 14:08:01 +0000 Normal kalp ritmi, Nefes alabilen her bireyin kalp hızı farklıdır. Dinlenme halinde olan yetişkin bir bireyde normal kalp atım hızı 60 ile 100 arasında değişmektedir. Bireydeki kalp atış hızının bu aralığın altında yahut ü Normal kalp ritmi, Nefes alabilen her bireyin kalp hızı farklıdır. Dinlenme halinde olan yetişkin bir bireyde normal kalp atım hızı 60 ile 100 arasında değişmektedir. Bireydeki kalp atış hızının bu aralığın altında yahut üstünde olması bir problemin habercisi olabilir. Bu kalp atım hızı çocuklarda ise 70-100 arasında olabilmektedir. Eğer bir bireyin kalbi dakikada 60-100 arasında atıyor ise kalp hızı normal demektir. Bir bireyin kalp hızı ne kadar düşük ise bu o kadar iyi bir durumdur. Kalp atım hızının düşük olması kalp fonksiyonlarının daha iyi çalıştığını gösterir. Profesyonel olan bir atletin dakikada kalp atım hızı 40 olabilir. Kalp ritmini bireyin günlük hayatta yaptığı aktiviteler, fitness düzeyi ile artmaktadır. Sıcaklık ve nem de kalp atış hızını artırırken heyecan, utanç gibi duygularda kalp atış hızını artırmaktadır. 

   Normal kalp ritmi, Ayakta durmak kalp atış hızını artırırken uzanmak kalp atış hızını azaltır. Bireyin vücut büyüklüğü arttıkça kalp atış hızı artar. İlaçlar da kalp atış hızını artırabildiği gibi azaltabilir de. Bireyin kalp atış hızı sürekli 100'ün üzerinde ise yahut sürekli 60'ın altında ise mutlaka doktora başvurmalıdır. Bir bireyin kalp hızı sürekli olarak 90 üzerinde ise doktora başvurmasında fayda vardır. Bununla birlikte eğer kalbinizin atım sayısı düşük ise ve şayet bir şikayetiniz yok ise çok fazla üzerinde durmayın. Ancak hem kalp atım sayınız düşük hem de bayılma, halsizlik gibi durumlar var ise mutlaka doktora başvurunuz. Birer eğer kalp atım hızını ölçmek isterse çok basit bir işlemle nabzını kontrol etmelidir. Birey nabzını hissettikten sonra atışları 15 saniye saymalı ve bu sayıyı 4 ile çarparak dakikada ki nabız sayısını hesaplayabilir. Bireyin kalp atım hızı dakikada 100'ün üstünde ise yahut 60'ın altında ise ve bununla birlikte aynı zamanda bayılma, nefes darlığı, baş dönmesi gibi şikayetleri de mevcut ise mutlaka doktora başvurmalı ve bu konuda çok dikkatli olmalı, hassas davranmalıdır.
   ]]>
   Kalp Kapakçığı Sarkması https://www.kalphastaligi.gen.tr/kalp-kapakcigi-sarkmasi.html Thu, 01 Nov 2018 21:05:08 +0000 Kalp kapakçığı sarkması, insan kalbinde 4 adet kapakçık bulunmaktadır. Kalbin sol kulakçığı ile sol karıncığı arasında mitral kapak bulunur. Mitral kapağında iki adet kapakçığı vardır. Kalbin kasılma işle Kalp kapakçığı sarkması, insan kalbinde 4 adet kapakçık bulunmaktadır. Kalbin sol kulakçığı ile sol karıncığı arasında mitral kapak bulunur. Mitral kapağında iki adet kapakçığı vardır. Kalbin kasılma işlemi sırasında kanın sol kulakçığa geri dönüşünü engellemek için, mitral kapak kapanır. Kalp gevşediğinde ise, temiz kanın sol kulakçıktan sol karıncığa geçmesi için mitral kapak açılır. Mitral kapağın bir yada iki kapakçığının da kalp kasıldığı sırada sol kapakçığa doğru bombe yapması yada çökmesine mitral kapak prolapsusu yada kalp kapakçığı sarkması denilir.

   Kalp kapakçığı sarkmasının nedeni nedir

   Mitral kapak sarkmasının nedeni, kalp kapaklarının düz durmasını sağlayan bağlantı yapılarının doğuştan bazen de sonradan oluşan hastalıklar nedeni ile zayıflamış olmasıdır. Kalp kapakçığı sarkması olan hastaların doktora sıklıkla başvurma nedenleri çarpıntı ve göğüs bölgesinde oluşan ağrılardır. Yapılan rutin muayene ile hastalığa tanı koyulur. Aşırı derece de çarpıntısı olan hastaların kesinlikle çay, kahve ve sigara gibi zararlı alışkanlıklardan uzak durmaları gerekir, bunun yanında ise doktorun vermiş olduğu beta bloker ilaçların kullanılması gerekir.

   Kalp kapakçığı sarkması hastalığı ekokardiyografi yöntemi ile teşhis edilir ve tanı koyulur. Kalp kapakçığı sarkmasında kalp kapağının yapısı bozulmuştur. Bozulmuş olan kalp kapağı nedeni ile kapak tam olarak kapanamamakta ve bir miktar kan sol kulakçığa geri dönmektedir. Mitral kalp prolaplusu bazen hafif seyrederken bazen de ileri derece de olabilmektedir. İleri derece de mitral yetmezliği olan hastalar da bazen mitral kapağın ameliyat ile değiştirilmesi gerekebilir fakat mitral kapakçıkların yapısında bozukluk olmayıp sadece çökme sarkma olduğu durumlarda kalp kapağının değiştirilmesine gerek duyulmamaktadır. Mitral kapak prolaplusu ileri derecede olmayan hastalar yaşamlarında kafein ve sigara hariç herhangi bir değişiklik yapmadan normal yaşantılarına devam ederler. Yani spor yapılabilir gebelik düşünülüyor ise gebe kalınabilir. Ve mutlaka belli aralıklar ile doktor kontrolleri düzenli olarak yapılmalıdır.

   Kalp kapakçığının sarkması durumu sık olarak görülmekte olan bir rahatsızlıktır. Ancak hastalar sürekli endişe içinde yaşayarak kendilerini sıkmamalıdırlar.  Zaten doktorunuz gerek gördüyse gerekli ilacı size reçete edecektir ve belli süreler de sizi görüp muayene etmek isteyecektir.       

   ]]>
   Kalp Deliği Ameliyatı https://www.kalphastaligi.gen.tr/kalp-deligi-ameliyati.html Fri, 02 Nov 2018 06:10:45 +0000 Kalp deliği ameliyatı, Tıp dilinde, antrial septal defekt, atriya adı verilen kalbin üst bölümündeki sağ ve sol kulakçıkları birbirinden ayıran kas dokusunda oluşan deliğe kalp deliği denir. Bu kalpteki delikten dolayı sol kul Kalp deliği ameliyatı, Tıp dilinde, antrial septal defekt, atriya adı verilen kalbin üst bölümündeki sağ ve sol kulakçıkları birbirinden ayıran kas dokusunda oluşan deliğe kalp deliği denir. Bu kalpteki delikten dolayı sol kulakçıktaki temiz kan, sağ kulakçıktaki kirli kana karışır. Bu olumsuz durum hipertansiyon ve kalp yetmezliğine yol açar. Yapılan bir takım tetkik ve tahliller sonucunda kalp deliğinin kendiliğinden kapanmaması durumunda kalp deliği ameliyatı yapılması gerekir. Kalp deliği ameliyatının günümüzde birkaç şekilde uygulanan yöntemleri vardır. Bunlar şöyledir, 

   Kalp deliği ameliyatı yöntemleri, 
   • Robotik cerrahi yöntemle kalp deliği ameliyatı, Bu yöntemle yapılan operasyon da hastanın göğüs kafesini kesmeden uygulanır. Küçük kesilerden ilerletilen 3D kameralar ile hastanın iç görüntüsü cerrah tarafından izlenerek müdahale edilir. Hastanın içerisine gönderilen enstrümanlar ile kalp deliği ameliyatı yapılır ve kalp delikleri onarılır. 
   • Açık kalp deliği ameliyatı, Diğer kalp ameliyatlarında olduğu gibi açık cerrahi göğüs kemiğini yaklaşık 15/20 cm kesilerek yapılır. Çok ağır bir ameliyat yöntemi olan bu ameliyatta, cerrah göğüs kafesini açarak kalbi ve damarları çıplak gözle görebilir. İyileşme süreci uzun ve meşakkatlidir. Açık kalp ameliyatı sonrası ameliyat izi göğüs üzerinde kalır.
   • Endoskopik cerrahi ile kalp deliği ameliyatı, Minimal invaziv cerrahi geleneksel olarak yapılan açık kalp deliği ameliyatı cerrahisi ne göre daha küçük kesiler yapılarak göğüs kemiği kesilmeden gerçekleştirilir. Bu yöntemle yapılan kalp deliği ameliyatında cerrahi enstrümanlar tamamen cerrahın manuel kontrolünde olur. Ancak hastaya bu yöntemin uygulanabilmesi için hastanın, göğüs duvarı yapısının ve kalpteki anatominin uygun olması gerekir. 
   Kalp deliği ameliyatı sonrası iyileşme süreci yukarıda belirtilen yöntemlerin hangisinin uygulanmasına bağlı olarak değişir. Yöntemin hangisi olacağına kişinin durumu ve hastalığın seviyesi belirler. Durum hasta hekim arasında istişare edilerek yapılır. Sabırlı bir süreç sonrasında kişi sağlığına kavuşur. 
   ]]>
   Kalp Kapakçığı Değişimi https://www.kalphastaligi.gen.tr/kalp-kapakcigi-degisimi.html Sat, 03 Nov 2018 01:01:28 +0000 Kalp kapakçığı değişimi, için ameliyat yapılır. Kalp kapakçığı ameliyatı iki nedenden dolayı yapılabilir. İlk sebep kalp kapakçığı tamiri için ameliyat yapılması, diğeri ise kalp kapakçığı değişimi için ameliya Kalp kapakçığı değişimi, için ameliyat yapılır. Kalp kapakçığı ameliyatı iki nedenden dolayı yapılabilir. İlk sebep kalp kapakçığı tamiri için ameliyat yapılması, diğeri ise kalp kapakçığı değişimi için ameliyat yapılmasıdır. Fakat kalp kapağı değişimi tamirinden kolay olduğu için genellikle değiştirilmesi tercih edilmektedir. Toplumda çok sayıda kalp hastası bulunduğundan, hastaların çoğu ameliyat sırası beklemektedir. Bu yüzden hastaların bilinçlendirilmesi oldukça önemlidir. Ameliyat için sıra bekleyen hastaların kalp kapakçığı tamir edilebiliyorsa, kalp kapakçığı değişimi için beklenmemelidir. Çünkü kolay ve az riskli olan değişim nedeniyle kalp kapakçığı tamiri göz ardı edilmektedir. Bu hastaların gereksiz yere sıra beklemesine ve gerçekten kalp kapakçığı değişimi gereken hastalarında riske atılmasına neden olmaktadır.

   Kalp kapakçığı değişimi yapılmalı mı

   Kalp kapakçığının değişmesi halinde kişide yaşamı süresince bazı sağlık sorunları meydana gelir. Hem yaşamı boyunca kişi kalbinden gelen bir sesle yaşamaya başlar, hem de yaşam boyu comadin denilen kan sulandırıcı ilacın kullanılması gerekecektir. Bu nedenle kişilerin kalp kapakçığı sorunu olması halinde öncelikle kalp kapakçığı tamiri yapılması değerlendirilmelidir. Kalp kapakçığı tamir edilirse sorunsuz olarak çalışmasına devam eder. Hastalar comadin kullanmadan yaşamına devam eder, felç, enfeksiyon riski daha az olur. Kalpteki kapakçıkların üçü sorun yaşamadan tamir edilebilir.

   Kalp kapakçığı değişimi gecikirse, hastada kalp çarpıntısına, kalbin fonksiyonlarında bozulma, nefes darlığı, vücutta ölümcül risklere yol açan su toplama, akciğer hastalıkları gibi ciddi sorunlar meydana gelebilir. Eğer ileri derecede gecikme olursa, kişinin kalp nakli ihtiyacı doğabilir. 

   Kalp kapakçığı değişimi öncesindeki hazırlıklar

   Hastalar ameliyattan önce hastaneye yatırılarak, her cerrahi operasyonda olduğu gibi tetkikleri yapılır. Kan, idrar, akciğer filmi, EKG çekimi bu tetkikler arasındadır. Kalp kapakçığı değişimi ameliyatı öncesinde hastanın dişleri kontrol edilmeli, gerekirse sorunlar tedavi edilmelidir. Hastanın kan grubu da ameliyattan önce belirlenir. Anestezi doktoru hastayı ameliyattan önce muayene eder. Tüm tetkik ve kontroller sonucunda hastanın sağlıklı olduğuna karar verilirse, hasta ameliyata hazır edilir.

   Kalp kapakçığı değişimi ne kadar sürer, ağrı yapar mı

   Kalp kapakçığı değişimi için yapılan ameliyatın süresi yaklaşık 3-6 saattir. Süre ameliyatta yapılacaklara göre değişkenlik gösterir. Başlangıçta doktor ameliyat için tahmini bir süre verebilir. Fakat ameliyattaki gelişmelere göre sürede değişim olabilir. Kalp kapakçığı değişimi ameliyatı sırasında kalbe ulaşmak için kesi yapılır. Kesi yerinde sonradan biraz ağrı olabilir. Kesi yeri genellikle göğüs hizasında orta kısımdan aşağıya doğru olur. Ayaklarda da ven greftleri almak için biraz kesi yapılır. Bu kesi yerinde de ağrı olabilir. Bu etkiler doktorun önerdiği ağrı kesici ilaçlarla ortadan kolaylıkla kalkar.
   ]]>
   Kalp Kapakçığı Büyümesi https://www.kalphastaligi.gen.tr/kalp-kapakcigi-buyumesi.html Sat, 03 Nov 2018 07:17:50 +0000 Kalp Kapakçığı Büyümesi, Kalp duvarının kalınlaşması ve genişlemesi anlamına gelen kalp kapakçığı büyümesi, başlı başına bir hastalık değildir. Ancak altında yatan başka bir hastalığın belirtisi olarak ortaya ç Kalp Kapakçığı Büyümesi, Kalp duvarının kalınlaşması ve genişlemesi anlamına gelen kalp kapakçığı büyümesi, başlı başına bir hastalık değildir. Ancak altında yatan başka bir hastalığın belirtisi olarak ortaya çıkabilir. Kalbin aşırı çalışmasına neden olan bazı hastalıklar, iltihaplar, virüsler ve yüksek tansiyon hastalıkları neticesinde kalp kapakçığı büyümesi görülebilir.

   Kalp kapakçığı büyümesi belirtileri, rahatsızlık fizyolojik ve patolojik nedenlerden dolayı ortaya çıkabilir. Fizyolojik, hamilelik döneminde ya da sporcu birinin hiçbir kalp rahatsızlığı olmadığı halde ortaya çıkan kalp kapakçığı büyümesidir. patolojik ise, kalp kapakçığının büyümesinden dolayı oksijenli kanı pompalayamaması nedeniyle ortaya çıkar.
   Kalp kapakçığı büyümesi karın bölgesinde genişleme, aşırı kilo, bacaklarda ödem, kalp çarpıntısı, göğüs ağrısı, kalp ritminin anormal olması, nefes darlığı, tiroid sorunları ve öksürük gibi belirtilerin ortaya çıkmasına neden olur.

   Kalp kapakçığı büyümesinin nedenleri, bu hastalık koroner atardamar rahatsızlığı ve yüksek tansiyon gibi birçok farklı nedenden kaynaklanıyor olabilir. Yüksek tansiyon hastalarında vücuda kan pompalamak için kalbin aşırı çalışmasından dolayı kalp kasları kalınlaşır ve kalp kapakçığında büyüme görülebilir. Koroner atardamar rahatsızlığında ise kalbe gelen kan yağ ile durdurulur ve bu durumda kan azalır ve kalp damarlarının tıkanır. Kalp tıkanmış damarlara kan pompalayabilmek için daha fazla  çalışmak  zorunda kalacağı için kalp kasları fazla gerilir ve kalp kapakçığının büyümesi ortaya çıkar. 
   Bunların yanı sıra gebelik, bazı genetik hastalıklar, diyaliz gerektiren böbrek hastalıkları, kalpte virüs enfeksiyonu, alkol kullanımı ve kalp kapakçığı hastalıkları gibi nedenlerde kalp kapakçığı büyümesine yol açabilir.
     
   Kalp kapakçığı büyümesi teşhisi, bu rahatsızlığın teşhisi hastanın geçmişte yaşadığı sağlık problemleri ve kalp ultrasonu gibi yapılacak olan bazı testlerle konulur ve kalp kapakçığının büyüme oranını belirleyebilmek için ekokardiyogram yapılır. Bunun yanı sıra kan testleri, göğüs röntgeni, kalp tomografisi,stres testi, MR da büyüme seviyesinin belirlenmesine yardımcı olur.

   Kalp kapakçığı büyümesi tedavisi, tedavi hastalığın altında yatan asıl nedene bağlı olarak çeşitlilik gösterir. Tedavi seçeneği olarak ilaç tedavisi ve tıbbi tedavi en etkili yöntemlerdir.

   İlaç tedavisi, ilaç tedavisi olarak kalbin çevresinde bulunan fazla su ve sodyumu azaltmak için bazı diüretik ilaçlar, tansiyonun düşmesi için ilaçlar, digoxin gibi kalbin pompalanmasını geliştiren ilaçlar ve antikoagülan yani kan pıhtılaşmasını engelleyen ilaçlar reçete edilir.

   Tıbbi yöntemler, hastalığın şiddetine göre tıbbi yöntem olarak hastaya sağ ve sol kapakçığın kasılmasını önlemek için kalp pili yerleştirilebileceği gibi etkisini kaybetmiş olan kalp kapakçığını değiştirme ameliyatı, koroner atardamar ameliyatı ve bütün bu yöntemlerin yetersiz kaldığı durumlarda ise hastaya kalp nakli yapılabilir.
   ]]>
   Kalp Kapakçığı Çürümesi https://www.kalphastaligi.gen.tr/kalp-kapakcigi-curumesi.html Sun, 04 Nov 2018 05:02:05 +0000 Kalp Kapakçığı Çürümesi:”İnsanlarda ölüm sebeplerinin %1-2‘sinin sorumlusu, kalp üzerindeki olumsuz etkenlerin, genellikle hastalığın, kalbi tahrip etmesinden sonra ortaya çıkıyor. Bu sebeple hastalığı bilip, erken d Kalp Kapakçığı Çürümesi:”İnsanlarda ölüm sebeplerinin %1-2‘sinin sorumlusu, kalp üzerindeki olumsuz etkenlerin, genellikle hastalığın, kalbi tahrip etmesinden sonra ortaya çıkıyor. Bu sebeple hastalığı bilip, erken dönem içinde tedavi olmanın çok büyük bir önemi vardır. Kalp, gevşeme ve kasılma hareketleri ile kanı sürekli ileri doğru pompalayan en hayati organımızdır. İşte bu ileri hareket sağlayan yapılara kalp kapakları deniyor. Kalp kapakları motorlardaki karbüratörlerin valflerine benzetilebilir.

   Kalp kapağı hastalıkları, bilhassa ülkemizin bulunduğu coğrafyada, gerek yaşam kalitesi, gerekse yaşamın kendisine karşı ciddi bir tehdit olarak varlığını koruyor. Aslında tüm dünyada ölüm nedenlerinin %1-2‘sini kalp kapağı hastalıklarından meydana geliyor. kalp kapağı hastalıkları bu kapakların etkilendiği tüm hastalıkların genel ismidir. Kalp kapakçığı çürümeside bunlardan biridir.

   Kalp Kapakçığı Çürümesi Sebepleri: Kalbin sağında ve solunda kulakçık ve karıncıklar olarak tabir edilen dört boşluk bulunmakta ve bunların arasında, karıncıklardan akciğer ile tüm vücuda gitmekte olan ana damarların en başında kapaklar bulunur. Tüm bunlar ise kap dolaşımının doğru yönde olmasını sağlama görevleri vardır. Ancak, zamanla kireçlenme, eskime, mikrop kapma, tam kalp romatizması gibi sebepler ile kapaklar tam kapanamaz hale gelir ve görevlerini yerine getiremezler. İşte böyle bir durumda bu durumda kalp kapakçık hastalıkları oluşmaya başlar.

   kalp hastalıkları içinde en çok rastlanılanı kalp kapak hastalıklarıdır. Kalp kapak hastalıklarından birisi de kalp kapağının çürümesidir. Birçok insan kalp kapağında çürüme sorunu ile karşılaşır. Ancak bunun neden meydana geldiğinin merakı içindedir. Daha fazla yaşlılık döneminde meydana çıkan kalp kapak çürümesinin nedenleri aslında tansiyon ve kolesterol hastalıklarıyla çok yakından ilgilidir.

   Yüksek tansiyon ile yüksek kolesterol kalp kapak çürümesinin esas sebepleridir. Bunların yanı sıra şayet doğuştan bir kalp rahatsızlığı varsa, kalp kapakları hızlı bir şekilde eskime göstererek çürümeye başlayacaktır. Üstelik doğuştan kalp hastalıklarının var olması nedeniyle kalp kapakçığı çürümesi daha erken yaşlarda meydana gelir.

   Tanı: Kalp kapağı hastalıkları tanısı zamanımızda çok kesin ve risksiz olarak, bir tetkik cihaz yöntemi olan kalp ultrasonografisi, yani ekokardiografiyle konur. Yarım saat kadar süren bu inceleme ile kalbin anatomisi, yani yapı ve performansı incelenir.

   Tedavi Ve Takibi: Takip için belli aralıklar ile ekokardiografi işlemine devam edilir. Bu işlemde kişinin şikayet derecesi, efor yapma kapasitesi tedavide strateji geliştirme için kullanılan iki temel unsurdur. Seçenekler arasında ilaçla tedavi ile ayrıca, girişimsel tedavi yer alır. Bazı zamanlar bu iki seçeneğe aynı anda başvurulur. Kalp kapak hastalıkları zemininde gelişen kalp yetmezliğinin ve ritm bozukluklarının tedavisinde genelde ilaç tedavisi yeterli olur.

   Cerrahi Yöntemler: İlaç tedavisinin yetersiz olduğu zamanlarda, kalp kapağı çürümesi kalbi belirgin olarak olumsuz etkilemeye başladığında girişimsel yöntemlere sıra gelir.

   ]]>
   Geçici Kalp Pili https://www.kalphastaligi.gen.tr/gecici-kalp-pili.html Sun, 04 Nov 2018 16:01:34 +0000 Geçici kalp pili, hastalara acil gelişen kalp bloğunda, bayılmada, kalp ritminin yavaşlaması, ritim bozukluğu gibi durumlarda dışarıdan elektrik uyarısı vererek kalbin istenen düzeyde çalışmasına yardımcı olur. Geçici kalp Geçici kalp pili, hastalara acil gelişen kalp bloğunda, bayılmada, kalp ritminin yavaşlaması, ritim bozukluğu gibi durumlarda dışarıdan elektrik uyarısı vererek kalbin istenen düzeyde çalışmasına yardımcı olur. Geçici kalp pili hastaya yatak başında ya da anjiyografi masasındayken takılabilir. Genellikle kasık toplardamarından kalbin sağ karıncığına yerleştirilen metal tel ve dışarıdan bağlanan jeneratör yardımıyla kalbi çalıştırır. Bazı hastalarda ise, boyun ya da köprücük kemiği toplardamarı bu işlemde kullanılabilir. Hastalar açısından hayat kurtaran bu kalp pili bir haftaya kadar hastanın kalbini desteleme amacıyla kullanılabilir.

   Geçici kalp pili neden takılır

   Kalp atışlarının uyarı merkezi sinüs düğümünün yeterli hızda uyarı oluşturamaması durumunda ya da iletim yollarında herhangi bir kesintinin olması yüzünden çok yavaşlaması durumunda, hastanın yaşamını devam ettirebilmesi için gereken kalp atış hızının sağlanması amacıyla vücuduna yerleştirilecek kalp pili ihtiyacı olabilir. Bu nedenle hastalara geçici kalp pili takılabilir.

   Geçici kalp pili nasıl takılır

   Bu uygulama hastalarda genellikle lokal anestezi altında, boyun, göğüs ya da kasıktan kalbe giden toplardamar yoluyla elektrot denilen ince tellerin kalp içine yerleştirilmesiyle ve bununda vücudun dışındaki jeneratöre bağlanmasıyla yapılmaktadır. Yapılan işlemler hastaya yatağın başında ya da röntgen cihazı skopi altında da yapılabilir. Ortalama olarak yarım saat içinde işlemler tamamlanır. Hastada geçici kalp pili ihtiyacı sona erdiği zaman ise, kalbe yerleştirilen tel dışarıya çıkarılır.

   Geçici kalp pili yan etkileri, riskleri var mı

   Hastaya geçici kalp pili takılması küçük çaplıda olsa bir cerrahi işlemdir. Bu yüzden uygulamada bazı komplikasyonlar ortaya çıkabilir. Operasyona bağlı olarak damarın yırtılması, genişlemesi yani anevrizma sorunu, toplardamarla atardamar arasında fistül denilen açıklıklar, kanama, damardan sızan kan nedeniyle şişlik hematom oluşması gibi sorunlar yaşanabilir. Eğer geçici kalp pili boyundan girişimle yapılıyorsa, akciğer zedelenmesi yüzünden akciğer zarında sıvı ya da hava birikmesi dolayısıyla nefes darlığı çekilmesi gibi sorunlarda oluşabilir. Böyle bir durumda iğneyle akciğere girilerek ya da tüp yerleştirilmesiyle tedavi yapılması gerekebilir. Nadiren damarda pıhtı oluşması ve pıhtının yaşamsal organlara gitmesi gibi ciddi sorunlar yaşanabilir. Kalp duvarında delinme dolayısıyla kalp zarında sıvı birikimi oluşabilir. Bu nadir olarak yaşamı tehdit eden bir sorundur. Bu hastalara acilen kalp cerrahisi tarafından müdahale edilmesi gerekebilir.
   ]]>
   Yapay Kalp Nakli https://www.kalphastaligi.gen.tr/yapay-kalp-nakli.html Sun, 04 Nov 2018 17:57:47 +0000 Yapay kalp nakli, sadece ağır kalp yetmezliği bulunan ve kalp nakli yapılması gereken hastalara yapılır. Yapay kalp konusunda günümüzde hala bazı çalışmalar yapılmaktadır. Kalp nakli yapılması günümüzde başar Yapay kalp nakli, sadece ağır kalp yetmezliği bulunan ve kalp nakli yapılması gereken hastalara yapılır. Yapay kalp konusunda günümüzde hala bazı çalışmalar yapılmaktadır. Kalp nakli yapılması günümüzde başarıyla uygulanan tedavi seçeneklerinden biridir. Normalde kalp nakli yapılması yapay kalp nakline göre daha üstündür. Bu aynı böbrek naklinin yapılmasının böbrek diyalizine girmesine benzer. Tıpta kalp nakli ile ilgili tekniklerin gelişmesi yüzünden daha fazla başarı elde edilmiş ve buna talepte artmaya başlamıştır. Talebin fazla olması kalp nakli bekleyen hasta sayısını arttırmış, ağır hastalar bile sıraya girmiştir. Bu durumdaki hastalarda kan dolaşımının daha rahat yapılabilmesi amacıyla yapay kalp denilen mekanik araçların gelişimi söz konusu olmuştur.

   Yapay kalp nakli ilk defa 1969 yılında Amerikalı doktor D. A. Cooley tarafından kalp kası yeterince kanlanmadığından kalp hastalığına maruz kalan 47 yaşındaki bir hastaya uygulanmıştır. Nakilden sonra yapay kalp 65 saat çalışmasına devam etmiş, ikinci ameliyatla nakil yapılınca 38 saat sonra enfeksiyon nedeniyle hasta yaşamını kaybetmiştir. Bu operasyonun başarısı için bağışıklık sistemini baskılayıcı tedavinin olması, hastaların uygun seçimi gerektiği, yapay kalbin değişimine gerek olmadığı düşünülmüştür. Ancak sonradan buna göre yapılan yapay kalp nakillerinde başarısızlık elde edilmiştir.

   Yapay Kalp Nakli

   Yapay kalp nakli kimlere yapılmalı

   Yapay kalp naklinin başarısı için öncelikle hasta seçimine özen gösterilmelidir. Hastalarda böbrekler işlevini yapmalı, beyin, karaciğer ve akciğerde sorun olmamalı, ağır bir enfeksiyon neticesinde hastanın bağışıklık sistemi zayıflamamış olmalıdır. Bu kişilere yapay kalp takılabilir ve başarılı sonuç alınabilir. Kalp nakli bekleyen hastalar üzerinde yapılan çalışmalarda yapay kalp ile ilgili oldukça olumlu bilgiler elde edilmiştir. Buna dayanarak gelecekte yapay kalbin devamlı olarak kullanılması söz konusu olacaktır. Kalp naklinde bazı sakıncalar olursa, geçici yapay kalp nakli sayesinde başarılı sonuç alınabilir.

   ]]>
   Kalp Kapakçığı Ameliyatı https://www.kalphastaligi.gen.tr/kalp-kapakcigi-ameliyati.html Mon, 05 Nov 2018 07:57:50 +0000 Kalp kapakçığı ameliyatı, kalp kapakçıklarında olan sorunlar nedeniyle yapılan bir operasyondur. Kalp kapacıkları dolaşım sistemindeki kanın kalbin bölümlerine gitmesini sağlayan yapılardır. Kapakçıklarda orta Kalp kapakçığı ameliyatı, kalp kapakçıklarında olan sorunlar nedeniyle yapılan bir operasyondur. Kalp kapacıkları dolaşım sistemindeki kanın kalbin bölümlerine gitmesini sağlayan yapılardır. Kapakçıklarda ortaya çıkan sorunlarda kalpte ve vücuttaki kan akımı düzeni bozulur. Bu kişinin direkt olarak genel sağlığını etkiler. Kalp kapağı cerrahisi sayesinde kapakçık sorunlar giderilir. Kalp vücuda gerekli olan oksijenli kanın pompalanmasını sağlayan bir organdır. İçinde 4 kapakçık bulunur ve kanı kalpte tek yönde pompalar. Bu kapakçıkların birinde ya da daha fazlasında sorun olması halinde, kalbin pompalama işlevi ağırlaşır.

   Kalp kapakçığı ameliyatı neden yapılır

   Normalde 4 bölüme ayrılan kalpte, üstte kulakçık, altta karıncık bölümleri olur. Kalpte kan bölmenin birinden diğerine pompalanır. Kalp her attığında kapakçıklar kanın düzenli akışını sağlamak için açılmakta ve kapanmaktadır. Bu kanın etkin şekilde pompalanması için gereklidir. Ancak kapakçıkların birinde ya da daha fazlasında açılma ve kapanma sorunu olursa, kapakçık hastalığı meydana gelir. Kapakçığın gereği gibi açılamaması halinde, kan akımı zorla olur. Tam kapanmadığında ise, kalbin pompaladığı kan geriye sızar. Bu sefer kalp daha yavaş tempoda çalışır. Bu durum kalpte yorulmaya, kalp kasında zayıflamaya neden olur. Kapakçık tam açılmazsa kapakçık stenozu ortaya çıkar. Dokularda kireçlenme, kapakçıklarda sertleşme, açılma sorunları yaşanır. Bu bekletildiği sürece daha kötü etkilere neden olur. Bu yüzden kalp kapakçığı ameliyatı kaçınılmaz olur. Zaten hastalarda bu durumda nefes alma zorluğu, egzersiz sırasında hırıltılı solunum, öksürük, halsizlik, aşırı yorgunluk, ayak bileklerinde şişme gibi etkiler görülür.

   Kalp Kapakçığı Ameliyatı

   Kalp kapakçığı ameliyatı nasıl yapılır

   Kalp kapakçığı sorunları rutin bir muayene sırasında hastanın normalde yakınması olmasa bile kalpte üfürüm duyulması ile ortaya çıkabilir. Bu durumda kalp kapakçığı sorununda şüphe edilir. Buna kesin tanı koymak, hangi türde kapakçık sorunu olduğunu belirlemek için EKG, göğüs filmi çekilmesi, anjiyografi gibi tetkikler yapılır. Hastanın kalp kapakçığı ameliyatı olmasına karar verilirse, ameliyat için gün verilir. Önceden tüm tarama tetkikleri yapılır. Operasyonda kalp kapakçığı onarılabileceği gibi, gerekirse kapakçığı değiştirilmesi söz konusu olabilir. Bu hastadaki kapakçık sorununa ve rahatsızlığın şiddetine göre belirlenir.

   Kalp kapakçığı ameliyatından sonra yaşam

   Kapakçık ameliyatının yapılmasından sonra kalp olması gerektiği gibi çalışmaya başlar. Kalbe gereken takviye, güç ve enerji sağlanır. Bu durumda hastalar kendini iyi hisseder ve daha önceden yapamadığı aktiviteleri yapar hale gelir. Fakat bazı hastaların kalp kapakçığı ameliyatından sonra her gün kan sulandırıcı ilaç kullanması gerekebilir. Bu ameliyattan sonra hastaya doktor tarafından yapılacak bilgilendirmede açıklanır.

   ]]>
   Kalp Fizyolojisi https://www.kalphastaligi.gen.tr/kalp-fizyolojisi.html Mon, 05 Nov 2018 12:25:41 +0000 Kalp Fizyolojisi, damarlar yoluyla oksijen karbondioksit besin ve gıda maddelerinin emilimini ve besin değerlerini dokularımıza iletir. Atık maddeleri vücudumuzdan atılımına yardımcı olur. Salgılanan hormonların emilimin
   Kalp Fizyolojisi, damarlar yoluyla oksijen karbondioksit besin ve gıda maddelerinin emilimini ve besin değerlerini dokularımıza iletir. Atık maddeleri vücudumuzdan atılımına yardımcı olur. Salgılanan hormonların emilimini ve dolaşımını sağlar. Kan basıncını kontrol altında tutup düzenler. Giriş çıkış ve sirkülasyonu sağlar. Kanın tek bir taraftan akışını sağlar. Kanın koyuluğunu akış hızını ve temposunun düzenler. 
  Kalp Fizyolojisi, 3 katmandan oluşur.

  • EPICARDİUM: Kalbin yüzeyini kapsar dış sıva şeklindedir kalbi korur.,
  • MYOCARDİUM: Kasların bulunduğu orta bölümdeki tabakadır. Kasılmaktan sorumludur.
  • ENDOCARDİUM: Kalbin en içindeki yeri tabakası tam iç bölgesidir.
  Kalp Fizyolojisi ( Perikard), Kalbimizin dışındaki çevreleyici saran katman tabakadır. 

  Kalp Fizyolojisi ( kalp kası), vücudumuzda sadece ve sadece kalbimizde bulunur. Hat hat çizgi çizgidir. Hücrelerimizin her birinde sadece nükleos içerir. Kendiliğinden uyarılır. Aksiyonu sever ve uzun süreli yaşar. Kalp de tıpkı diğer organlarda olduğu gibi hücrelerden ve kaslardan oluşur ve oksijenlenmesi yani beslenmesi gıda alması lazımdır. Her ne kadar da olsa  kalp üç odacıklı kanla dolu olsa da kan dolaşımı kalp, kendi içindeki kanla değil aort damarından ayrılan sağ ve sol kalp atardamarlarından beslenir. Kalbi besleyen gıda takviyesi saglıyan  damarlara koroner arterler denir. Başlangıçta ilk etapta iki ana damar hâlinde olan bu arterler daha sonra kollara ve dallara ayrılarak tüm kalbi besler.Kalbi saran üç tabaka katman vardır. Kalbi saran bu tabakalar katmanlar, en dışında dış tabaka dış bölgede veya perikart, orta tabaka iç kısımın bir üstünde veya miyokart ve son olarak da iç tabaka ya da endokart tabakalarıdır.Kalp kası uyarı olmadan kendiliğinden hiç bir tepkime almadan çalışan bir kastır. Ancak kalbin çalışması otonom sinir sistemi denen oto kontrolü olan bir sistemin denetimi altındadır. 

  Kalp Fizyolojisi
  Otonom sinir sisteminden sempatik sinirler uyarıcı sinirler kalbin ritmik kasılma sertleşme ve gevşeme hareketlerini hızlandırırken acelece parasempatik sinirler yavaşlatılmasını durulmasını sağlar.  Kalp, sürekli kasılıp sertleşip  gevşeyerek rahatlıyarak çalışır. Kalbin kasılmasına “sistol”, gevşemesine rahatlamasına “diyastol” denir. Kalpte her iki atrium ve her iki ventrikül le birlikte kasılır sertleşir ve gevşer rahatlar. Atriumlar ve ventriküllerin kasılıp sertleşip gevşemesi rahatlama kanın hareketi için itici bir güç oluşturur. Ventriküllerin sistolünde artan basıncın etkisiyle triküspit ve mitral kapaklar kapakçıklarla kapanır. Böylece kanın atriumlara geri dönüşü engellenir. Kalbin bir sistol ve diyastol hareketine bir kalp atışı denir. Kalp, her kasılışında basınç yaparak atardamarlara kan pompalar. Kalp atışı yetişkin bir insanda dakikada 50-70 ortalama 80’dir, çocuklarda bu sayı dakikada 80-150 arasındadır. Kan, damarlarda ritmik olarak ileriye doğru gider. Kanın damarlardaki bu hareketi, nabız dalgalarına tansiyonlarda oynamaya neden sebep olur. Nabız,kan dolaşımın kalbin atış hızıyla aynı hızdadır. Kanın damar duvarlarına yaptığı basınca tansiyon denir. Kalbin kasılması sırasında oluşan basınca büyük tansiyon hiper tansiyon, kalbin dinlenmesi sırasında oluşan basınca küçük tansiyon denir. Kan basıncı, cıva basıncına göre belirlenen standart birim ile tespit edilir..
  ]]>
  Kalp Damar Cerrahisi https://www.kalphastaligi.gen.tr/kalp-damar-cerrahisi.html Mon, 05 Nov 2018 17:24:34 +0000 Kalp damar cerrahisi, vücutta kalp ve dört ana damar üzerindeki sorunların kalp cerrahları tarafından giderildiği cerrahi operasyonları kapsar. Cerrahi operasyonlar genellikle akut romatizmal ateş, endokardit gibi sebeple Kalp damar cerrahisi, vücutta kalp ve dört ana damar üzerindeki sorunların kalp cerrahları tarafından giderildiği cerrahi operasyonları kapsar. Cerrahi operasyonlar genellikle akut romatizmal ateş, endokardit gibi sebeplerden kaynaklanan konjenital kalp hastalıkları, kalp krizi, kalp kapakçığı hastalıkları ilgili ameliyatların yapılmasını ve bu hastalıkların tedavi edilmesini sağlar. Aynı zaman kalp damar cerrahisi alanında kalp nakli yapılması da yer alır.

  Koroner by pass ameliyatı, kapakçık ameliyatı, şah damarı ameliyatı, büyük aort damarı ameliyatı, minimal invaziv cerrahi, aritmi cerrahisi bu alanın içine girmektedir. Kalp ve damar hastalıkları günümüzde ölümle sonuçlanan hastalıkların başında gelmektedir. Kişilerde çoğunlukla göğüste sıkışma, gaz sorunu, çarpıntı, yorgunluk, nefes almada zorluk çekme gibi belirtilerle kendini gösteren kalp ve damar hastalıkları toplumda önemli bir sağlık sorunu haline gelmiştir. Obezitenin yaygınlaşması, düzensiz beslenme, çevre kirliliği, sigara kullanımı gibi etkenler hastalıkların yaygınlaşmasına neden olur. Buna genetik etkenler ilave olduğunda, hastalıkların etkisi artar.

  Kalp Damar Cerrahisi

  Bu etkenler nedeniyle kalp ve damar hastalıklarının teşhisi ve tedavisi önem taşımaktadır. Kalp ve damar hastalıklarının tedavisinde gerçekleştirilen ameliyatlar yaşamsal önem taşımaktadır. Bu yüzden ameliyatlar deneyimli, akademik kariyeri olan uzman cerrahlar tarafından yapılmalıdır. Bunu dikkate alarak kalp damar cerrahisi alanında başarıları olan, hastaların isteklerine, beklentilerine cevap verebilecek sağlık kuruluşlarına, kalp cerrahlarına rağbet edilmelidir. Ameliyatların steril bir ortamda, üstün teknoloji ile deneyimli ekip yardımıyla yapılması gerekir.

  ]]>
  Bebeklerde Kalp Deliği https://www.kalphastaligi.gen.tr/bebeklerde-kalp-deligi.html Tue, 06 Nov 2018 08:36:21 +0000 Bebeklerde kalp deliği, doğuştan kaynaklanır. Henüz anne karnında olan bebeklerde ilk 3 ay içinde kalp gelişimi tamamlanır. Gelişimde meydana gelen sorunlarda kalp normal şekilde gelişemez. Bu gelişim bozukluklarında Bebeklerde kalp deliği, doğuştan kaynaklanır. Henüz anne karnında olan bebeklerde ilk 3 ay içinde kalp gelişimi tamamlanır. Gelişimde meydana gelen sorunlarda kalp normal şekilde gelişemez. Bu gelişim bozukluklarından biri de kalbin odacıkları arasında delik olmasıdır. Genellikle bebeğin doğumuyla birlikte ilk yıl içinde bu sorun tespit edilebilir. Kalpte sağ ve sol kulakçıkların arasında bulunan duvarda doğuştan delik olması atriyal septal defekt olarak tanımlanır. Bu sorunda sol kulakçıkta olan temiz kan sağ kulakçığa geçmekte, kalbin pompaladığı kan miktarı ile akciğerlere giden kan oranı artış gösterir. Bu zamanla akciğer atardamarında basınca, kalp yetersizliği sorunun yaşanmasına neden olabilir. Ayrıca yaşam süresinin kısalmasına etkili olur. Toplardamarda oluşabilecek pıhtılarda kalpteki delikten geçerek, beyne ulaşır ve felç gibi ciddi sorunlara neden olabilir. Bu yüzden bebeklerde kalp deliği önemli bir sorundur ve tedavi edilmesi gerekir. Genellikle bebeklerde kalp deliği 2 yaşına kadar kapanabilir. Fakat bebekte soruna neden oluyorsa, hemen kalp deliğinin kapatılması, onarılması gerekir. Yapılan tetkikler deliğin 2 yaşına kadar kendiliğinden kapanacağı hakkında bilgiler verebilir. Delik kendiliğinden kapanacaksa, bebekler eko takibine alınır ve 6 ayda bir kalp deliği kontrol edilir.

  Bebeklerde kalp deliği tedavisi nasıl yapılır

  Kalp deliğinin boyutu, tipi ve nerede olduğu bunun nasıl tedavi edileceğini belirler. Ancak sol kulakçıktan sağ kulakçığa delikten geçen kanın miktarı fazlaysa bu kalp deliğinin kapatılması gerekir. Çünkü akciğer damarlarında geri dönüşümsüz hasar oluşabilir. Bebeklerde kalp deliği cerrahi girişimle onarılabilir, yani yamalanabilir. Bebeklerde kalp ameliyatları her zaman yapılabilir. Bunun için yaş sınırlaması bulunmamaktadır. Ameliyatta göğüs açılmakta ve kalpte delik onarılmaktadır. Operasyonda hastanın solunum ve dolaşımı durdurulur. Bu sırada kalp ve akciğer makinesine bağlanır ve kalp deliği onarılır.

  Bebeklerde Kalp Deliği

  Ameliyatsız olarak deliğin kapatılması ise, uygun olan durumlarda uygulanabilir. Hastalar ilk önce ayrıntılı şekilde tetkik edilir. Transözofageal Ekokardiyografi denilen özel ultrason cihazı kullanılır. Böylece kalpteki deliğin şiddeti uygunluğu belirlenir. Cihaz ağızla mide arasında olan yemek borusuna yerleştirilir ve kalp daha yakından incelenmiş olur. Kalp deliğinin kapatılması, cihazın kenarlarının oturacağı kadar dokusu olan, kalpte pıhtı olmayan, kanamayla ilgili rahatsızlığı olmayan, cihazla ilgili metallere bir alerjisi olmayan hastalara yapılır. Yapılan değerlendirmelerde alt ve süt dokusu yeterli olan, sekundum tipte kalp deliğinde boyut 10 mm ve üzerinde olursa cihazla kapatma yöntemi uygulanabilir.

  ]]>
  Kalp Masajı Nasıl Yapılır https://www.kalphastaligi.gen.tr/kalp-masaji-nasil-yapilir.html Tue, 06 Nov 2018 16:26:05 +0000 Kalp masajı nasıl yapılır, Bir hastanın  kalbinin durması veya nefes alamama durumunda  gibi acil durumlarda hiç vakit kaybetmeden önce 112 Acil Yardımı arayıp haber verilirken bir yandan da uygulanacak ilk yardımda

  Kalp masajı nasıl yapılır, Bir hastanın  kalbinin durması veya nefes alamama durumunda  gibi acil durumlarda hiç vakit kaybetmeden önce 112 Acil Yardımı arayıp haber verilirken bir yandan da uygulanacak ilk yardımda sıralama şu şekildedir. 

  Kalp Masajı Nasıl Yapılır
  •  A.( Airway; havayolu), Kişinin nefes yolumun açık olduğu kontrol edilir.    
  • B(Breating; nefeslendirme).,Nefes alış verişi durmuşsa suni solumuna başlanır.
  • .C. (Circulation; dolaşım), Kalbi durmuşsa kalp masajı ile kalp at]]> Kalp Nakli https://www.kalphastaligi.gen.tr/kalp-nakli.html Wed, 07 Nov 2018 09:32:25 +0000 Kalp nakli, ileri derecede hasarlanan fonksiyonlarını yapamaz hale gelen kalbin göğüs boşluğundan alınarak  yerine bir başkasından alınan kalbin nakledilmesidir. Kalp çıkarılmadan, mevcut kalbin yanı sıra ikinci Kalp nakli, ileri derecede hasarlanan fonksiyonlarını yapamaz hale gelen kalbin göğüs boşluğundan alınarak  yerine bir başkasından alınan kalbin nakledilmesidir. Kalp çıkarılmadan, mevcut kalbin yanı sıra ikinci kalp yerleştirilerek yapılan kalp nakli tekniği çok nadir durumlarda yapılır.. Günümüzde yaygın olan  yöntem hasta kalbin çıkarılıp yerine vericiden alınan kalbin yerleştirilmesidir.

   Kalp nakli, son zamanlarda  kalp yetmezliği olan hastalara uygulanır. Bir başka anlamıyla en ust  tedaviye rağmen kalbe ait şikayet ve semptomların hala devam ettiği  ve diğer organlarla ilgili şikayeti olmayan hastalara uygulanır. Kalp nakli olmadığı durumda bu hastalarda 12 ay beklenen yaşam süresi %50’nin altına düşer.

   Alıcı(recipient) ve Verici(donör) aşamalarında dikkat edilmesi gereken en önemliveri  kan grubudur. Kan grubunun genelde aynı gruptan olması tercih edilir. Ancak  özel durumlarda kan naklinde ki gibi genel alıcı genel verici form çalıştırılır. Önemli olan diğer bir veri  ise hastanın kilosudur.Verici alıcının artı veya eksi %20’si  kadar olmalısı gerekir.Kalbin daha küçük olması kalbin naklinden daha sonra alıcıda performansın yeterli olmamasına neden olabilir. Daha büyük olması göğüs boşluğuna yerleştirilmemesine neden olur. Bununla birlikte alıcı ve verici arasında cinsiyetinhiç bir önemi yoktur.

   Kalp nakli için yaş sınırı sınırlandırılmamıştır.Sıklıkla tercih edilen yaş  1-50  arasıdır. Dünyada yeni doğan bebeklerde  de kalp nakli yapılabilir. Türkiye’de en küçük kalp nakli yapılan hasta, Başkent Üniversitesi Ankara Hastanesi’nde yapılan 11 aylık bebekdir.İleri yaşta sınırlandırıcı faktörler yaştan çok hastalıklarının olup olmadığıdır. Genelde verici az olması sebebiyle 50 yaşın üzeri tercih edilmez. 

   Kalp Naklinde vakit çok  önemlidir. Alıcıdan kalbin durdurularak alınması ve vericiye takıp çalıştırılması için geçen vakte  Dolaşımın Durduğu Süre denir. Bu sürenin  sınırı kalp için 4 saate denk gelir. Bu nedenden dolayı  alıcıdan kalp çıkartıldıktan sonra hızlı haraket edilmelidir. Farkli şehirler arasında nakil gerçekleşecekse   en uygun ulaşım aracıı seçilmelidir. Bu zaman zarfı içerisinde kalbin beklenen performansında  düşüş  olacaktır. Bu da kalbin nakil yapıldığı kişinin  hayati problemi oluşabilir.

   Kalp Nakli

   Kalp nakli  gereken hastaların belirli bir bekleme süreleri yoktur. Hastanın yapılan muayene ve test sonuçları kalp nakli olması gereken durumlar varsa, adaylar normal  bir sıralamaya  konur. Eğer hayati tehlikesi yüksek olursa; acil sıraya alınır. Bu veriler Sağlık Bakanlığı’nın  sistemine kayıt yapılır. Verici sayısı az olması nedeniyle hasta çok  uzun süre bekleyebilir, bazen de çok kısa zaman içinde  uygun bir  kalp çıkabilir. Maalesef, uzun süre bekleyip kalp nakli şansını kaybeden  hastalarda olabilir. Bu nedenle kalp nakli olmayı planlayan hasta için garanti yoktur.

   Vericinin vücuduna, farklı bir bireyin kalbinin takılmasıyla, vücut mekanizması çalışmaya başlar ve vücut dışarıdan giren maddeleri vücuttan  atmaya çalışır. Organ nakillerindeki  bu duruma  rejeksiyon adı verilir.Bu durum organın fonksiyonlarına kaybetmesine sebep olur. Bu sebeple kalp nakli yaptığımız hastaların vücuda yerleştirdiğimiz  yeni kalbi vücudun kabul etmesi için, “immunsupressif” dediğimiz vücudun savunma mekanizmasını kesen  ilaçlar verilir. Bu ilaçlar vücuda yabancı olan kalbin kabulünü sağlayarak, normal fonksiyonlarını yapmasını sağlar.  Bu ilaçların istenmeyen yan  etkileri de olur. Kalp nakli yapılan kişiyi bir takım enfeksiyonlara  karşı hassaslaştırır. Böbrek hastalıklarına, kan basıncının, kan şekerinin yükselmesine aşırı kıllanmaya, kemik dokusunun  erimesine  neden olur. Bu sebeple hastaların yakın takibi yapılır ,takiplerde kullanılan ilaçların yan etkileri gözlenilir ve ilaç düzeyleri ayarlanır. 

   Kalp nakli ileri düzeyde  kalp yetmezliği olan hastalara uygulanır. Nakil öncesinde   bu hastaların efor kapasiteleri çok düşük olur.Bu hastaların  kardiya]]> Kalp Kapağı Kireçlenmesi https://www.kalphastaligi.gen.tr/kalp-kapagi-kireclenmesi.html Wed, 07 Nov 2018 19:26:48 +0000 Kalp kapağı kireçlenmesi, genellikle ileri yaşlarda aort kapağını etkileyen bir sorundur. Aort kapağı kalpte sol karıncık ve aort damarı arasındadır. Yarım ay biçiminde 3 tane yaprakçıktan meydana gelir. Aort kap Kalp kapağı kireçlenmesi, genellikle ileri yaşlarda aort kapağını etkileyen bir sorundur. Aort kapağı kalpte sol karıncık ve aort damarı arasındadır. Yarım ay biçiminde 3 tane yaprakçıktan meydana gelir. Aort kapağı kanın geriye kaçışına engel olur. Normalde yetişkinlerdeki kapak alanı 3-4 cm2 olur. Kalpte değişimlerin meydana gelmesi açısından, kapağın normal boyutlarından üçte biri kadar olması gerekir. Aort darlığı hafif, orta ve ciddi derecede olabilir. Bu darlığın miktarı kadar sol karıncık kası kan pompalayabilmek amacıyla daha fazla efor harcar. Bu durum zaman içinde sol karıncıkta büyüme, kasılma yeteneğinde azalmaya yol açar. Böylece kişide kalp yetmezliği denilen durum gelişir. Ciddi oranda artan aort darlığında, kalp kasında daha fazla oksijen harcanır. Bu kalbi besleyen atardamarların yeteri kadar kan alamamasına neden olur. Bunlar kendini göğüs ağrısı ile gösterir. Sol karıncıkta daralan aort kapağına kan göndermek için, üzerine düşen basıncı arttırır. Bu akciğerleri etkileyerek, organda sıvı göllenmesine, nefes darlığına yol açar. Kalp kapağı kireçlenmesinin en önemli etkisi ani ölümlerin olmasıdır.

   Kalp kapağı kireçlenmesine neden olan aort darlığı nedenleri

   Aort kapak darlığı nedenleri doğumsal etkenlerden, ateşli romatizmal hastalıklardan dolayı oluşabilir. Bunun dışında ilerleyen yaş yüzünden aort kapağında kireçlenme meydana gelebilir. Özellikle 65 yaşın üzerindeki hastalarda kalp kapağı zamanla kalınlaşır ve sahip olduğu esnekliği yitirir. Bu genellikle kapakta darlığa, nadir olarak ta kapak yetmezliğine yol açabilir. Bu hasta grubunda diyabet, sigara kullanımı, yüksek tansiyon,, böbrek yetmezliği, yüksek kolesterol gibi sorunlarda kalp kapağı kireçlenmesi açısından risk faktörüdür. Yaşlı kişilerdeki kapak darlığın en önemli nedeni kapağın kireçlenmesiyle birlikte hareket kısıtlılığı olmasından kaynaklanır.

   Kalp Kapağı Kireçlenmesi

   Kalp kapağı kireçlenmesindeki şikayetler

   Göğüs ağrısı: Ciddi derecede aort darlığı olan hastaların üçte ikisinde bu şikayet vardır. Hastalar ameliyat edilmediği takdirde, 5 yıl içinde hastaların yarısı yaşamına devam edebilir. Yaşlı kişilerin çoğunluğunda buna kalp damar hastalıkları eşlik eder. Göğüs ağrısı genellikle kalp boyutlarının büyümesi sonucunda artan oksijen ihtiyacı, kalp içi basıncın artmasıyla kalbin beslendiği atardamarlara kan akımının düşmesi ya da bunlara eşlik eden kalp damar hastalığından kaynaklanabilir.

   Bayılma: Eforda hastaların sol karıncık basıncındaki yükselmeyle kalp refleksinde bozulma, egzersiz yaparken kalbe yeterince kan gitmemesi yüzünden bayılma şikayetleri görülebilir.

   Kalp yetmezliği: Bu şikayette hastalar ameliyat edilmezse, 2-3 yıl yaşama süreleri olur. Bununla birlikte nefes darlığı, geceleri oksijen sıkıntısı çekme gibi belirtiler olur.

   Kalp kapağı kireçlenmesi tanısı ve tedavisi

   Hastanın yapılan muayenesinde, kalp sesi dinlenerek üfürüm tespiti yapılır. Eko kardiyografi çekilerek kalp kapaklarında olan darlığın seviyesi tespit edilir. Tedavi darlığın derecesine göre belirlenir. Yakınması olmayan kişiler için ilaç tedavisi yoktur. Ancak yüksek tansiyonu olanlar için, tansiyon ilaçları kullanılır. Gerekiyorsa kalp kapağı cerrahi olarak değiştirilir. Genellikle çift yapraklı olan metal kapaklar kullanılır. Ameliyattaki ölüm oranı hastanın yaşı yükseldikçe risklidir. Bu nedenle tedavi buna göre planlanır. Hastalar sürekli takip altında tutulur.

   ]]>
   Kalp Krizi Nedir https://www.kalphastaligi.gen.tr/kalp-krizi-nedir.html Thu, 08 Nov 2018 05:17:19 +0000 Kalp Krizi Nedir, Kalp, istirahatte dakikada 60 ile 80 defa bütün vücuda kan pompalayan güçlü bir organımızdır. Bütün vücudun kan ihtiyacını karşılarken kalbin de beslenmesi ve kan alması gerekmektedir. Kalbin kendi

   Kalp Krizi Nedir, Kalp, istirahatte dakikada 60 ile 80 defa bütün vücuda kan pompalayan güçlü bir organımızdır. Bütün vücudun kan ihtiyacını karşılarken kalbin de beslenmesi ve kan alması gerekmektedir. Kalbin kendini beslemekte olan bu damarlara koroner arterler adı verilmektedir. Koroner arterlerin dolaşımında bir bozulma meydana geldiğinde koroner yetersizlik oluşum gösterir. Koroner yetersizlik belirtileri koroner damarlardaki darlıkların tipine göre, derecesine ve yerine göre değişim içerisindedir. Kimi hastalarda sadece fiziksel aktivite esnasında ortaya çıkan ve dinlenmekle geçen göğüs ağrısı olabileceği gibi, bazen damarların ani olarak tıkanması sonucunda gelişim gösteren, şiddetli göğüs ağrılarıyla başlayan ani ölümlere yol açabilen kalp krizi de ortaya çıkmaktadır.  Kalp krizi nedir sorusuna verilecek olan cevap şu şekildedir; kalp krizi ani olarak meydana gelen, fakat kalp krizine yol açan aşamaları uzun yılların eseri olan çok ciddi bir sağlık sorunu olmaktadır. Dünyada ve ülkemizde ölüm nedeni olarak en başta kalp krizinin uyarıcı işaretleri görülür. Bu hususta bilgi sahibi olan kişiler kalp krizinde uyarıcı işaretleri dikkate alarak bu belirtilerden kolayca uzaklaşırlar, bilgisi olamayan kişilerse hayatlarını kaybederler. Kalp krizi uyarıcı işaretleri şu şekilde sıralanabilir:

   • Göğüs kafesinin orta kısmında birkaç dakikadan daha fazla süren baskı oluşumu, kalbin sıkışma belirtisi, ağırlık hissetme, huzursuzluk hissi oluşumu,
   • Omuzlara, boyun kısmına yüklenen ağrı, kollara yayılan göğüs ağrısı belirtisi,
   • Baş dönmesi, baygınlık belirtisi, bayılma, mide bulantısı, soğuk terlemenin eşlik ettiği göğüs kafesi problemleridir. 

   Kalp krizinin yaygınlığına bağlı olarak hastanede kalma süresi birkaç günden başlar ve ayları bulan süreler hastanede kalınabilir. Hastanede doğru adımlar atmaya başlarsanız eğe kalbiniz iyileşir ve bir sonraki olası kalp krizinden korunmuş olursunuz. Bu doğru adımlar da sağlıklı olarak yapılan diyet, sigarayı bırakmak, düzenli egzersiz yapmak ve kilo fazlalıklarından kurtulma olarak sıralanır.

   Kalp Krizi Nedir

   Kalp Krizinden Korunmak

   • Sigara içmeyi bırakarak kalp krizi önlenir,
   • Yüksek tansiyonu kontrol altına almak ve tansiyonu takip ettirmek, 
   • Yağdan uzak durmak, tuzdan ve kolesterol içeren gıdalardan uzak durmak,
   • Daha fazla sebze ve meyveleri tercih ederek beslenmek,
   • Düzenli olarak egzersizler yaparak, 
   • Kilomuzu normal olan ayarda tutarak,
   • Diyabet rahatsızlığı varsa eğer diyete başlayarak, 
   • Ailemizde erken kalp hastalığı durumu varsa, düzenli kontroller yaptırarak kalp krizinden korunabiliriz.

   Kalp krizi, kalbe kan götüren damarlardan birinin çoğunlukla koroner arterin tıkanması sonucunda meydana gelir. Damar tıkandığında kalp fonksiyonunu yerine getirmek amacıyla ihtiyaç duyduğu oksijeni alamaz ve kalbin çalışması yavaşlar veya kalp durur. Bu zamana dağılan bir süreçtir ve damar tıkanıklığına bağlı olarak kalbin zarar görmesi yıllar boyunca devam edebilir. Damar tıkanıklığı genel olarak, damarlarda biriken ve zaman içerisinde damarı tıkayacak kadar hacim kazanan plaklardan dolayı meydana gelir. Kalp kaslarının tıkanan damarın olduğu bölgesi ölmeye başlar ve kas dokusunun yerini ölü dokular alır. İşte bu hususların belirmesinde damar tıkanıklığına zamanında müdahale edilmesi hayati önem arz eder. Çünkü damar ne kadar çabuk temizlenirse kalbin oksijensizlik sebebiyle işlevini kaybeden bölgesi o kadar düzelme gerçekleştirir. Kalp krizinin daha az görülen diğer bir sebebiyse koroner arterde meydana gelen ani kasılmalar olarak belirir. Ani olarak meydana gelen kasılmalar, damarı tıkayan plağa bağlı olmaksızın yaşanır. Damar kasıldığı vakit kalbe kan akışı durur ve bunun sonucunda ise kalp krizi meydana gelir. Her iki durumda da kalp ç]]>